Amerika Vize Randevusu İçin Bekleme Süreleri

2023’te Amerika Vize Randevusu İçin Bekleme Süreleri

0 Paylaşım
0
0
0

Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılacak vize başvurularının tamamlanması için ABD Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğundan randevu alınması gerekiyor. 2022 yılı itibariyle Türkiye’den yapılan Amerika vize başvurularındaki artış ise dış temsilciliklerde yoğunluk yaşanmasına ve başvuru sahiplerinin randevu almak için uzun süreler beklemesine neden oluyor. 

Türkiye’den yapılan Amerika vize başvurusu için 2023 yılında ABD vize randevuları ve bekleme süreleri hakkında detaylar aşağıda.

Amerika Vize Bekleme Süresi Nedir?

Amerika vize bekleme süresi, bir ABD elçiliği veya konsolosluğunda göçmen olmayan vize görüşme randevusu almak için beklenmesi gereken tahmini süre anlamına gelmektedir.

Amerika vize mülakatı için bekleme süresi dış temsilciliklerin iş yüküne ve personeline bağlı olarak değişir. Her hafta güncellenen bekleme süreleri ABD Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Bürosu’nun web sitesinde yayınlanır.

Randevu bekleme sürelerini gösteren web sitesi ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Amerika Vize Bekleme Süresi

ABD Vize Randevusu İçin Bekleme Süreleri Nasıl Kontrol Edilir?

ABD vize randevusu için bekleme sürelerini, travel.state.gov web sitesinden başvuru yapacağınız ABD konsolosluğunu (İstanbul veya Ankara) seçerek görebilir ve vize türlerine göre güncel randevu bekleme süresini kontrol edebilirsiniz. Verilen süreler tahmini olup randevu garantisi verilmemektedir ve sadece göçmen olmayan vize türleri için geçerlidir. 

Bekleme sürelerini gösteren tablo görseli aşağıdaki gibidir.

ABD Vize Randevusu İçin Bekleme Süreleri

Amerika Vizesi İçin Acil Randevu Alınabilir Mi?

Evet, Amerika vize başvurunuzu için aciliyet durumunu kanıtlayabiliyorsanız, dış temsilciliklerden daha erken tarihe randevu alabilirsiniz. 

Amerika Konsolosluğundan acil randevu almak için şu adımları izlemeniz gerekir.

  • ceac.state.gov adresinden online DS-160 vize formunu doldurun.
  • ais.usvisa-info.com adresinden en erken tarihe bir ABD vize randevusu alın. 
  • Hesabınıza giriş yaparak hızlandırma talebinde (emergency request) bulunun.

Hızlandırma talebinde bulunabilmek için seçmeniz gereken başlık aşağıdaki görselde gösterilmiştir.

Amerika Vizesi İçin Acil Randevu

Hangi Durumlarda ABD Vize Randevusu İçin Hızlandırma Yapılabilir?

ABD vize randevusu için hızlandırma talebi, cenaze, tıbbi acil durum veya okula başlama tarihi gibi acil ve öngörülemeyen durumlarda sunulabilir.

Düğünlere ve mezuniyet törenlerine katılmak, hamile akrabalara yardım etmek, yıllık düzenlenen iş/akademik/mesleki konferanslara katılmak veya turizm amacıyla son dakika seyahat etmek gibi durumlar hızlandırılmış randevu için uygun değildir; bu tür etkinlikler için önceden vize randevusu ayarlanmalıdır.

Görüşme yapacağınız ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğunun vize bölümü web sitesinde veya çevrimiçi randevu alma sitesinde yer alan talimatları takip ederek hızlandırılmış vize talebinizi sunabilirsiniz, ancak daha erken bir randevuya ihtiyaç duyduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir.

ABD Göçmen Vizeleri İçin Randevu Bekleme Süre Ne Kadardır?

Amerika göçmenlik başvuruları için gerekli işlemler sadece Türkiye’deki dış temsiliklerde değil, ABD’de bulunan USCIS (Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi) ve NVC (Ulusal Vize Merkezi) gibi kurumlarda da yürütülmektedir. Bu nedenle, tüm bu kurumların yoğunluğu, başvuru yapılan dönem ve her başvurunun özel durumları nedeniyle ABD göçmen vizeleri için tahmini bir bekleme süresi vermek mümkün değildir. 

Esra Karataş Kimdir?

Esra Karataş

Esra Karataş 1985 yılında Ankara’da doğmuştur. 2011 yılında ODTU’de yüksek lisans eğitimini başarı ile tamamlamıştır. Mezuniyetinin ardından mezuniyet alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev almıştır. 2021 yılından itibaren VZM Grup çatısı altında, Amerika başta olmak üzere çeşitli dünya ülkelerinde uzman olarak vize danışmanlığı vermektedir.

0 Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like