Ohri Gezi Rehberi
Ohri Gezi Rehberi
Ohri Gezi Rehberi

Üsküp’e gelipte Ohri şehrini görmeden olmaz. Ohri adını etrafını çevreleyen Ohri Gölün’den almaktadır. Bu gölün karşı tarafında ise Arnavutluk yer alır. Yani gölü iki ülke paylaşmaktadır. Ohri gezi rehberi yazımda ayrıca belirtmem gerek ki Ohri ve Ohri gölü UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır. Ohri’de neredeyse her şeyin taştan yapıldığı bu ufak göl kasabası sizi eskilere taşıyacak. Yollar, duvarlar, binalar, evler ve kiliseler hemen hemen her şey taştan yapılma. Lafı fazla uzatmadan Ohri gezi rehberi yazımıza başlayabiliriz.

Makedonya Vizesi

Ohri gezi rehberi yazımızı okuyupta Ohri’ye gitmek isteyen okurlarımızın aklındaki ilk soru vizedir. Üsküp yazımızda da belirttiğimiz gibi Makedonya’ya gelmek için ekstradan bir vize almanız gerekmiyor. Pasaportunuzu ve uçak biletinizi alıp yola koyulabilirsiniz. Tabi pasaportunuzda en az 6 ay süre olmak şartıyla. Vizesiz ülkeler listemize buradan ulaşabilirsiniz. Unutmamanız gereken tek konu yurtdışına çıkmadan önce harç pulu almanız gerektiğidir.

Yurtdışı Çıkış Harcı hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ohri’de Nasıl Gidilir?

Ohri gezi rehberi yazımızın bir diğer merak edilen sorusu Ohri’ye nasıl gidilir. Makedonya’ya gelmeyi planlıyorsanız size tavsiyem önce başkent olan Üsküp şehrini gezip görmeniz. Üsküp Gezi Rehberi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.  Üsküp’ü gezdikten sonra Üsküp Otogarı’ndan her gün Ohri’ye düzenli otobüs seferleri düzenlenmektedir. Yolculuk yolların kıvrımlı olması nedeniyle 3 – 4 saat sürmektedir. Ohri Otogarı şehir merkezinden biraz uzakta, o yüzden taksi ile merkeze gitmenizde fayda var.

# Daha detaylı bilgi için Ohri Nerede ve Nasıl Gidilir? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Ohri’de Nerede Kalınır?

Ohri’ye geliş amacım Arnavutluk sınırına yakın olmasıydı, bu yüzden sabah geldiğim bu göl kasabasını akşam terk edip Arnavutluğa geçmiştim. Eğer böyle bir planınız yoksa 2 yada 3 gün Ohri’de geçirmeniz bu güzel göl kasabasını gezip görmeye fazlasıyla yetecektir. Ohri gezi rehberi okurlarına tavsite edebileceğimiz erken rezervasyon oteller listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ohri’de Gezilecek Yerler

Ohri’de gezilecek yerlere başlamadan önce Makedonya’da gezilecek yerler listesine buradan erişebilirsiniz.

Makedonya Ohri ohri gezi rehberi Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri 696x392

Makedonya Ohri

Ohri gezi rehberi yazının en merak edilen konusudur. Ohri ufak bir yer olduğu için burada çoğu yere yüreyerek ulaşabilirsiniz. Göl kenarına inebilmek için Halveti Hayati Camii’nin oradan Clement of Ohrid caddesini takip ediyorum. Trafiğe kapalı bu caddenin sağında ve solunda hediyelik eşya dükkanları, kafeler ve restoranlar bulunmakta.

Makedonya Ohri Sokakları ohri gezi rehberi Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Sokaklar 300x169

Makedonya Ohri Sokakları

Bir kaç hediyelik eşya aldıktan sonra göl kenarındayım. Burada manzara muhteşem. Temmuz ayı olmasına rağmen Baba Dağı’nın zirvesinde hala bulunan karları görebilirsiniz. Limanda bize teklif edilen tekne turunu kabul edip Ohri’yi birde gölden izlemek istedim.

Makedonya Ohri Meydanı ohri gezi rehberi Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Meydan 696x392

Makedonya Ohri Meydanı

Ohri Tekne Turu

Tekne turlarını çok heyecanlı bulmam ama tekneden Ohri’yi izlediğimde manzara muhteşemdi. Tüm kasabayı görmek mümkün. Buruna geldiğinizde Kaneo tepesindeki John Theologian Kilisesini görebilirsiniz. Gölden kilise manzarası mükemmel. Tüm Ohri gezi rehberi okurlarımıza Ohri’de tekne turu yapmalarını tavsiye ederiz. Gölün karşısına baktığınızda Arnavutluk’u görebilirsiniz Ohri’deki gezim bitince akşama gideceğim ülke.

Makedonya Ohri Tekne Turu ohri gezi rehberi Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Tekne Turu 5 696x392

Makedonya Ohri Tekne Turu

Teknede güzel bir göl manzarasının keyfini sürüp fotoğraflar çektikten sonra limana yanaşıyoruz. Şimdi ki hedefim Ohri Kalesi. Ohri Kalesi’ne çıkmak için kondisyon durumunuzun biraz iyi olması gerekli. 🙂 Kale şehrin en yüksek tepesinde. Buraya çıkabilmek için kasabanın dar sokaklarından yukarı doğru tırmanmanız gerekli. Ohri gezi rehberi yazımda belirtmek istediğim başka bir nokta ise her yerde bulunan tabelalar sayesinde Ohri’de yönünüzü bulmak çok kolay. Sizi gitmek istediğiniz yere çok güzel bir şekilde rehberlik etmektedir.

Ohri Kalesi

Makedonya Ohri Kalesi ohri gezi rehberi Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Kalesi 696x392

Makedonya Ohri Kalesi

Ohri gezi rehberi yazımızda çıkılması en zor yerlerden biridir çünkü şehrin en yüksek noktasında yer almaktadır. Ohri Kalesi’ne girebilmeniz için 30 dinar (2 TRY) giriş ücreti ödemeniz gerekmektedir. Kale duvarlarına çıkıp mükemmel bir manzaraya eşlik edebilirsiniz. 3 km genişliğindeki kale Ohri Gölü’nü izlemek için mükemmel bir yer. Doğası ve güzelliği ile beni en çok etkileyen yerlerden biridir Ohri ve Ohri Gölü. Manzaranın tadını çıkardıktan sonra aşağıyı doğru inişe geçiyorum. Tabelaları takip edip  Ohri Antik Tiyatrosu‘na yöneliyorum.

Ohri Antik Tiyatrosu

Makedonya Ohri Antik Tiyatrosu ohri gezi rehberi Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Antik Tiyatrosu 696x392

Makedonya Ohri Antik Tiyatrosu

Romalılar tarafından inşa edilen Ohri Antik Tiyatrosu günümüzde hale konserler, baleler ve tiyatrolar için kullanılmaktadır. Tiyatro oldukça güzel mimariye sahip. Burada biraz oturup dinlendikten sonra Ohri’de yer alan Ohri Sofya Kilisesi‘ni görmek için harekete geçiyorum.

Ohri Sofya Kilisesi

Makedonya Ohri Sofya Kilisesi ohri gezi rehberi Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Aya Sofya 696x522

Makedonya Ohri Sofya Kilisesi

Ohri gezi rehberi yazımızda bahsettiğimiz en önemli yapılardan biridir. Ohri Sofya Kilisesi Birinci Bulgar İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş. Etkileyici bir mimarisi olan kilise kasabadaki en büyük kiliselerden biri.

Makedonya Ohri Sofya Kilisesi Arkası ohri gezi rehberi Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Aya Sofya Arkas 696x522

Makedonya Ohri Sofya Kilisesi Arkası

Göl kenarına indiğinizde yürümek için göl üzerine yapılmış bir iskele bulunmakta. Kayalıkların altında yer alan bu yeri görmenizi şiddetle tavsiye ederim oldukça güzel bir manzara sizi bekliyor burada.

Ohri gezi rehberi turumu tamamlayarak akşam üzeri merkezde bir taksi ile anlaşıp bizi Arnavutluk sınırına bırakması için anlaşma yapmıştım. Sınır Ohri’den 25 km uzaklıkta. Sınırda taksiden indikten sonra bir otostop ile Tiran’a geçmiştim. Tiran Gezi Rehberi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ohri Gezi Rehberi hakkında aklınıza takılan soruları bize yorum kısmından iletebilirsiniz. Ohri gibi yerlerden hoşlanıyorsanız Kotor Gezi Rehberi yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Mutlu ve Cesur Kalın.

Ohri Fotoğraf Galerisi

Makedonya Ohri Tekne Turu 2 ohri gezi rehberi Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Tekne Turu 2 696x392

Makedonya Ohri Tekne Turu 2

Makedonya Ohri Tekne Turu 4 ohri gezi rehberi Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Tekne Turu 4 696x391

Makedonya Ohri Tekne Turu 4

Makedonya Ohri Tekne Turu ohri gezi rehberi Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Tekne Turu 696x392

Makedonya Ohri Tekne Turu

Makedonya Ohri Tekne Turu 6 ohri gezi rehberi Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Tekne Turu 6 696x392

Makedonya Ohri Tekne Turu 6

Makedonya Ohri Gölü ohri gezi rehberi Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri G l 696x392

Makedonya Ohri Gölü

Makedonya Ohri Kalesi Manzarası ohri gezi rehberi Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Kalesi Manzaras 696x392

Makedonya Ohri Kalesi Manzarası

Makedonya Ohri Ara Sokaklar ohri gezi rehberi Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Ara Sokaklar 696x392

Makedonya Ohri Ara Sokaklar

Makedonya Ohri Gölü 2 ohri gezi rehberi Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri G l 2 696x392

Makedonya Ohri Gölü 2