Tiran Gezi Rehberi
Tiran Gezi Rehberi

Tiran Gezi Rehberi

ÜLKE: ARNAVUTLUK

DİL: Arnavutça

PARA BİRİMİ: Arnavut Leki

Arnavutluk’un başkenti Tiran’ın turistleri cezbedecek çok fazla yeri bulunmamakta. Arnavutluk’a seyahat planı yapıyorsanız Tiran gezi rehberi okurlarına deniz kenarındaki şehirlerine gitmenizi tavsiye ederim. Benim buraya gelişim Sofya‘dan otostop çekerek başladığım gezimde Makedonya‘yı geçip buraya gelişimle olmuştu. Arnavutluk‘un komşu ülkeleri sırasıyla Karadağ, Kosova, Makedonya ve Yunanistan‘dır. Tiran gezi rehberi yazımıza geçebiliriz. İlk konu Arnavutluk vizesi.

Arnavutluk Vizesi

Türk vatandaşlarından vize istemeyen Arnavutluk’a en az 6 ay süresi olan herhangi tür pasaportunuz ile ülkeye serbestçe giriş yapabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken ülke dışına çıkmadan önce pasaportunuz için harç pulu almanız.

# Yurtdışı Çıkış Harcı Nedir?

Tiran’a Nasıl Gidilir?

Tiran’a otobüs yada araba ile seyahat etmek biraz uzun sürebilir bu yüzden her gün düzenlenen uçak seferlerine göz atmanızı tavsiye ederim.

Tiran’da Nerede Kalınır?

Tiran’da otel fiyatları çok pahalı değildir.  En düşük otel fiyatları 15 dolardan başlayıp bütçenize göre güzel bir otel seçebilirsiniz. Tiran gezi rehberi okurlarına tavsiye edebileceğimiz otel listesine buradan ulaşabilirsiniz. Ben Tiran’da bir gece konaklayıp buradan Yunanistan’a geçmiştim. Bu yüzden Tiran’a geldiğimde şehri dolaşırken bir kişinin sunduğu kişi başı 5 dolara 3 kişilik bir pansiyonda kalma teklifini kabul edip o gecemi sadece 5 dolar verdiğim bir pansiyonda geçirmiştim. Kulağa çok güvenli gelmiyor biliyorum ama biz Cesur Gezgin’leriz. 🙂

Tiran’da Gezilecek Yerler

Sabah olur olmaz merakla geldiğim bu şehri gezmeye başlıyorum. İlk olarak İskender Bey Meydanı‘na yöneliyorum. Buraya gelirken yolumda Edhem Bey Camii‘sini görüyorum.

Edhem Bey Camii

Arnavutluk Tiran Edhem Bey Camii ve Saat Kulesi
Arnavutluk Tiran Edhem Bey Camii ve Saat Kulesi

Tiran saat kulesinin yanında yer alan Edhem Bey Camii Osmanlı Devleti zamanında inşa edilmiş. Caminin ve revakların iç yüzeyi kalem işi nakışlarla süslüdür. Daha önceleri müze haline getirilen cami ibadete yeniden açılmıştır.

Edhem Bey Camii’sini geçtikten sonra İskender bey Meydanı’na geliyoruz.

İskender Bey Meydanı

Arnavutluk Tiran İskender Bey Meydanı
Arnavutluk Tiran İskender Bey Meydanı
Arnavutluk Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu
Arnavutluk Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu

Etrafında bakanlıkların, müzelerin ve tiyatroların bulunduğu Tiran’ın en meşhur meydanıdır burası. Edhem Bey Camii’nin olduğu sokaktan geliyorsanız sağınızda Arnavutluk Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu onun hemen yanında Arnavutluk Ulusal Tarih Müzesi yer almaktadır. Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu şehirdeki en büyük ve görkemli yapılardan biridir. Çok fazla vaktimiz olmadığı için buraya girememiştim maalesef.

Arnavutluk Tiran Ulusal Tarih Müzesi
Arnavutluk Tiran Ulusal Tarih Müzesi

Tiyatronun hemen yanında ülkedeki en büyük müze yer alıyor. Arnavutluk Ulusal Tarih Müzesi‘nin girişindeki bağımsızlıklarını simgeleyen geleneksel insan figürları bu binayı oldukça ilgi çekici kılıyor. Meydanda dolaşıp bir kaç fotoğraf çekildikten sonra yoluma devam ediyorum.

 

Tiran Diriliş Katedrali

Arnavutluk Tiran Diriliş Katedrali
Arnavutluk Tiran Diriliş Katedrali

İskender Bey Meydanı’ndaki Çameria sokağına yöneldiğinizde bu yol sizi Diriliş Katedrali‘ne çıkaracak. Bambaşka bir mimariye sahip bu katedral Balkanlar‘daki en büyük üçüncü katedral olma özelliğini taşıyor. 2012 yılında açılan katedralin açılış amacı, Arnavut Ortodoks Kilisesi’nin yeniden canlanmasının 20. yıldönümünü kutlamak ve Arnavutluk Başpiskoposu Anastasios’un seçilmesini kutlamakmış. Katedralin mimarisi oldukça etkileyici ve şehirdeki en modern ve etkileyici yapı olduğunu söyleyebilirim.

Tiran Piramidi

Arnavutluk Tiran Piramidi
Arnavutluk Tiran Piramidi

Bu etkileyici Katedrali de gördükten sonra son olarak Tiran Piramidi‘ni görmeye geliyorum. Piramit şeklinde olan bu bina Bajram Curri bulvarının hemen yanında yer almaktadır. Eskiden müze olarak kullanılan bu bina günümüzde Arnavutluk TV kanalının yayın merkezi olarak kullanılmaktadır. Harebeyi andıran görüntüsü bana buranın terk edilmiş olduğunu hissettirdi. Biraz bakım yapılsa şehirdeki güzel yapılardan biri olabilirdi fakat ben burayı çokta beğenmedim.

Tiran gezi rehberi hakkında görüşlerinizi bize yorum kısmından iletmeyi unutmayın.

Mutlu ve Cesur Kalın…

Tiran Fotoğraf Galerisi

Arnavutluk Tiran
Arnavutluk Tiran
Arnavutluk Otel Plaza Tirana
Arnavutluk Otel Plaza Tirana
Arnavutluk Tiran Rinia Parkı
Arnavutluk Tiran Rinia Parkı
Arnavutluk Tiran Lana Nehri
Arnavutluk Tiran Lana Nehri

2 YORUMLAR

  1. bir yıl önce bir tur programıyla gitmiştik. Hayran kaldım inanın. Ve tekrar gitmek isterim. Tarihi ve kültürü çok ilgimi çekmişti. Sadece ben değil tüm tur arkadaşlarım da çok güzel zaman geçirdik buralarda.

    • Tur gibi kalabalık gruplarla gidildiğinde her gezinin tadı bir başka oluyor 🙂 umarım farklı ülkeleri de görme şansını bulabilisiniz. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here