Bolu Yedigöller Büyük Göl

Yedigöller’e Nasıl Gidilir ?

İstanbul’da otobandan Bolu sapağından çıktıktan sonra Yedigöller tabelasını göreceksiniz ve o yolu takip edeceksiniz. Bolu’dan sonra 42 km,Mengen tarafından 53 kilometre uzaklıkta Bolu Yedigöller Milli Parkına ulaşabilirsiniz. Bir otobüs firmasından bilet alarakta aynı yol üzerinden buraya ulaşabilirsiniz. Kışın Bolu – Yedigöller yolu kar yüzünden kapalı olduğundan ulaşım sadece Yeniçağa – Mengen – Yazıcık üzerinden yapılıyor.

Bolu Yedigöller Yolu

Yol üzerinde aracınızı kenara çekip izleyeceğiniz bu manzara bile sizi fazlasıyla büyülemeye yetecektir.

Yedigöller’de Nerede Kalınır ?

Doğa fotoğrafçıları için eşsiz güzelliklere sahip olan Yedigöller, kuzeyden güneye doğru sıralanmış 7 adet gölden oluşmuştur.  Bu göllerin isimleri:  Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl’dür. Konaklamak içinde ilk tercih edilen yer tabi ki göllerin yanı başına kurulmuş çadırlar. 🙂 Daha önce bir çadır tecrübeniz varsa ve ekipmanlarınız sağlamsa kesinlikle çadırda kalmanızı tavsiye ederim. Akşamları yakacağınız sıcak bir kamp ateşi ve etrafında toplanmış bir güzel bir arkadaş ortamı kadar sizi neşelendirecek bir şey bulamazsınız. 🙂 Ayrıca tuvalet ve yemek ihtiyacınızı karşılayacak yerler mevcut.

Diğer bir seçeneğiniz tabi ki pansiyonlar. Yedigöller Aile Pansiyonu tavsiye edeceklerim arasında. Burayı bir aile işletiyor. Pansiyon temiz ve çalışanları güler yüzlüler. Köy temasına da zarar vermeden yapılmış ve böyle de devam ediyorlar.

Daha da yakınlara gelirseniz Yedigöller içinde Bungalov evler bulunuyor. Habitat Mesire alanı içinde bulunan evler de mutfak var ve ısınması kalorifer. Kış aylarında da buranın güzelliklerini görmek için sıcacık bir mekan diyebilirim.

Yedigöller’de Gezilecek Yerler

Bolu Yedigöller Derin Göl

Milli Park’a giderken yol üzerinde bazı seyir terasları olduğu gibi aynı zaman da Yedigöler Milli Parkı içerisinde Kapankaya manzara seyir yerine çıkıldığında gölleri ve eşsiz peyzaj güzellikleri görebilirsiniz. Bu güzergah üzerinde devam ederek yol kenarındaki Anıt Ağaç levhasının bulunduğu yerden patikayı takip ettiğinizde anıt ağaç görülebiliyor. Ayrıca geyik üretim alanını ziyaret edilebilirsiniz.

Göllerin hepsinin kendine ait bir güzelliğinin olmasının yanı sıra bu göllerde balık tutarak sakinliğin tadını çıkarıp deşarj olmanızı sağlıyorlar.

Bolu Yedigöller Büyük Göl Balık Avı 🙂

Göllerin oluşum şekilleri genellikle heyelan sonucu olduğundan hala daha günümüzde yer sarsılmaları yaşanmakta ve biraz tehlikeli bir yer durumundadır. Yine de bu güzelliğin içinde sabah bir doğa yürüyüşü yapmak ve ormanın içinde kendinizi kaybetmek, ileride karşılaşacağınız taşlı ve buz gibi suyu olan bir şelale göreceğinizi bilmeden yürümek, insanın doğaya olan saygısını bir kere daha gözler önüne seriyor.

Bolu Yedigöller Şelale

Bunların dışında aldığınız her nefes ile kendinize ve ciğerlerinize paha biçilemez bir hediye vermiş olacaksınız. Tabi çekeceğiniz fotoğraflar da cabası. 🙂

Mutlu ve Cesur Kalın. 🙂

3 YORUMLAR

  1. Güzel ülkemizde öyle güzel yerler var ama nedense pek gözümüze çarpmıyor çünkü herkes belirli tanınmış yerleri bizlere sunuyorlar sizlerin sayesinde Bolu Yedigöller Bölgesi için çok güzel bilgiler aldım. Çok hoş ve güzel bir yer özellikle doğa ile başbaşa kalmak isteyen benim gibi kişiler için gitmey, görmeye değer biryer. Teşekkürler Cesurgezgin.com ekibi 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here