Pamukkale Gezi Rehberi
Pamukkale Gezi Rehberi

Pamukkale Gezi Rehberi

Pamukkale gezi rehberi, Alanya’dan İstanbul’a dönüşümde son yolculuğum Denizli’de ki Pamukkale Travertenleri olmuştu. Tamamen doğa harikası olan bu Travertenleri kaynaktan çıkan 35 derece sıcaklığında, içinde yüksek miktarda Kalsiyum Hidrokarbonat bulunan suyun havadaki oksijen ile olan teması sırasında Karbondioksit ve Karbon monoksit uçarak kalsiyum karbonat çökelmekte ve traverten oluşumuna sebep olmaktadır.

Pamukkale’ye Nasıl Gidilir?

Pamukkale Travertenleri Denizli ilçesine yaklaşık 30 dakika uzaklıktadır. Arabanız ile İstanbul’dan 7 saat 20 dakikada, Ankara’dan 5 saat 40 dakika ulaşabilirsiniz. Ayrıca hergün düzenlenen uçak ve otobüs seferleri bulunmaktadır. Otobüs biletleri yaklaşık olarak 75₺’dir.

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri
Pamukkale Travertenleri

Her yerde olduğu gibi Pamukkale Travertenleri için de giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Müzekartınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Pamukkale gezi rehberi okurlarımıza mutlaka bir tane müzekart sahibi olması önerilir.

# Müzekart Nasıl Alınır?

Travertenler başlangıçta yumuşak bir jel halindedir. Zaman içinde sertleşmekte ve traverten olmaktadır. Ancak ziyaretçiler tarafından katlar üzerinde gezilmesi ve oynanması, henüz yumuşacık haldeki kalsiyum karbonatların ezilmesine, dağılmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle travertenlerin üzerinde ayakkabılarınız ile yürümek yasaktır. Girişten hemen sonra ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekmektedir. Travertenlerin tırtıklı yüzeyi ilk başlarda can acıtsada bir süre sonra buna alışıyorsunuz.

Yukarı doğru tırmandıkça size doğru akan ılık su ayaklarınıza masaj yapar nitelikte.

Pamukkale Travertenleri
Pamukkale Travertenler 2

Havuz şeklinde oluşan travertenlerin içine girip rahatlamak isterseniz yanınızda mayonuzu getirmeyi mutlaka unutmayın. İçinde yüksek miktarda Kalsiyum Hidrokarbonat bulunan suyun cildinizin sağlı için oldukça faydalı olduğunu öğrendim. Suyun sıcaklığı ne çok sıcak nede soğuk. Travertenlerin içinde oturup hiç üşümeden manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Pamukkale Antik Tiyatrosu
Pamukkale Antik Tiyatrosu

Travertenleri geçtikten sonra biraz daha yukarı tırmandığınızda Pamukkale Antik Tiyatrosu‘na ulaşmış olacaksınız. MÖ 2’inci yüzyılın başlarında Pergamon Krallığı tarafından kurulan tiyatro gün batımını izlemek için mükemmel bir yer. Pamukkale gezi rehberi okurlarımıza burayı mutlaka ziyaret etmelerini öneriyoruz.

Pamukkale Travertenlerinde Günbatımı
Pamukkale Travertenlerinde Günbatımı

Gezimizi bitirip aşağı indiğimizde etrafta bir çok yerel restoran bulunmaktadır. Buradan keyifli bir ziyafet yapıp yorgunluğunuzu üzerinden atabilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri Gece Manzarası
Pamukkale Travertenleri Gece Manzarası

Pamukkale gezi rehberi yazım hakkında merak ettiğiniz her şeyi yada sorularınızı yorum kısmından bize iletebilirsiniz. Bizi Facebook‘tan takip etmeyi unutmayın.

Mutlu ve Cesur Kalın…

Pamukkale Travertenleri Fotoğraf Galerisi

Pamukkale Travertenler
Pamukkale Travertenler
Pamukkale Travertenlerinden Manzara
Pamukkale Travertenlerinden Manzara
Pamukkale Travertenlerinin Manzarası
Pamukkale Travertenlerinin Manzarası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here