Makedonya | Ohri Gezi Rehberi

3
310

Ohri Gezi Rehberi Makedonya | Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Kalesi Panaroma
Makedonya Ohri Kalesi Panaroma

ÜLKE : MAKEDONYA

ŞEHİR : OHRİ

DİL : Makedonca

PARA BİRİMİ  : Makedonya Dinarı

Üsküp’e gelipte Ohri şehrini görmeden olmaz. Ohri adını etrafını çevreleyen Ohri Gölün’den almaktadır. Bu gölün karşı tarafında ise Arnavutluk yer alır. Yani gölü iki ülke paylaşmaktadır. Ayrıca belirtmem gerek ki Ohri ve Ohri gölü UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır. Ohri’de neredeyse her şeyin taştan yapıldığı bu ufak göl kasabası sizi eskilere taşıyacak. Yollar, duvarlar, binalar, evler ve kiliseler hemen hemen her şey taştan yapılma.

Makedonya Vizesi

Üsküp yazımızda da belirttiğimiz gibi Makedonya’ya gelmek için ekstradan bir vize almanız gerekmiyor. Pasaportunuzu ve uçak biletinizi alıp yola koyulabilirsiniz. Tabi pasaportunuzda en az 6 ay süre olmak şartıyla.

Ohri’de Nasıl Gidilir ?

Makedonya’ya gelmeyi planlıyorsanız size tavsiyem önce başkent olan Üsküp şehrini gezip görmeniz. Üsküp Gezi Rehberi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Üsküp’ü gezdikten sonra Üsküp Otogarı’ndan her gün Ohri’ye düzenli otobüs seferleri düzenlenmektedir. Yolculuk yolların kıvrımlı olması nedeniyle 3 – 4 saat sürmektedir. Ohri Otogarı şehir merkezinden biraz uzakta, o yüzden taksi ile merkeze gitmenizde fayda var.

Ohri’de Nerede Kalınır ?

Ohri’ye geliş amacım Arnavutluk sınırına yakın olmasıydı, bu yüzden sabah geldiğim bu göl kasabasını akşam terk edip Arnavutluğa geçmiştim. Eğer böyle bir planınız yoksa 2 yada 3 gün Ohri’de geçirmeniz bu güzel göl kasabasını gezip görmeye fazlasıyla yetecektir. Ohri’deki oteller listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ohri’de Gezilecek Yerler

Ohri Gezi Rehberi Makedonya | Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri
Makedonya Ohri

Göl kenarına inebilmek için Halveti Hayati Camii’nin oradan Clement of Ohrid caddesini takip ediyorum. Trafiğe kapalı bu caddenin sağında ve solunda hediyelik eşya dükkanları, kafeler ve restoranlar bulunmakta.

Ohri Gezi Rehberi Makedonya | Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Sokaklar   300x169
Makedonya Ohri Sokakları

Bir kaç hediyelik eşya aldıktan sonra göl kenarındayım. Burada manzara muhteşem. Temmuz ayı olmasına rağmen Baba Dağı’nın zirvesinde hala bulunan karları görebilirsiniz. Limanda bize teklif edilen tekne turunu kabul edip Ohri’yi birde gölden izlemek istedim.

Ohri Gezi Rehberi Makedonya | Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Meydan
Makedonya Ohri Meydanı

Ohri Tekne Turu

Tekne turlarını çok heyecanlı bulmam ama tekneden Ohri’yi izlediğimde manzara muhteşemdi. Tüm kasabayı görmek mümkün. Buruna geldiğinizde Kaneo tepesindeki John Theologian Kilisesini görebilirsiniz. Gölden kilise manzarası mükemmel. Gölün karşısına baktığınızda Arnavutluk’u görebilirsiniz Ohri’deki gezim bitince akşama gideceğim ülke.

Ohri Gezi Rehberi Makedonya | Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Tekne Turu 5
Makedonya Ohri Tekne Turu

Teknede güzel bir göl manzarasının keyfini sürüp fotoğraflar çektikten sonra limana yanaşıyoruz. Şimdi ki hedefim Ohri Kalesi. Ohri Kalesi’ne çıkmak için kondisyon durumunuzun biraz iyi olması gerekli. 🙂 Kale şehrin en yüksek tepesinde. Buraya çıkabilmek için kasabanın dar sokaklarından yukarı doğru tırmanmanız gerekli. Ohri’de yönünüzü bulmak çok kolay. Her yerde bulunan tabelalar sizi gitmek istediğiniz yere çok güzel bir şekilde rehberlik etmektedir.

Ohri Kalesi

Ohri Gezi Rehberi Makedonya | Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Kalesi
Makedonya Ohri Kalesi

Ohri Kalesi’ne girebilmeniz için 30 dinar (2 TRY) giriş ücreti ödemeniz gerekmektedir. Kale duvarlarına çıkıp mükemmel bir manzaraya eşlik edebilirsiniz. 3 km genişliğindeki kale Ohri Gölü’nü izlemek için mükemmel bir yer. Doğası ve güzelliği ile beni en çok etkileyen yerlerden biridir Ohri ve Ohri Gölü. Manzaranın tadını çıkardıktan sonra aşağıyı doğru inişe geçiyorum. Tabelaları takip edip  Ohri Antik Tiyatrosu‘na yöneliyorum.

Ohri Antik Tiyatrosu

Ohri Gezi Rehberi Makedonya | Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Antik Tiyatrosu
Makedonya Ohri Antik Tiyatrosu

Romalılar tarafından inşa edilen Ohri Antik Tiyatrosu günümüzde hale konserler, baleler ve tiyatrolar için kullanılmaktadır. Tiyatro oldukça güzel mimariye sahip. Burada biraz oturup dinlendikten sonra Ohri’de yer alan Ohri Sofya Kilisesi‘ni görmek için harekete geçiyorum.

Ohri Sofya Kilisesi

Ohri Gezi Rehberi Makedonya | Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Aya Sofya
Makedonya Ohri Sofya Kilisesi

Makedonya’daki en önemli yapılardan biri olan Ohri Sofya Kilisesi Birinci Bulgar İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş. Etkileyici bir mimarisi olan kilise kasabadaki en büyük kiliselerden biri.

Ohri Gezi Rehberi Makedonya | Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Aya Sofya Arkas
Makedonya Ohri Sofya Kilisesi Arkası

Göl kenarına indiğinizde yürümek için göl üzerine yapılmış bir iskele bulunmakta. Kayalıkların altında yer alan bu yeri görmenizi şiddetle tavsiye ederim oldukça güzel bir manzara sizi bekliyor burada.

Akşam üzeri merkezde bir taksi ile anlaşıp bizi Arnavutluk sınırına bırakması için anlaşma yapmıştım. Sınır Ohri’den 25 km uzaklıkta. Sınırda taksiden indikten sonra bir otostop ile Tiran’a geçmiştim.

Tiran Gezi Rehberi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Mutlu ve Cesur Kalın.

Ohri Fotoğraf Galerisi

Ohri Gezi Rehberi Makedonya | Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Tekne Turu 2
Makedonya Ohri Tekne Turu 2
Ohri Gezi Rehberi Makedonya | Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Tekne Turu 4
Makedonya Ohri Tekne Turu 4
Ohri Gezi Rehberi Makedonya | Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Tekne Turu
Makedonya Ohri Tekne Turu
Ohri Gezi Rehberi Makedonya | Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Tekne Turu 6
Makedonya Ohri Tekne Turu 6
Ohri Gezi Rehberi Makedonya | Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri G  l
Makedonya Ohri Gölü
Ohri Gezi Rehberi Makedonya | Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Kalesi Manzaras
Makedonya Ohri Kalesi Manzarası
Ohri Gezi Rehberi Makedonya | Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri Ara Sokaklar
Makedonya Ohri Ara Sokaklar
Ohri Gezi Rehberi Makedonya | Ohri Gezi Rehberi Makedonya Ohri G  l   2
Makedonya Ohri Gölü 2

3 YORUMLAR

  1. Babamın işi dolayısıyle uzun süre makedonya’da kaldık. Benim burayla ilgili o kadargüzel anılarım oldu ki. Tarihi ve güzellikleri ile muhteşem bir şehirdir ve çok sıcak insanları vardır. Gitme olanakları çok kolay ve herkese de tavsiye ederim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here