Niş Gezi Rehberi
Niş Gezi Rehberi

Niş Gezi Rehberi

ÜLKE: SIRBİSTAN

DİL: Sırpça

PARA BİRİMİ: Sırp Dinarı

Sizde benim gibi Bulgaristan üzerinden Belgrad‘a seyahat ediyorsanız mutlaka Niş’i görmek isteyeceksinizdir. Niş her ne kadar ufak bir şehirde olsa güzel turistik yerleri bulunmaktadır. En azından burası için bir gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim. Sözü uzatmadan Niş gezi rehberi yazımıza başlayalım.

Sırbistan Vizesi

Niş gezi rehberi okurlarının merak ettiği ilk şey vizedir. Sırbistan Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Bu sayede Niş’e vizesiz gidebilirsiniz. Yurtdışına çıkabilmeniz için pasaportunuzda en az 6 ay bulunmalıdır. Yurtdışına çıkışınız sırasında harç pulu almayı unutmayın.

Yurtdışı Çıkış Harcı nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Niş’e Nasıl Gidilir?

Niş gezi rehberi yazımızda bir diğer merak edilen konu ise Niş’e nasıl gidilir. Ben Niş’e Sofya’dan tren ile yolculuk yaparak gitmiştim. Balkan ülkelerinde trenlerin çok konforlu ve güvenli olmaması sebebiyle tren kullanmanızı tavsiye etmem. Ayrıca otobüsle seyahate göre oldukça yavaşlar ve fiyatları neredeyse aynı. Bulgaristan’dan geçme şansınız yoksa mecburen uçak ile Belgrad’a gelip buradan Niş’e otobüs ile geçebilirsiniz. Belgrad’tan Niş yaklaşık 3 buçuk saat sürmektedir.

Niş’te Nerede Kalınır?

Niş’te otel fiyatları gayet uygundur 20 dolardan başlayan fiyatlarla otel bulabilirsiniz. Niş gezi rehberi otel listesine ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Niş’te Gezilecek Yerler

En çok merak edilen Niş gezi rehberi yazımızda nerelerin gezilmesi gerektiğidir. Niş’e gece vardığım için direk otelime geçip uyumuştum. Sabah olunca otelimden çıkar çıkmaz Nisava Nehri‘ni görmek için yola koyuluyorum.

Nisava Nehri

Sırbistan Niş Nisava Nehri
Sırbistan Niş Nisava Nehri

Niş’in tam ortasından geçen Nisava Nehri şehri ikiye ayırıyor. 218 km uzunluğundaki nehir Bulgaristan‘a kadar uzanmakta. Güneş henüz yeni yeni doğmaya başlıyorken nehrin kenarında oluşan görüntü oldukça güzeldi. Biraz daha burada vakit geçirdikten sonra kahvaltı yapmak amacıyla merkeze doğru yöneliyorum.

Kral Milan Meydanı

Sırbistan Niş Kral Milan Heykeli
Sırbistan Niş Kral Milan Heykeli

Niş’in en işlek meydanı burası. Meydanın başında McDonald’s bulunmakta tıpkı istiklal meydanı gibi. 🙂  Biraz daha aşağı yürürseniz güzel bir Sırp fırını göreceksiniz. Burada güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Kahvaltımıda yaptıktan sonra enerjimi toplayıp gezime devam ediyorum. 🙂 Kral Milan Meydanı’nda bir kaç tur atıp fotoğraf çekildikten sonra meydanın aşağısında yer alan köprüden nehrin öbür tarafına geçiyorum. Burada Osmanlı zamanından kalma bir kale yer almakta.

Niş Kalesi

Sırbistan Niş Kalesi
Sırbistan Niş Kalesi

Niş’in tam ortasında yer alan kale 2.1 km genişliğindedir. Kalenin içerisinde kafeler, parklar ve birde cami bulunmaktadır. Kalenin içerisinde yürüyüş yapıp şehrin trafiğinden bir nebzede olsa uzaklaşabilirsiniz.

Sırbistan Niş Kalesi 4
Sırbistan Niş Kalesi 4

Ayrıca kalenin doğu dış cephesinde kurulu pazar bulunmaktadır. Burada ikinci el her şey mevcuttur neredeyse.

Niş Crveni Krst Toplama Kampı

Sırbistan Niş Crveni Krst Toplama Kampı
Sırbistan Niş Crveni Krst Toplama Kampı

Niş gezi rehberi yazımda beni en çok etkileyen yer burası olmuştu. Alman gizli polisleri tarafından 2’inci Dünya Savaşı sırasında Sırpları, Yahudileri ve Romanları tutmak için kullanılmış burası. Yaklaşık 35 bin insan tutulmuş burada ve bunların 10 bini bu kampta öldürülmüş. Bütün bunları bilip de burada bulmak sizi fazlasıyla etkilemeye yetiyor. Bu kadar insanın öldürüldüğü bu kamp alanında fazla vakit geçirmeden terk ediyorum. Yüreğimde burukluk bırakan bu yer en sevmediğim yer olmuştu.

Akşam üzeri Niş Otogarı’ndan aldığım Belgrad otobüs biletim ile Belgrad’a hareket ediyorum. Bilet aldığınızda size verdikleri jetonu saklayın. Bu jetonu otogara girmek için kullanacaksınız.

Niş gezi rehberi hakkında sorularınızı bize yorum kısmından sorabilirsiniz.

Belgrad Gezi Rehberi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Mutlu ve Cesur kalın…

Niş Fotoğraf Galerisi

Sırbistan Niş Kraliçe Natalija Çeşmesi
Sırbistan Niş Kraliçe Natalija Çeşmesi
Sırbistan Niş Kalesi 3
Sırbistan Niş Kalesi 3
Sırbistan Niş Kalesi 2
Sırbistan Niş Kalesi 2
Sırbistan Niş Üniversitesi
Sırbistan Niş Üniversitesi
Sırbistan Niş Ana Mahkemesi
Sırbistan Niş Ana Mahkemesi
Sırbistan Niş Postane
Sırbistan Niş Postane

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here