glamping yapma rehberi

Glamping Rehberi

0 Paylaşım
0
0
0

2022 yılında olduğumuz şu günlerde insanlar farklı konaklama seçenekleri arayışına giriyorlar. Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde yer alan tatil bölgelerine duyulan talebin bir hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz. Popüler tatil yerlerindeki oteller için istenilen fiyat oldukça fazladır. Ayrıca, erken rezervasyon yapılmadığı takdirde yer bulma sıkıntısı vardır. Lüks bir otelde kalmak zannedildiği kadar avantajlı değildir. Bilhassa sevdiği kişiyle yalnız kalmak isteyenler; kalabalık otellerde kesinlikle rahat edemezler. 

Glamping; hem doğayla iç içe olmak hem de huzurlu ve lüks bir tatil yapmak isteyenlere hitap eder. Birçok kişinin aklında glamping nedir sorusu bulunuyor.

glamping havuz manzarası

Glamping Nedir?

Kamp yapmak; bilhassa doğa tutkunları için harika bir seçenektir. Ancak, kamp sürecinde çok sayıda zorlukla karşılaşılır. Glamping ise hem kamp yapmayı seven hem de herhangi bir zorluk yaşamak istemeyenler için en iyi seçenektir. Bir başka deyişle, doğada ve sahilde son derece lüks ve yüksek konfor şartlarıyla yapılan bir kamp türüdür. Çadırlar; özel olarak tasarlanır. İnsanların tatillerini en iyi şekilde yapabilmeleri adına gerekli olan her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülür. Herhangi bir zorluk yaşamadan rahat bir şekilde kamp yapmak mümkün hale gelir. 

Glamping nedir diye düşünenlere bu kelimenin glamorous ve camping kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluştuğunu söyleyebiliriz. Söz konusu konaklama seçeneğine ilk olarak 16.yy’da rastlanmıştır. Krallar başta olmak üzere devlet kademesinde yer alan kişilerin saray çadırı olarak tabir edilen yerlerde son derece lüks şartlarda konaklamalarına rastlanmıştır. Glamping; 20.yy’da Afrika’ya safari için gelen zengin turistlerin kurmuş olduğu çok iyi imkanlara sahip çadırlar olarak farklı bir boyut kazanmıştır. Zaman içerisinde beş yıldızlı otelleri aratmayacak seviyeye gelen glamping; kalabalıktan sıkılanlar için en iyi tatil seçeneği olarak göze çarpmaktadır. 

Takdir edersiniz ki, kamp yapmak isteyen bir insan; güzel manzaralı, uygun ve rahat bir yer bulmak ve tüm eşyalarını oraya taşımak zorundadır. Ancak, glamping ile hiçbir kamp eşyası taşımaya gerek olmadan lüks çadıra yerleşmek mümkündür. Klasik bir kamp çadırında ortalama 10 kişi kalırken glamping çadırında 10 kişinin sığabileceği genişlikte bir yerde iki kişinin kalmasına rastlanır. Kamp yapmak isteyenlerin kamp bölgesine çadır, uyku tulumu, masa, sandalye gibi eşyaları götürmeleri şarttır. Fakat, glampinglerde kişinin ihtiyaç duyacağı her şey hali hazırda çadır içerisinde yer alır. Son olarak, bazı glamping seçeneklerinde kamp alanı, karavan alanı ve bungalovların da olduğunu söylemek gerekir. 

Glamping ile çadır tatili arasında birtakım benzerlikler de yer alır. Her ikisi de doğada ve deniz kenarında yapılır. Bunun yanı sıra, gürültü ve fazla insanın olmadığı tatil seçenekleridir. İnsanlar; doğayla buluşarak şehir hayatından ve kalabalıktan uzaklaşma şansına erişirler. Sonuç olarak, huzurlu ama lüks bir tatil yapmak isteyenler için ideal tatil alternatiflerinden birisinin glamping olduğunu söyleyebiliriz.

glamping küvet havuz ve fethiye manzarası

Glamping Kimler İçin İdealdir?

  • Kampçılık; herkes için uygun bir seçenek değildir. Glamping; hem keyfinden hem de doğa sevgisinden ödün vermek istemeyenlere hitap eder. 
  • Şehir hayatından sıkılan ve doğada vakit geçirmekten hoşlanan insanlara hitap ettiğini söylemek gerekir. 
  • Glamping tesisleri; doğa içerisinde yer alır. Bu noktada, evcil hayvan dostu tesisler olduklarını söylemek mümkündür. Birden çok evcil hayvana sahip olan kişiler için ideal ortamı kesinlikle glamping tesisleri sağlar. 
  • Bilhassa 2010’lu yıllarla beraber insanlar minimalist bir yaşam tarzını benimsemeye başladılar. Beklentileri karşılayan ancak ihtiyaçların ötesinde herhangi bir detay barındırmayan minimalist yaşam tarzına uygun bir tatil yapmak isteyenlere hitap eden glamping; az, öz ve lüks eşyalar barındıran çadırları ile de göz dolduruyor. 
  • Geçmiş yıllarda çadırda kalan ve kamp yapmayı sevenler; glamping sayesinde önceki deneyimlerinden çok daha iyisini yaşama şansına erişirler.
  • İşin bir de yeme içme kısmı bulunuyor. Glamping tesislerindeki restoranların menülerine hayran kalmamak elde değil! Bilhassa köy kahvaltısı ve doğal ürünlerle hazırlanmış menülerin lezzeti dikkat çekiyor. Siz de tatil boyunca hem kilo almamak hem de organik besinlerle beslenmek istiyorsanız glampingi tercih edebilirsiniz.
glamping türkiye

Fethiye Glamping

Glamping nedir sorusuna detaylı cevap verdikten sonra sırada Türkiye’nin en kaliteli glamping alternatifini sunan Le Chic Fethiye yer alıyor. Fethiye kent merkezine yaklaşık 38 km uzaklıktaki Le Chic Fethiye; insanlara daha önce yaşamadıkları türden sıra dışı bir tatil vaat ediyor. Fethiye gibi mavinin ve yeşilin en güzel tonuna sahip bir yerde bulunan Le Chic Fethiye; kendisi için ödediğiniz paranın hakkını sonuna kadar verir. Bünyesinde yedi farklı dome vardır. Kubbe tipindeki odaların imkanları dikkat çekicidir. 

Balayı suite; adından da anlaşılacağı üzere balayı için buraya gelen çiftler düşünülerek özel olarak tasarlanmıştır. Romantik bir oda olmasının yanı sıra swimup özelliğiyle de dikkat çeker. Bir başka deyişle, havuzu; odanın içerisine kadar uzanır. Bu sayede, hem iç hem de dış mekanda havuz keyfi yapabilmeyi mümkün kılar. Ayrıca, çiftin yatağının tam üzerinde yer alan, gökyüzünü ve yıldızları izlemeyi sağlayan eşsiz manzaralı penceresiyle de dikkat çeker. 

En az balayı suite kadar konuşulmayı hak eden junior suite; Ege doğasını ayağınıza kadar getiren, lüks ve konfor vaat eden nitelikleri ile dikkat çeker. Dış mekanda jakuzi keyfi yapmayı mümkün kılması da farklı bir özelliğidir.

0 Paylaşım
You May Also Like