lezzetli espresso yapımı
lezzetli espresso yapımı

Lezzetli Espresso Yapma Tüyoları

Kahve denildiği zaman akla gelen ilk çeşitlerden biri, espresso. En hızlı kahve demleme yöntemlerinden biri olan espresso kahve, 1900’lü yıllarda İtalyanların dünyaya tanıttığı eşsiz bir lezzet. Eğer espressoyu diğer kahve çeşitlerinden ayıran özelliklerini ve lezzetli bir espressonun nasıl hazırlandığını merak ediyorsanız hepsi ve daha fazlası için bu yazımız tam size göre!
0 Paylaşım
0
0
0

Espresso Nedir?

Oldukça hızlı bir kahve demleme yöntemi olan espresso, kaynayan suyun yüksek basınçtan yararlanılarak incecik öğütülmüş kahve çekirdeklerinden geçirilmesiyle elde ediliyor. Sert tada sahip olan bu kahvenin kıvamı da yoğun. Bu yüzden genellikle küçük porsiyonlar hâlinde sunulan kahvenin shot yapılarak tüketilmesi de oldukça yaygın. Espressonun tadını yumuşatmak isterseniz içerisine süt, karamel veya çikolata gibi aromalar ekleyebilirsiniz.

Espresso Nasıl Yapılır?

Espresso yapımında kullanılan kahve çekirdeklerinin ince öğütülmüş ve daha yoğun kavrulmuş olması gerekir. Bu yüzden espresso için çekirdek seçimi yaparken hassas davranmanız önemli. Espresso hazırlarken kahveyi yüksek basınçla sudan geçirmek gerektiğinden espresso yapmak için çoğunlukla makineye ihtiyaç duyulur. Fakat makineniz olmadan da evde rahatlıkla espresso yapabilirsiniz. Peki, nasıl?

  • Kahvenizin lezzetli olması için kaliteli ve espressoya uygun şekilde öğütülmüş kahve satın aldıktan sonra bir de moka pot edinmeniz gerekir.
  • Moka potun altında bulunan geniş hazneye su doldurun. Ardından metal filtre dolacak kadar ince öğütülmüş espresso kahveyi moka potun ortasındaki bölüme yerleştirin ve kapağı kapatın. Filtreye yerleştirdiğiniz kahveye parmaklarınızla basınç da uygulayabilirsiniz. Daha sonra moka potun orta ve üst parçalarını sıkıca vidalayın ve moka potu ocağa koyun.
  • Ocağın orta ateşte yanmasına dikkat edin. Yüksek ateş kahveyi yakabilir.
  • Su kaynadığında espressonuz hazır hâle gelir. Kahvenin aromasını alan su, üst haznede toplanır. Moka potta espresso yaptığınız zaman pek fazla krema oluşmaz. Makinede daha yüksek basınçla demlenen espressoda ise krema oranı daha fazla olur.

Espresso Hazırlamanın Püf Noktaları

espresso yapımı için püf noktalar
Espresso yapımı için dikkat etmeniz gereken adımlar

Lezzetli bir espresso için dikkat etmeniz gereken bazı adımlar var. Bunlara kısaca değinelim:

  • Moka potta espresso hazırlanırken su üst hazneye çıkmaya başladığı anda kahvenin aroması da ortaya çıkar. Bu nedenle su kaynamaya başladığında moka potu ocaktan alabilirsiniz. En sonuna kadar beklerseniz kahveniz daha acı olabilir.
  • Kafeteryalarda espresso servisi yapılırken kahvenin konulacağı fincan genellikle ısıtılır. Çünkü soğuk fincana koyulan kahvenin tadı değişebilir. Siz de evinizde espresso demlerken fincanınızı ısıtabilirsiniz.
  • Eğer double espresso yapmak istiyorsanız standart espresso ölçülerinin 2 katını elde edeceğiniz için bir portafiltre kullanmanız gerekir. Makinede yapılması gereken double espresso, sabahları ayılmanız için harika bir destekçi olur.
  • Espresso yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir diğeri ise suyun kalitesi. Arıtılmamış su, kahvenizin tadını olumsuz etkiler.
  • Eğer kahve makinesinde espresso demleyecekseniz makinenizin bakımlarının yapılmış olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca kaliteli bir kahve makinesinde demlenen kahvenin tadını ilk yudumda fark edersiniz.
  • Espressoyu ister makinede ister moka potta hazırlayın; zamanla biriken kahve artıkları ve kireç, kahvenin tadını doğrudan etkiler. Bu nedenle kahve demleme ekipmanlarınızı mutlaka düzenli aralıklarla temizlemelisiniz.

Siz de iyi bir espresso elde etmenizi sağlayacak eşsiz Tchibo espresso kahve çeşitleriyle tanışmak için tchibo.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

0 Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like