araba yolculuğu yapan çift

Uzun Araba Yolculuklarını Eğlenceli Hale Getirecek 11 Tavsiye

0 Paylaşım
0
0
0

Uzun araba yolculukları her ne kadar gideceğiniz yere varmanın sabırsızlığı içinde geçse de yolculuğun nasıl bittiğini anlamayacak kadar eğlence dolu da geçebilir. Arabayla seyahat etmek birçok kişinin sevdiği etkinliklerden biridir. Arabayla seyahat etmek eğlenebileceğiniz bir fırsat olsa da bu yolculuğun sıradan bir yolculuk olması pek istenmeyecek bir şeydir.

Uzun araba seyahatleri, hobi ve zevklerinize göre planlandığında keyif alacağınız bir deneyime dönüşebilir. Seyahatlerde kullanılan otobüs, uçak ya da tren yolculuğuna göre araba yolculukları, yolculara birçok avantaj sağlar. Birçok avantajlı özelliği ile tercih edilen araba yolculuğu, yapılabilecek eğlenceli aktivitelerle de diğer yolculuklardan ayrılıyor.

Eğlenceli araba yolculuğu yapmak yolculuğun nasıl bittiğini anlamayacak kadar eğlenmemizi sağlar. Uzun yollar kat edeceğiniz seyahatinizde ister yalnız ister kalabalık olun, yolculuğunuzu eğlenceli ve mutlu geçirdiğiniz bir hatıra olarak hatırlayabilirsiniz. Bunun için sevdiğiniz aktiviteleri gerçekleştirebilir, yolculuğunuzu kolay ve rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

Bu planlamaları yaparken birtakım hazırlıklar yapmalı ve ilgi alanlarınıza tercihler yapmalısınız.  Araba yolculuklarında ne yaparsak zaman su gibi geçer ve eğlenceli vakit geçiririz diye soruyorsanız sorunuzun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1. Yolculuğunuzun Uzunluğuna Göre Bir Müzik Listesi Hazırlayın

Müziksiz bir yolculuk tabi ki düşünülemez. Uzun yolculuk sırasında yol şarkıları listesi oluşturmak, yol boyu müzik dinleyerek keyifli vakit geçirmek için önemli bir başlangıçtır. Çünkü şehir içinde sıkıntısız çalışan radyonuz bir müddet sonra sinyal sıkıntıları yaşayabilir ve sizi müziksiz bir yolculuğa terk edebilir. Radyonun cızırtısından kurtulmanız ve en sevdiğiniz sanatçıların şarkılarını istediğiniz kadar dinleyebilmeniz için sizlere yolculuğunuzun yaklaşık süresi kadar uzunca bir müzik listesi yapmanızı öneririz.

Hazırlayacağınız liste ne kadar uzun olursa, başa sarmadan eğlenceli bir şekilde uzun süre dinleyebilirsiniz. Online müzik platformlarını kullanarak hazırlayacağınız her moda uygun şarkılarınızla yolun nasıl geçtiğiniz anlamayacaksınız bile. Harika manzaralar eşliğinde sürekli dinlediğiniz şarkıların bile size farklı hissettirdiğini fark edebilirsiniz.

Yolculuk rotanıza hangi müzik türlerinin yakışacağını da göz önünde bulundurmak, yolculuk zevkinizi ikiye katlayacak tüyolardan biri. Dikkatli olmanız gereken bir konu ise şoförün uykusunu getirmekten kaçınmak için üst üste hafif tempolu müzikler açmaktan kaçınmak.

2. Arka Koltuğun Favorisi: Kitap Okumak

Günlük hayatta alışık olduğumuz yoğun tempo bizi hobilerimizden ve okumak istediğimiz kitaplardan alıkoyabiliyor. Gündelik yaşantının telaşlarını geride bıraktığınız araba yolculuğunuzda, kendinize vakit ayırıp kitaplarınızı okuyabilirsiniz. Araba yolculuğunun ilerleyen saatlerinde yorgunluğun etkisiyle herkes dinlenmeye, uyumaya ve konuşmamaya ihtiyaç duyar.

Yolculuğun bu aşamasındaki sessiz ve sakin ortamı, kitap okumak için veya sevdiğiniz bir dergiyle ilgilenmek için değerlendirebilirsiniz. Okumaya başladığınız kitabın sonunu tatil noktasına vardığınızda okumak çok keyifli olacaktır.

3. Seyahat Notları Tutun

Bazı şeylerin değerini yazıya aktardığımızda daha derinden hissederiz. Ünlü klinik psikolog John Y. Lee şöyle diyor: ‘’İlk bakışta her şey o kadar harika görünmese bile minnettar olduğunuz şeyleri düzenli bir şekilde yazdığınızda zamanla refah ve mutluluk duygunuz artar.’’ Günlük tutmayı alışkanlık haline getirenlerin yanından ayırmadığı kalem ve not defterinizi seyahatinize başlamadan önce yanınıza alarak, yolculuğunuzdaki düşüncelerinizi kaleme dökebilirsiniz.

Yıllar sonra gördüğünüzde bile yazdığınız günü hatırlatacak seyahat notlarınızda; duygularınızdan, seyahat planınızdan, seyahatinizin nasıl geçtiğinden ve sizin için öneminden bahsedebilirsiniz. Uzun yolculuklarda keyifli vakit geçirmenin en iyi yollarından biri olan günlük tutma sayesinde seyahatiniz unutulmaz bir hatıra olarak kalacak.

4. Film ve Dizi İzleyin

Film ve dizi tutkunuysanız bir şeyler izlemek için değerlendirebileceğiniz en güzel zamanlardan biri de uzun araba yolculukları. Müzik dinlemekten veya dışardaki manzaraları seyredip düşüncelere dalmaktan sıkıldığınız sırada telefon, tablet ya da bilgisayarınızdan sevdiğiniz dizi ve filmleri izleyebilirsiniz.

Fakat uzun araba yolculuklarında mobil internet bağlantısı problemleri yaşayabilirsiniz. Seyir keyfinizde herhangi bir bağlantı aksaklığı çekmemeniz için izlemeyi planladığınız içerikleri elektronik cihazlarınıza önceden indirmeyi tercih etmelisiniz. Günlük hayatta vakit bulamayıp izlemeyi ertelediğiniz filmleri, izleme listenizden eksiltebilirsiniz.

5. Sürücü Koltuğunu da Unutmadık: Podcast ve Sesli Kitap Dinlemek

Yolculuk esnasında her zaman eğlenceden önce can güvenliğinizi ve dikkatinizi ön planda tutmalısınız. Bu nedenle şoför koltuğundayken yolculukta sıkılmamak için yapılabilecek aktiviteler çok daha sınırlı kalabiliyor. Yolcu koltuğundakiler gibi sosyal medyanın derinliklerinde kaybolmak ya da film izlemek, kitap okumak gibi aktiviteler yapamasanız da yolculuğunuzu daha eğlenceli hale getirebileceğiniz seçeneklerden biri de podcast ve sesli kitaplardan yaralanmak.

Bilgilendirici ya da mizah içerikli podcastleri dinleyerek yolculuğunuzu daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Sürücü koltuğunda olsanız bile merak ettiğiniz ve yolculuk sırasında okuyamadığınız kitapları sesli şekilde dinleyebilirsiniz. Sesli kitap uygulamalarından ilginizi çeken kitapları, yine daha önce telefonunuza ya da tabletinize indirerek keyifle dinleyip yola devam edebilirsiniz.

6. Uyumak

Yolculukta geçen zamanı daha aktif ve yararlı geçirmenizi sağlayacak birçok tavsiyeden bahsettik ama uzun yolculukları daha kolay geçirmenin yaygın bir yolu da uyumak. Araba yolculuğu bazılarımız için pek de keyif verici bir aktivite olarak değerlendirilmeyebiliyor.

Yolculuk sırasında mideniz rahatsızlanıyorsa ve gideceğiniz yere bir an önce varmak istiyorsanız uyumak yapabileceğiniz en iyi aktivite olabilir. Uykuya dalmakta sıkıntı çekiyorsanız, yolda uykuya dalmanızı kolaylaştıracak birkaç önlemle bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Yola çıkmadan bir gece öncesinde alıştığınız uyku düzeninde ufak bir değişiklik yaparak seyahatinizde kolayca uykuya dalabilirsiniz. Vücudunuzun alışık olduğu uyku saatinden birkaç saat daha az uyuduğunuzda, yolda uyuma isteğiniz çok daha hızlı gelecektir.

7. Keyifli Atıştırmalıklar

Yolculuk ederken yanınızda bulunduracağınız birkaç atıştırmalık ve içecekler, herkesi mutlu edecektir. Yol boyunca karşılaşacağınız mola yerleri arasında uzun mesafeler olabiliyor. Yemekten keyif aldığınız çikolata, bisküvi, kuru meyve ya da kraker gibi atıştırmalıklar sayesinde arabada acıktığınızda açlığınızı bastırabilirsiniz. Özellikle çocuklarla çıktığınız yolda zorluk çekmemek için elinizin altında mutlaka birkaç atıştırmalık bulundurmaya gayret edin.

Sıcak içeceklere hiçbir zaman hayır demiyorsanız, bir kahveye ne zaman ihtiyacınız olacağını bilemeyebilirsiniz. Evde termoslarınıza koyarak hazırlayacağınız kahve ve çay gibi içeceklerle birçok şehir ve doğa manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

8. Güzel Bir Manzarayı İzlemek İçin Mola Verin

Uzun araba yolculuklarının en keyifli yanlarından biri de şehir gürültüsünden uzaklaşıp doğayla baş başa kalabilmektir. Gündelik hayatta göremeyeceğiniz pek çok güzelliğe şahit olma fırsatı sağlayan araba yolculuğu sayesinde yol arkadaşlarınızla harika manzaralara eşlik edebilirsiniz. Bu bir gün batımı manzarası, yemyeşil orman manzarası veya eşsiz bir deniz manzarası olabilir.

Kayıtsız kalamayacağınız bu güzellikleri gördüğünüzde yolculuğunuza bir kahve molası vererek manzaraya karşı keyifli sohbetler edebilirsiniz. Şahit olduğunuz doğa manzaralı alanda aracınızı güvenli bir noktaya bırakarak doğa gezintisine çıkabilirsiniz.

Küçük bir piknik, hareketsizliğin verdiği rahatsızlığı en aza indirmeyi sağlayacak bir yürüyüş ve deniz kıyısında oturup dalgaları izlemek gibi aktiviteler rahatlamanızı ve yola mutlu bir şekilde devam etmenizi sağlayacaktır. Yakınlarınızla paylaşabileceğiniz pek çok fotoğraf karesi çekmeyi de ihmal etmeden doğanın doyasıya keyfini çıkarıp tekrardan yola koyulabilirsiniz.

9. Oyun Oynayın

Araba yolculuğunuza eğlence katacak bir başka etkinlik ise oyun oynamak. Uzun yolculuklar, her zaman samimi bir ortam oluşmasını sağlar. Yol arkadaşlarınızla eğlenerek zaman geçirebilir, birbirinizi daha da tanımanızı sağlayacak oyunlarla unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Oyun oynamak, özellikle kalabalık araba yolculuklarında sıkılmadan hep beraber eğlenebilmenin nostaljik ve en güzel yollarından biri. Yolculuk oyunu olarak da bilinen kelime türetme oyunu kolay olduğu kadar keyifli de bir oyun çeşidi. Sırayla herhangi bir kelimenin son harfiyle başlayan başka bir yeni kelime türetilerek oynanan oyun, oldukça keyifli ve heyecanlı ilerliyor.

Hayal gücünüzün sınırlarını zorlayarak kelimeleri kategorilere ayırıp farklı kurallarla oyunu çeşitlendirebilirsiniz. Oyunculara belirli süre tanımak ya da sadece yolda karşılaştığınız cisimlerden kelimeler bulmak gibi seçeneklerle oyununuzu farklılaştırabilirsiniz.

Araba plakalarının hangi şehre ait olduğunu tahmin etme yarışması ve mırıldanarak söylenen şarkının tahmin edilmesi oyunu gibi tahmin yürütülerek oynanan oyunları oynayabilirsiniz. Çok kişili oyunlar, yarattığı rekabet ortamıyla birlikte şoförün uyanık kalmasına da yardımcı olacaktır.

Size eşlik edecek bir başka yolcu yoksa tek başınıza oynayıp vakit geçirebileceğiniz seçenekler arasında ise sudoku, çengel ya da bulmacalar yer alıyor. Oyun arkadaşınızın bulunmadığı yolculuklarda, seyahat öncesinde edineceğiniz dergi ya da bulmaca kitabınız size eşlik edebilir.

10. Hayal Kurun

Yolculuğunuzda eğlenceli vakit geçirmeniz için çoğunlukla sizi zihinsel olarak meşgul tutacak tavsiyelere yer verdik. Bu önerimiz ise yolu izleyerek kendi kendinize vakit geçirebileceğiniz ve zihninizi rahatlatmaya yarayacak bir aktiviteden oluşuyor. Arabada geçen vaktinizi, geleceğe yönelik hedeflerinizi düşünmek ve anlamlandırmak için bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz.

Hayal kurmayı seven ve her konuda hayal kurarak saatler geçirebilen biriyseniz uzun araba yolculuğu sizin için oldukça keyifli olabilir. Arabanın camından doğa manzaralarını izlerken ve sevdiğiniz şarkıları dinlerken yolculuk sonunda varacağınız yeri, oradaki planlarınızı düşünebilirsiniz. Camdan gelen hafif esintiyle ve görmediğiniz farklı yerleri izleyerek kurduğunuz hayaller, her zamankinden daha farklı bir tecrübe sunabilir.

11. Seyahat Rotanızdaki İlgi Çekici Restoranları Araştırın

Yemek yemek ve farklı lezzetleri deneyimlemek hepimizin zevk aldığı etkinlikler arasında yer alıyor. Şehirler arası yolculuklarda yiyecek ve içecek tüketimi için sıklıkla mola tesisleri tercih ediliyor. Bu tesislerden de farklı birçok lezzet keşfetme imkanı bulunurken, şehirlerin tanınmış yemeklerini tanımak daha farklı bir deneyim olacaktır.

Arabanızla önceden belirlediğiniz lezzet duraklarında mola verip gezerek geçirdiğiniz bir yolculuk kadar eğlenceli bir araba yolculuğu olamaz. Yoldayken bulunduğunuz şehrin yöresel yemeklerini tatma fırsatını da değerlendirmek, farklı mutfakları tanımanıza ve yolculuğunuzun monoton bir şekilde devam etmesinin önüne geçebilir.

Yol arkadaşlarınızla birlikte tecrübe edeceğiniz yerel lezzetler hakkında yolculuk esnasında bile konuşabilirsiniz. Yolculuğun yorgunluğunu ve gerginliğini atmanıza yardımcı olacak bu aktivite ile arkadaşlarınızla samimi muhabbetler kurabilirsiniz. Bulunduğunuz yerdeki ünlü restoranları konforlu bir biçimde ziyaret edebilmenizi sağlayan arabanız ile varış noktanıza kadar geçeceğiniz şehirlerde farklı deneyimler kazanarak yola devam edebilirsiniz.

Yol haritanızda yapacağınız ufak değişikliklerle yolculuğunuzun daha eğlenceli geçmesini sağlayabilir, motive bir şekilde yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kimilerinin favorisi kimilerinin de sıkılmamak için pek çok yola başvurduğu uzun araba yolculukları, sağladığı avantaj ve rahatlıkla tatilciler tarafından tercih ediliyor. Gezeceğiniz yerleri ve rotanızı kendinize göre özgürce belirleyebileceğiniz araba yolculuğunuzun keyifli geçmesi için ufak tavsiyeleri derledik. Uzun araba yolculuğunuzu eğlenceli hale getirmek için yapabileceğiniz önerilerimizi dikkate alarak seyahatinizde uygulayabilir, yolculuğunuzun kolayca geçmesini sağlayabilirsiniz.

0 Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like