Bali adası geleneksel tören

Yurt Dışı Turlarında Vize Gerekiyor mu? Vizesiz Yurt Dışı Turları Neler?

0 Paylaşım
0
0
0

Bu seneki tatilinizi yabancı bir ülkede geçirmeyi planlıyorsanız yurt dışına çıkarken birtakım belgelere ihtiyacınız olabilir. Bazı ülkelere giriş yapmak için yalnızca kimlik belgesi yeterli iken bazı ülkelerde pasaportun yanında Türk vatandaşlarına vize uygulaması bulunmaktadır. Dolayısıyla yurt dışı turları kapsamında ziyaret edeceğiniz her ülke için vize çıkarmanıza gerek bulunmuyor.

tatil bavulu

Yurt dışı turları kapsamında vizesiz olarak gidebileceğiniz birçok destinasyon bulunuyor.

Vize Nedir?

Vize yabancı bir ülkeye giriş yaparken sizden istenen izin belgesidir. Söz konusu uygulama seyahat edeceğiniz ülkenin Türkiye’ye yönelik politikalarına göre değişiklik gösterebilir. Hangi ülkelerin Türk vatandaşları için vize talep ettiğini ilgili ülkenin konsolosluğundan veya Dışişleri Bakanlığı’nın web sayfasından öğrenebilirsiniz.

Vize başvuruları genellikle ülkeye giriş yapmak isteyen kişinin pasaport fotokopisi, uçak bileti veya seyahat planı gibi belgelerle birlikte yapılır. Başvuru onaylandıktan sonra, vize kişinin pasaportuna yapıştırılır ve kişi ülkeye giriş yapabilir.

Vize Geçerlilik Süreleri

Peki, vizelerin geçerlilik süresi nedir? Vizelerin geçerlilik süreleri almış olduğunuz vizenin türüne ve amacına göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin, yurt dışı tatil turları kapsamında alacağınız turistik amaçlı bir vizenin geçerlilik süresi birkaç ay olabilirken öğrenim amaçlı alınan bir vizenin geçerlilik süresi daha uzun olabiliyor.

vize onay süreci

Vizesiz olarak gidebileceğiniz yurt dışı turları olduğunu biliyor muydunuz?

Tur Şirketi Aracılığıyla Vize Almak

Eğer turla yurt dışına gitmek gibi bir düşünceniz varsa öncelikle gitmek istediğiniz ülkenin Türk vatandaşlarına vize uygulaması olup olmadığını araştırmakta fayda var. Şayet vize isteyen bir ülkeye seyahat edecekseniz tur şirketi aracılığıyla vize almak size bazı açılardan avantaj sağlayabilir. Peki, nedir bu avantajlar?

Ülkelerin vize politikalarını zaman zaman değiştirdikleri bir gerçek. Güncel bilgilere ulaşmak ise her zaman için mümkün olmayabiliyor. Yanlış evrak vermek hem size zaman kaybı yaşatıyor hem de vize alma sürecini uzatıyor. Tur şirketi aracılığıyla vize almak tam da bu noktada çok işe yarıyor.

Tur şirketlerindeki profesyoneller vize işlemlerinizi takip ediyor. Dolayısıyla herhangi bir yanlışlığa mahal vermeden işlemleriniz çok daha güvenilir bir şekilde gerçekleştiriliyor. Siz de vize başvurularınızı Coral Tatil aracılığıyla yaparak sürecin çok daha emin adımlarla ilerlemesini sağlayabilirsiniz.  

Bireysel başvuru yerine tur şirketi aracılığıyla vize almak bulunduğu şehirde konsolosluk olmayan tatilciler için de son derece avantajlıdır. Konsolosluk olan bir şehre giderek vize işlemlerini takip etmek yerine bu işi seyahat acentasına bırakmak çok daha ekonomik olacaktır.

vize

Yurt dışı turları için vize işlemlerinizi Coral Tatil üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Vizesiz Turlar

Vizesiz turlar adından da anlaşılacağı üzere seyahat edilecek ülkeye giriş yapmak için vize alınmasına gerek olmadan yapılan turlardır. Vize alma süreci bazen oldukça zaman alıcı ve zahmetli olabilmektedir. Dolayısıyla bu tür turlar tatil severler için daha hızlı ve kolay bir seyahat deneyimi sunmaktadır.

Vize almadan gidebileceğiniz birçok ülke bulunuyor. Bu ülkelerin hangileri olduğunu www.coraltatil.com web sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Aşağıda Coral Tatil vizesiz turlar kapsamında gidebileceğiniz en popüler destinasyonları sizin için derledik.

Balkan Turları

Balkan turları şüphesiz vizesiz gidilebilen yurt dışı turları kapsamındaki en sevilen destinasyonlardan biridir. Eşsiz tarihi ve kültürümüze yakın özellikleri ile Balkan ülkeleri, Orta Çağ Avrupası ve Osmanlı`nın izlerini bir arada görebileceğiniz ender ülkeler arasındadır. Adeta bir kartpostalı andıran şehir manzaraları ile Balkanları her gezginin vizesiz seyahat avantajını da kullanarak mutlaka görmesi gerekiyor.

Balkan turları Arnavutluk, Sırbistan, Karadağ, Makedonya ve Bosna Hersek gibi pek çok ülkeyi rotasına dahil ediyor. En fazla ziyaretçi çeken ülkelerin başında gelen Sırbistan’da Orta Çağ döneminden kalma tarihi kaleleri görebilir, Nikola Tesla Müzesi’ni ve Aziz Sava Katedrali’ni ziyaret edebilir, Barok döneminden izler taşıyan yemyeşil parklarda yürüyüş yapabilirsiniz.

Balkan turları kapsamında gidebileceğiniz bir başka ülke olan Karadağ’da eğer tatilinizi yaz dönemine denk düşürürseniz muhteşem plajlarında denize girebilir, Osmanlı`dan kalma camileri ziyaret edebilirsiniz. Yine güzel bir Balkan ülkesi olan Arnavutluk’ta ise yemyeşil dağ manzaralarının kıyısında tarihi güzellikleri inceleyebilirsiniz.

bosna hersek mostar köprüsü

Balkan turları vizesiz yurt dışı turları kapsamında bulunuyor.

Bali Turları

Yurt dışı tatil turları kapsamında vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz destinasyonlardan biri de Bali Adası’dır. Bali Adası aynı zamanda Tanrıların Adası olarak da bilinmektedir. Orkide bahçeleri, su parkları, gür ormanları, kaplıcaları, tapınakları ile Bali Adası kesinlikle görülmeye değer. Ziyaretiniz süresince adanın muhteşem plajlarında güneşin tadını çıkarabilir, denize girebilir ve sörf yapabilirsiniz.

Bunun yanında maymun ormanlarını ziyaret ederek doğanın sesini dinleyebilir veya Bali’nin ilginç tapınaklarını keşfe çıkabilirsiniz. Sanat ve tarihe ilgi duyuyorsanız Puri Lukisan ve Arma müzelerini gezebilirsiniz. Yapılacak aktiviteler bakımından ziyaretçilere çok sayıda seçenek sunan Bali’de en sevilen aktivitelerden biri de Fil Safari. Ayrıca Bali masajını yaptırmadan da kesinlikle eve dönmemelisiniz.

Bali adası geleneksel tören

Bali Adası vizesiz olarak gidilen yurt dışı turları arasında yer alıyor.

Phuket Turları

Tayland’ın güneyinde ve Andaman Denizi’nin kıyısında yer alan Phuket Adası vizeye ihtiyaç duymadan gidebileceğiniz destinasyonlar arasında bulunuyor. Masmavi denizi, güzel plajları, lüks tatil köyleri, golf sahaları, SPA merkezleri, eğlence ve yeme içme seçenekleri ile Phuket her yıl milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Bölgede görülmesi gereken yerlerin başında Phuket Plajları geliyor. Phuket’te irili ufaklı tam 41 tane plaj bulunuyor. Patong Beach ve Kata Beach özellikle görülmesi gereken plajlar arasında gösteriliyor. Adanın bir başka ilgi çeken mekanlarını ise Budist Tapınakları oluşturuyor. Ziyaretçiler Wat Suwan Khuna, Big Buddha, Wat Sri Soonton ve Wat Chalong tapınaklarını görmeden bölgeden ayrılmıyor.

phuket tekne turları

Vizesiz yurt dışı turları listesinde bulunan Phuket Adası sizi kendisine hayran bırakacak.

Güney Afrika Turu

Vizesiz turla yurt dışına gitmek için değerlendirebileceğiniz seçeneklerden biri de Güney Afrika turudur. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen Güney Afrika’ya Türkiye’den çıkış yaparak vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz. Birçok farklı kültür, inanç ve geleneğin yüzyıllardır bir arada yaşadığı Güney Afrika’yı her yıl dünyanın her yerinden çok sayıda turist ziyaret ediyor.

Maviyle yeşili buluşturan muhteşem doğası, halen sırları çözülememiş gizemli yapıları, kendine has yöresel kültürü ile popüler destinasyonlardan biri olan Güney Afrika’nın en ünlü turizm şehri Cape Town’dır. Güney Afrika turunuz esnasında mutlaka görmeniz gereken yerler ise şu şekilde:

  • Cape Town’da bulunan Masa Dağı, Ümit Burnu, Robben Adası, Robben Müzesi, Ceomel Anıtı, Lion’s Head
  • Sun City eğlence parkında bulunan timsah çiftliği, dalga havuzları, casinolar ve golf sahaları

Güney Afrika’nın en büyük şehri olan Johannesburg’da bulunan Mandela Evi, Apartheid Müzesi, Rosebank, Aslan Park, Afrika Müzesi, Houghton, Sandton, Johannesburg Botanik Bahçesi, İnsanlığın Beşiği, Constitution Hill.

Güney afrika sahili

Coral tatil yurt dışı turları bünyesinde gidebileceğiniz Cape Town muhteşem plajları ile ünlüdür.

Doha Turu

Coral tatil yurt dışı turları kapsamında dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Katar’ın başkenti Doha’yı da vizesiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Doha, ihtişamlı yapıları, kültürel zenginlikleri ve paranın satın alabileceği her türlü eğlenceyi gözler önüne sermesiyle gerek ülkemiz gerekse de dünyanın her yerinden milyonlarca ziyaretçiyi büyülemeye devam ediyor.

Doha’nın rengarenk ışıklı gökdelenleri ve eğlence merkezleri sizi yanıltmasın. Bölge aynı zamanda son derece zengin bir kültür turu yapabileceğiniz nadir destinasyonlar arasında gösteriliyor. Doha turu kapsamında neler yapabilirsiniz?

  • Souq Waqif bölgesinde bulunan otantik çarşılarda alışveriş yapabilirsiniz.
  • İslamik Sanat Eserleri Müzesi’ndeki birbirinden değerli sanat eserlerini inceleyebilirsiniz.
  • 4×4 özel araçlarla yapılan safari turlarına katılarak kum tepelerini aşmanın heyecanını yaşayabilirsiniz.
  • Doha’nın harika plajlarını keşfederek denize girebilirsiniz.
  • Kentin biraz dışına çıkarak mağara keşfi, yamaç paraşütü, flamingo kuşlarını gözlemleme ve kanoya binme gibi popüler aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • Yorucu bir günün sonunda kum tepelerinin üzerinden muhteşem gün batımı manzarası seyredebilirsiniz.

Dilerseniz sıcak hava balonu gezilerine katılarak Katar’ı metrelerce yukarıdan kuşbakışı olarak seyredebilirsiniz.

doha çölü

Fas vizesiz yurt dışı turları ile gidebileceğiniz en etkileyici rotaların başında geliyor.

Fas Turları

Fas, yurt dışı turları kapsamında vizesiz olarak ziyaret edilebilecek en egzotik bölgelerden biridir. Atlas Okyanusu’nun kuzeybatı bölgesinde yer alan ve filmlere konu olacak kadar büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Fas, tatilcilerin her daim vazgeçemediği destinasyonlar arasındadır. Farklı mimarisi, zengin folklorü, tarihi eserleri ve yemekleri ile Fas’ın oryantal ambiyansına vize işlemleri ile uğraşmadan şahit olabildiğiniz için memnun olacaksınız.

fas sokak

Değişik kültürleri tanımak ve muhteşem resimler çekebilmek için Fas gerçekten de ideal bir destinasyondur. Fas’ta gezip görebileceğiniz birçok yer mevcut. Tanrı’nın Yeri olarak da bilinen ve kırmızı tuğlalı evleri ile ünlü Marakeş, dünyada en çok bilinen aşk filmine konu olan Kazablanka, Fas’ın başkenti Rabat, mavi şehir Şafşavan ve daha birçok yer keşfetmek için sizi bekliyor.

Bunun yanında Büyük Sahra Çölü, Bahai Sarayı, Kutubiye Cami, safran kokusunu iliklerinize kadar hissedeceğiniz Medina, Unesco Milli Miraslar Listesinde bulunan ender meydanlardan biri olan Diemme El Fna Meydanı Fas turları kapsamında gezilecek yerler listesinde yer alıyor.

Turla yurt dışına gitmek istiyorsanız Coral Tatil vizesiz yurt dışı seçeneklerini inceleyerek dilediğiniz destinasyona vizesiz gitmenin kolaylığını yaşayabilirsiniz.

0 Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.