ABD | New York Gezi Rehberi

2
61
ABD, New York Gezi Rehberi new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi ABD New York City Gezi Rehberi 720x405
ABD, New York Gezi Rehberi

New York Gezi Rehberi

New York aslında New York City‘nin bulunduğu eyaletin adıdır. Ben yinede yazımda kısa olması nedeniyle New York olarak belirteceğim.

New York’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan New York’a direk yada aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Aktarmalı uçuşlar genellikle daha ucuz olanlarıdır. Bilet fiyatları yaklaşık 2 bin ₺’den başlamaktadır. Uçak biletinizi erken almanızda fayda  var. Buradan ucuz uçak bileti satan firmalara ulaşabilirsiniz.

Genellikle varış havalimanınız John F. Kennedy (JFK ) havalimanıdır. Bazen de LaGuardia havalimanı olabilir. İki havalimanından da şehir merkezine shuttle mevcuttur. Shuttle tabelalarını takip ederek kalkış noktasına ulaşabilirsiniz. Shuttle’ın şehir merkezine ulaşması trafiğe bağlı olarak 45 ile 60 dakika arası sürmektedir. Servis ücreti 18 dolar’dır. Buradan servis saatlerini inceleyebilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise New York Metrosu‘nu kullanmak. New York Metrosu’na havalimanın tüm terminallerinde bulunan Air Train aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Air Train ücretsiz bir servistir. Bu nedenle Shuttle kullanmaya göre daha ucuza şehre ulaşabilirsiniz.

New York’ta Nerede Kalınır?

New York ucuz bir yer değil ve ucuza otel bulmanızda pek mümkün değilidir. Minimum otel fiyatlar iki yataklı bir oda için 120 dolardan başlamaktadır. Eğer yanlız seyahat ediyorsanız ve hostel de kalmak sizin için sorun değilse hostel fiyatları 50 dolardan başlamaktadır.

New York’ta Gezilecek Yerler

New York’ta Gezilecek Yerler new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi New York City  de Gezilecek Yerler 720x405
New York’ta Gezilecek Yerler

Times Meydanı

Times Meydanı new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Times Meydan  720x405
Times Meydanı

New York Times gazetesinin meydandaki yeni binasına taşınmasıyla meydanın adı Times Meydanı olarak değişmiş. New York’ta ki en ünlü meydan kuşkusuz burasıdır. Meydanın etrafındaki binalarda dünyaca ünlü markaların reklam afişleri yer almaktadır. Meydanda birde meşhur kırmızı merdivenler vardır. Oturma yeri olarak kullanılır. Buradan meydanı güzelce seyredebilirsiniz.

Empire State Binası

Empire State Binası new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Empire State Binas  720x405
Empire State Binası

Empire State Binası New York’taki en yüksek gökdelendir. 102 katlı binanız yüksekliği 381 metredir. Yaklaşık 50 dolar vererek binanın en üst katına çıkarak şehrin manzarasını seyredebilirsiniz.

Central Park

Central Park new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Central Park 720x405
Central Park

New York’taki en büyük parktır. Binaların arasında kalmaktan sıkıldığınızda buraya gelerek böyle büyük bir şehirde olduğunuzu unutabilirsiniz.

Özgürlük Heykeli (Statue of Liberty)

Özgürlük Heykeli (Statue of Liberty) new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi  zg rl k Heykeli Statue of Liberty 720x405
Özgürlük Heykeli (Statue of Liberty)

Fransızların Amerikalılara hediyesi olan Özgürlük Heykeli New York’un hatta Amerika’nın simgesi haline gelmiştir. Heykel Özgürlük adasındadır. Buraya feribotla gelebilirsiniz ve kendinize güveniniz tamsa merdivenleri tırmanarak meşaleye kadar çıkabilirsiniz.

Rockefeller Merkezi (Rockefeller Center)

Rockefeller Merkezi (Rockefeller Center) new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Rockefeller Merkezi Rockefeller Center 720x405
Rockefeller Merkezi (Rockefeller Center)

Rockefeller Merkezi Amerikalı Rockefeller ailesinin sahip olduğu 19 binanın bulunduğu alandır. Bu merkezde Amerikanın en büyük noel ağacı bulunmaktadır ve kış merkeze buz pisti kurulur. Ziyaretçiler sırf bu devasa noel ağacını görmek için buraya gelirler.

Metropolitan Sanat Müzesi (Metropolitan Museum of Art)

Metropolitan Sanat Müzesi (Metropolitan Museum of Art) new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Metropolitan Sanat M zesi Metropolitan Museum of Art 720x405
Metropolitan Sanat Müzesi (Metropolitan Museum of Art)

Metropolitan Sanat Müzesi dünyanın en önemli ve en büyük müzelerinden biridir. Müzede orta çağ sanatı sergilenmektedir.  Avrupa orta çağ bölümü ise diğer ucundaki ek binada bulunmaktadır.

Modern Sanat Müzesi (Museum of Modern Art)

Modern Sanat Müzesi (Museum of Modern Art) new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Modern Sanat M zesi Museum of Modern Art 720x405
Modern Sanat Müzesi (Museum of Modern Art)

New York’taki Modern Sanat Müzesi dünyadaki en önemli modern sanat müzelerinden biridir. Metropolitan Sanat Müzesi’ni tamamlayan bu müzede 150 binden fazla sanat eseri bulunmaktadır.

Aziz Patrik Katedrali

Aziz Patrik Katedrali new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Aziz Patrik Katedrali 720x405
Aziz Patrik Katedrali

Aziz Patrik Katedrali Rockefeller Merkezi’nin tam karşısında yer almaktadır.  Katedral Katolik kilisesine bağlıdır. Aynı zamanda New York eyaletinin Katolik Başpiskoposluk idare binasıdır.

Grand Central Terminali

Grand Central Terminali new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Grand Central Terminali 720x405
Grand Central Terminali

Grand Central Terminali New York şehrinin en ünlü tren garıdır. Amerika’da trenle seyahatın en popüler olduğu dönemde inşa edilen gar hâlen dünyanın en büyüğüdür. Gar toplamda 44 tren peronu ve 67 ayrı tren ray hattına sahiptir. Gar ayrıca Ben Efsaneyim, Arkadaştan Öte, Siyah Giyen Adamlar gibi bir çok Hollywood filmine ev sahipliği yapmıştır.

Ellis Adası

Ellis Adası new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Ellis Adas  720x405
Ellis Adası

Ellis Adası New York’a gelen yeni göçmenler için bir transfer merkezi olarak kullanılmıştır. Ellis adasında bulunan göçmen müzesi ziyarete açıktır. Adaya bir feribot yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Amerikan Do a Tarihi M zesi 720x405
Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

New York’ta bulunan Amerikan Doğa Tarihi Müzesi dünyadaki en büyük ve en ünlü müzelerden birisidir. Müze birbiri ile bağlantılı 25 bloktan oluşmaktadır. Toplamda 46 sergi salonu, araştırma laboratuvarları ve kütüphanesi olan Müzede 250’den fazla bilim adamı çalışmaktadır.

Solomon R. Guggenheim Müzesi

Solomon R. Guggenheim Müzesi new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Solomon R
Solomon R. Guggenheim Müzesi

Solomon R. Guggenheim Müzesi‘nde modern sanattan oluşan koleksiyonlar sergilenmektedir.  1959 yılında Frank Lloyd Wright’ın tasarımı ile tamamlanan yapı, geleneksel müzelerden bütünüyle farklı bir yapıya sahiptir.

Broadway Caddesi

Broadway new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Broadway 720x405
Broadway

Broadway Caddesi New York’ta müzikal tiyatrolarıyla ünlü bir yerdir. Bu cadde üzerinde ve ara sokaklarında bulunan tiyatro ve konser salonları Amerika’nın en iyileridir. Bu nedenle Broadway ismi Amerika’daki müzikal sanatıyla özdeşleşmiştir.

Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi

Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Ulusal 11 Eyl l An t  ve M zesi 720x405
Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi

11 Eylül 2001 saldırısında hayatını kaybeden 2977 kişi için ikiz kulelerin bulunduğu alana Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi inşa edilmiş. Tasarımı, çevresi ağaçlarla çevrili iki havuzun orasındaki kare boşluğundan suların dökülmesiyle oluşuyor. Amerikalılar için oldukça derin anlamı olan bir anıt.

Coney Adası

Coney Adası new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Coney Adas  720x405
Coney Adası

Coney Adası eskiden tam adayken doldurularak yarım ada haline getirilmiş. Ada eğlence parkları ve Atlantik Okyanusu kıyısındaki plajları ile ünlüdür.

Bryant Parkı

Bryant Parkı new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Bryant Park  720x405
Bryant Parkı

Bryant Parkı’nda yazları haftanın her Pazartesi açık hava sineması, her perşembe yoga etkinlikleri yapılır. Kışları ise bu parka buz pateni kurulur.

Bronx Hayvanat Bahçesi

Bronx Hayvanat Bahçesi new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Bronx Hayvanat Bah esi 720x405
Bronx Hayvanat Bahçesi

Bronx Hayvanat Bahçesi 107 hektarlık alan üzerinde yer alan devasa bir yerdir. Hayvanat bahçesinde 6000’in üzerinde hayvan ve 500’ün üzerinde hayvan türü bulunmaktadır.

Radyo Şehri Müzik Salonu (Radio City Music Hall)

Radyo Şehri Müzik Salonu new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Radyo  ehri M zik Salonu 720x405
Radyo Şehri Müzik Salonu

Radyo Şehri Müzik Salonu Rockefeller Merkezi’nde bulunan bir eğlence mekanıdır. Amerikan Yetenek Sizsiniz TV programı burada çekilmektedir.

Çin Mahallesi (China Town)

Çin Mahallesi (China Town) new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi  in Mahallesi China Town 720x405
Çin Mahallesi (China Town)

New York’ta bulunan Çin Mahallesi‘inde Çin mutfağını tadına bakabilir, Çin dükkanlarından hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Küçük İtalya (Little Italy)

Küçük İtalya (Little Italy) new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi K   k  talya Little Italy 720x405
Küçük İtalya (Little Italy)

Küçük İtalya Aynı Çin Mahallesi gibi İtalyan kültürünü yansıtan yerdir.

Battery Parkı

Battery Parkı new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Battery Park  720x405
Battery Parkı

Ney Yok Limanına bakan Battery Park 25 dönümlük alana sahiptir. Türkler için ayı önemi vardır çünkü Amerika’ya giden bir çok kişi profil fotoğrafını burada çeker. 🙂

Chrysler Binası

Chrysler Binası new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Chrysler Binas  720x405
Chrysler Binası

Chrysler Binası şehirdeki en güzel mimariye sahip binalardan biridir. Şehirdeki en yüksek 3’üncü binasıdır.

Brooklyn Köprüsü

Brooklyn Köprüsü new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Brooklyn K pr s  720x405
Brooklyn Köprüsü

Yapımı 13 yıl süren Brooklyn Köprüsü Brooklyn ile Manhattan‘ı birbirine bağlamaktadır. Tamamlandığı yılda Dünyanın en geniş asma köprüsüydü. Gotik tarzda inşa edilen köprü, dünyanın 8. harikası olarak kabul görülmüştür.

Flatiron Binası

Flatiron Binası new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Flatiron Binas  720x405
Flatiron Binası

Flatiron Binası inşa edildiği dönemde büyük bir çığır açıcı gökdelen olarak kabul edilmiş. Binanın tamamlanmasıyla birlikte 1966 yılında New York’un simgesi olmuştu. Bina 1979 yılında Ulusal Tarihi Yapılar Listesine eklendi, 1989 yılında ise Ulusal Tarihi Öneme Sahip Eser olarak ilan edildi.

High Line Parkı

High Line Parkı new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi High Line Park  720x405
High Line Parkı

High Line Parkı Dünyada hiç bir parka benzemeyen bir özelliğe sahip. Eskiden demir yolu olarak kullanılan bu üst yol yapılan bakım çalışmalarıyla park haline getirilmiştir. Park yılda 5 milyon ziyaretçi tarafından gezilmektedir.

Wall Street

Wall Street new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi Wall Street 720x405
Wall Street

Filmlerde görmeye alış olduğumuz meşhur yer. Wall Street ülkenin önde gelen finans kuruluşlarının toplandığı sokağın adıdır. İnsanlara daha çok kısa sürede zengin olmanın adresi gibi gelmektedir.

New York Madame Tussauds Müzesi

New York Madame Tussauds Müzesi new york gezi rehberi ABD | New York Gezi Rehberi New York Madame Tussauds M zesi 720x405
New York Madame Tussauds Müzesi

New York Madame Tussauds Müzesi 200’den fazla ünlünün bal mumundan yapılmış heykellerinin bulunduğu bir yerdir. Heykeller o kadar gerçekçi ki neredeyse canlı gibiler.

New York Gezi Rehberi yazısı bu kadar. Aklınızdaki soruları bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

Mutlu ve Cesur Kalın…

2 YORUMLAR

 1. Merhabalar, öncelikle neredeyse ilk başladığınzıdan beri sizi sürekli takip ediyorum diyebilirim bugün bildirim gelince birden çok mutlu oldum.Ekim ayında arkadaşım ile birlikte New York’a gitmeyi planlıyorduk inanılmaz bir tesadüf oldu.Lakin yazı içerisinde tek bulamadığım hangi aylarda New York en güzel olur ve Ekim ayı için söyleyecekleriniz nelerdir bunu merak ediyorum.

  Cevabınız için şimdiden çok teşekkür edeirm.

  • Öncelikle bizi böylesine takip ettiğiniz için teşekkür ederiz 🙂 New York yılın her zamanı başka güzeldir ama bana soracak olursanız noel vakti en güzel dönemidir. Kar yağınca bu şehir farklı bir güzellik alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here