Bulgaristan Sofya NDK Meydanı

Bulgaristan Gezilecek Yerler

0 Paylaşım
0
0
0

Bulgaristan İstanbul’dan sadece 2 saat uzaklıktadır. Para birimi Leva’dır (1Lev = 2TL) ve Bulgarca konuşulur. Doğası ve kültürü ile zengin bir ülkedir. Sanıldığının aksine çok ucuz değildir. Türk Lirasının euro karşısında değer kaybetmesiyle Leva’da değer kazanmış oldu. Bir diğer yanlış bilinen nokta ise Bulgaristan‘ın güvenli olmaması. Bulgaristan Avrupa‘da kişi başına en çok polis düşen ülkedir ve güvenli bir yerdir. Yaklaşık 6 yıldır Bulgaristan’da yaşıyorum ve hiç bir problem yaşamadım. Bulgaristan gezilecek yerler listesine geçelim.

Bulgaristan’a Nasıl Gidilir?

Bulgaristan gezilecek yerler listesine geçmeden önce ulaşım hakkında bilgi vermek istiyorum. Yeşil pasaportunuz yoksa Bulgaristan’a gidebilmek için vize almanız gerekmektedir. Bu hemen sizin gözünüzü korkutmasın. Bulgaristan vizesi evraklarınızı teslim ettikten sonra 3 günde çıkmaktadır.

Uçakla Bulgaristan’a gitmek oldukça pahalıdır. Bu nedenle en çok tercih edilen ulaşım yöntemi otobüslerdir. Bilet fiyatları yaklaşık olarak 80 – 100₺ arasındadır. Tercih edebileceğiniz firmalar Metro Turizm, HAS Turizim ve Alpar‘dır.

Bulgaristan’a tren ile de ulaşabilirsiniz. Fakat bu pek tavsiye ettiğimiz bir ulaşım yöntemi değildir. Çünkü otobüse göre yolculuk süresi oldukça uzun sürmektedir.

Bulgaristan Gezilecek Yerler

Bulgaristan gezilecek yerler yazımızın asıl amacı şehir şehir gezdiğimiz yerleri tek bir yazı altında toplamak. Aşağıda listelediğimiz Bulgaristan şehirlerine tıklayarak ayrıntılı gezi rehberine ulaşabilirsiniz.

Sofya

Bulgaristan Gezilecek Yerler Sofya Aleksandr Nevski Katedrali
Bulgaristan Sofya Aleksandr Nevski Katedrali

Sofya Bulgaristan’ın başkentidir. En ünlü yerleri Vitoşa DağıAleksandr Nevski KatedraliBanyabaşı Camii ve NDK meydanıdır.

Sofya Gezi Rehberi

Varna

Bulgaristan, Varna Gezi Rehberi
Bulgaristan, Varna Gezi Rehberi

Varna Bulgaristan’ın önde gelen tatil yerlerinden biridir. En ünlü yerleri Dormition of the Mother of God Katedrali (Resimde Görünen), Primorski ParkıOpera Binası ve plajlarıdır.

Varna Gezi Rehberi

Burgas

Burgaz Gezi Rehberi
Bulgaristan, Burgaz Gezi Rehberi

Burgas Bulgaristan’ın Karedeniz kıyısında tatil yeridir. En ünlü yerleri NesebarSunny Beach ve The Sea Garden Parkı‘dır.

Burgas Gezi Rehberi

Sozopol

Sozopol Gezi Rehberi
Bulgaristan, Sozopol Gezi Rehberi

Sozopol Burgas’ın güneyinde daha sakin bir tatil yeridir. Sozopol plajları ve kamp alanları ile ünlü bir yerdir. Sakin bir tatil arayışı içinde olan Bulgaristan gezilecek yerler arasında gezmenizi tavsiye ettiğim bir yerdir.

Sozopol Gezi Rehberi

Plovdiv

Bulgaristan, Plovdiv Gezi Rehberi
Bulgaristan, Plovdiv Gezi Rehberi

Plovdiv Bulgaristan’ın eski başkentidir. Burgas ile Sofya arasındadır. En ünlü yerleri Hüdavendigâr Camii, Old Town ve Roman Tiyatrosu‘dur.

Plovdiv Gezi Rehberi

Pleven

Bulgaristan, Pleven Gezi Rehberi
Bulgaristan, Pleven Gezi Rehberi

Pleven Bulgaristan’ın Romanya sınırında bir ilidir. En ünlü yerleri Pleven Tarih MüzesiPleven PanoramasıKardeş Mezarlığı ve Nikopol ilçesidir.

Pleven Gezi Rehberi

Melnik

Bulgaristan, Melnik Gezi Rehberi
Bulgaristan, Melnik Gezi Rehberi

Melnik Bulgaristan’ın Yunan sınırına yakın küçük bir ilidir. En ünlü yerleri Melnik Piramidleri, Melnik Yeraltı, Şarap Müzesi ve Rozhen Manastırı‘dır. Melnik şarap üretimi ile de ünlüdür.

Melnik Gezi Rehberi

Rila Yedi Göller

Bulgaristan, Rila Yedi Göller Gezi Rehberi
Bulgaristan, Rila Yedi Göller Gezi Rehberi

Bulgaristan gezilecek yerler listesinde bir diğer yerde, ülkemizdeki Yedigöller milli parkına benzeyen Rila yedi göllerdir. Rila Yedi Göller Sofya’nın güneyindedir. Sofya’ya 1.5 saat uzaklıktadır. Rila dağının üzerinde yer alan 7 adet gölü bulunmaktadır.

Rila Yedi Göller Gezi Rehberi

Batak Gölü

Bulgaristan Batak Gölü
Bulgaristan Batak Gölü

Batak Gölü Sofya’ya 2 saat Plovdiv’e 1 saat uzaklıktadır. Gölün ortasında yer alan ufak adacık ve çevresindeki güzel doğası ile ünlü bir yerdir.

Batak Gölü Gezi Rehberi

Rila Manastırı

Bulgaristan, Rila Manastırı Gezi Rehberi
Bulgaristan, Rila Manastırı Gezi Rehberi

Rila Manastırı Bulgaristan’ın sembollerinden biridir. Bulgaristan’ın en büyük ve en ünlü Doğu Ortodoks manastırlarındandır. Sofya’ya sadece 2 saat uzaklıktadır.

Rila Manastırı Gezi Rehberi

Tanrının Gözleri

Tanrının Gözleri Gezi Rehberi
Tanrının Gözleri Gezi Rehberi

Tanrının Gözleri Sofya’ya 1 saat uzaklıktadır. Mağara içerisinde oluşan iki deliğin insan gözlerini andırması nedeniyle buraya Tanrının Gözleri denmektedir. Bulgaristan gezilecek yerler listesinde en ilgi çekici yerlerinden biridir. (Konumu)

Tanrının Gözleri Gezi Rehberi

Bulgaristan geziecek yerler hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

# Bulgaristan geziniz de fotoğraf çekimi yapmak istiyorsanız; yurt dışı fotoğraf çekimi hakkında her şey yazımızı okumanızı öneririz.

Mutlu ve Cesur Kalın…

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Sofya Gezi Rehberi

Bilindiği gibi Bulgaristan Avrupa Birliği ülkesi olduğundan ya Schengen Vizeniz varsa onunla yada Bulgaristan Vizesi alarak ülkeye giriş yapabilirsiniz. Otobüsle gidecekseniz eğer...

Burgaz Gezi Rehberi

Bulgaristan‘ın Karadeniz kıyı şeridinin güneyinde yer alan ve Türkiye sınırında Kırklareli ile komşu olan Burgaz ilinin idari merkezi olan şehirdir. Burgaz gezi rehberi başlayarak ilk olarak Burgaz’a…