İstanbul Otogar Durakları

0 Paylaşım
0
0
0

İstanbul, ülkemizin en çok yolcu alan şehirlerinden biri. Öyle ki yıl içerisinde milyonlarca kişi İstanbul’a geliyor. İstanbul’a seyahat edenlerin birçoğu otobüs yolculuğunu tercih ediyor. Otobüs yolculuğu, ekonomik oluşunun yanı sıra kolayca otobüs bileti bulunabildiği için tercih ediliyor. İstanbul otogar durakları için yazdığım yazıya bir göz atın.

İstanbul’da birçok otogar durakları bulunuyor. Türkiye’nin en çok otogara sahip olan şehri İstanbul’da, 2’si ana otogar olmak üzere toplam 8 otogar hizmet veriyor. Bu otogarların 3’ü Avrupa Yakası’nda, 5’i ise Anadolu Yakası’nda bulunuyor. Şehirdeki ana otogarlar ise Esenler ve Harem otogarları.

Avrupa Yakası’ndaki Otogar Durakları

İstanbul Avrupa Yakası’nda biri ana otogar olmak üzere, 3 otogar bulunuyor. Bunlar, Esenler Otogarı (Büyük İstanbul Otogarı), Alibeyköy Otogarı ve Avcılar Cep Otogarı. İstanbul otobüs bileti alacak olanlar, inmek istediği otogarları bu doğrultuda tercih etmeli.

1. Esenler Otogarı

İstanbul Otogarı, Büyük İstanbul Otogarı ve 15 Temmuz Demokrasi Otogarı olarak da adlandırılan Esenler Otogarı, Avrupa Yakası’nda, Bayrampaşa mevkiinde yer alıyor. Esenler Otogarı, yolcu kapasitesi açısından ülkemizdeki en yoğun otogarlardan biri. Ayasofya, Sultanahmet Camii, Gülhane Parkı ve Topkapı Sarayı gibi turistik destinasyonlara yakın olması bu durumun en büyük nedenlerinden biri. Esenler Otogarı’ndan İETT otobüsleri, metrobüs ve metro gibi toplu taşıma vasıtalarıyla İstanbul’un pek çok yere ulaşılabiliyor.

2. Alibeyköy Otogarı

Esenler Otogarı’na göre şehrin biraz daha dışında yer alan Alibeyköy Otogarı, Eyüpsultan mevkiinde yer alıyor. Esenler Otogarı’ndan sonra Avrupa Yakası’nda en çok yolcu ağırlayan otogar olan Alibeyköy, 2014 yılından beri hizmet veriyor.

3. Avcılar Cep Otogarı

Avcılar Cep Otogarı, Avrupa Yakası’nda Avcılar semtinde yer alıyor. Küçükçekmece, Büyükçekmece ve Halkalı gibi noktalara yakın olan Avcılar Otogarı’ndan İETT otobüsleri gibi toplu taşıma vasıtalarıyla pek çok yere ulaşılabiliyor.

Anadolu Yakası’ndaki otogarlar

Anadolu Yakası’nda 5 otogar bulunuyor. Harem Otogarı, ana otogar olarak, diğerleri ise ilçe otogarları olarak hizmet veriyor. Anadolu Yakası’ndaki otogarlara, Gebze Otogarı da dahil ediliyor.

1. Harem Otogarı

İstanbul’un iki ana otogarından biri olan Harem Otogarı, Anadolu Yakası’nda Üsküdar ilçesinde bulunuyor. Harem, Esenler Otogarı’na göre daha küçük. Buna karşın her yıl, çok sayıda yolcuya hizmet veriyor. Otogar, Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir ve Ümraniye gibi destinasyonlara yakın.

2. Ataşehir-Dudullu Otogarı

Ataşehir ilçesinde, Dudullu mevkiinde yer alan Dudullu Otogarı, indi-bindi durağı şeklinde cep otogar olarak hizmet veriyor. Ataşehir-Dudullu Otogarı’ndan, İETT otobüsleri ve dolmuş gibi toplu taşıma vasıtalarıyla İstanbul’un pek çok yerine ulaşılabiliyor.

3. Samandıra Otogarı

Anadolu Yakası’nda Sancaktepe mevkiinde yer alan Samandıra Otogarı, Pendik, Sancaktepe ve Kartal gibi semtlere oldukça yakın. Otogardan, bu noktalara ve daha pek çok yere ETT otobüsleri ve minibüsler gibi vasıtalarla kolayca ulaşılabiliyor.

4. Sultanbeyli Otogarı

Sultanbeyli Otogarı, İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde Taşkesen mevkiinde yer alıyor. Cep otogar olarak hizmet veren Sultanbeyli Otogarı’ndan İETT otobüsleri ve minibüs gibi vasıtalarla pek çok yere ulaşım sağlanıyor.

5. Gebze Otogarı

Kocaeli’de yer alan Gebze Otogarı, İstanbul’a yakınlığı dolayısıyla İstanbul otogarları arasında gösteriliyor. Gebze Otogarı, Tuzla, Kartal ve Pendik’e oldukça yakın. Bu nedenle yolcular tarafından tercih ediliyor. Gebze Otogarı’na Marmaray, belediye otobüsü ve minibüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla ulaşılıyor.

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like