Kars Sarıkamış

Türkiye’de Aralık Ayında Gidilecek Yerler

0 Paylaşım
0
0
0

Pandemi ile çok zor geçirilen 2 senenin ardından rahatça gezip keyif alma zamanlarının geri geldiğini düşünerek Türkiye’de Aralık Ayında Gidilecek Yerler listesini yazma zamanının geldiğini düşündüm ve harika yerlere sahip bir çok şehri sizler için aşağıda listeledim. Hadi başlayalım. 🙂

Bolu / Abant

bolu abant cennet gölü

Bolu İstanbul’a oldukça yakın olmasından kaynaklı haftasonu kaçamağı haline bile gelmiş durumda. Çoğu kişinin küçük bi tatil için bile tercih edebileceği kadar bilindik ve popüler oldu. Bu durum Bolu için harika bir durum yaratması dışında insanların Türkiye’de böyle güzel yerler var mış hissi uyandırmasına da haliyle katkı sağladı. Özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde Bolu bambaşka bir şehir oluyor benim gözümde.

Daha önce de gidip görmüş olduğum Bolu Abant şehri kışın Türkiye’de gidilecek yerlerin arasında yer almayı hak ediyor bence. Yine de takdir sizin efendim. 🙂

Amasya

Yeşilırmak nehri boyunca uzanan yalı konaklarının kışın Aralık ayında verdiği o muhteşem görüntü gerçekten görülmeye değer. Amasya aslında belki de çoğu kişinin çok duymadığı bir şehir bile olabilir. Ama duymadığınıza ve görmediğinize sizi pişman edecek bir güzelliğe sahip.

Arkeoloji Müzesi, Taşhan, Kral Kaya mezarlıkları, Sabuncuoğlu Şerefeddin Tıp ve Cerrahi Müzesi, Aynalı Mağara, Şehzadeler Müzesi, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camisi, II. Beyazıd Külliyesi ve daha bir çok yeri gidip görebilir kışın verdiği o soğuk, karlı manzara da harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Yalova / Termal

Türkiye’de bir çok şehirde Termal alanlar bulunuyor. Bu alanların popüler olması tamamen farklı şehir veya ülkelerden gelen kişilerin birbirlerine tavsiyesi üzerinden gerçekleşiyor. Bursa’ya geliyorsanız giderken mutlaka uğrayabileceğiniz harika Termal bir şehri anlatıyorum size.

Bursa da büyümüş biri olarak Yalova çok yakın bir şehirdi bize her zaman ve Termal’de çok kez sıcak su havuzlarıyla rahatlayıp harika masajlar yaptırdık. Bu deneyimi sizlerde yaşayabilir ve daha sonra Yalova da güzel bir gezi yapabilirsiniz.

Bursa / Uludağ

Bursa Gezilecek Yerler Uludağ
Uludağ

Memleketim, çocukluğum diyebilirim bu şehir için. Şimdilerde eskisi kadar yeşil olmasa da zamanında Yeşil Bursa olarak nam salmışlığı var. Neyseki eski halini görüp bilen şanslı kişilerdeniz.

Yazı ayrı kışı ayrı güzel Bursa’nın Türkiye’de Aralık Ayında gidilecek Yerler listesine girmeyi hak edecek en önemli özelliği tabi ki de Uludağ. Uludağ hem kayak yapmak kış sporlarını deneyimlemek hemde tatil yapıp sadece dinlenmek için bile gidilebilecek en harika yerlerden biridir.

Mükemmel bir manzara sunan Uludağ, eğer izin verirseniz size en harika Aralık ayını yaşatabilir.

Bolu / Yedigöller

Yeniden Bolu’yız. 🙂 Bolu Yedigöller Abant kadar bilindik bir yer olmasıyla birlikte tam bir orman olma yolunda çok sağlam ilerleyen yerlerden.

yedigöller

Sık ağaçların ve yeşilliğin Aralık ayında bembeyaz oluşu kadar harika bir görüntü başka nerede olabilir ki zaten. Sadece gidip bungolov evlerde bir kaç gece geçirip karın sessizliğinde kafanızı dinleyebilirsiniz. Hemde oldukça yakınınızda…

Kars / Sarıkamış

Kars. Sarıkamış. Bu sözler eminim hepinizin aklına duygulu anlar getiriyordur. 1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars’ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak ölmüştü. Ama benim amacım size bunu hatırlatmak değil.

Kars Sarıkamış

Sarıkamış, Türkiye’nin önemli kış turizmi bölgelerindendir. Sarıkamış’taki kar kristal olup 1 yılın 6 ayı karla geçmektedir ve Alpler dışında dünyada toz kristal karın yağdığı tek yer olan Kars’a Aralık ayında gittiğinizde tüm kış sporlarını yaparak harika zaman geçirebilirisiniz. Bahsetmek istediğim konu tam olarakta bu. 🙂 Çıldır gölünde Balık yakalayabilir, Kars’ın harika mutfağını deneyimleyebilirisiniz.

İlçede Rus hakimiyeti döneminden kalma çok sayıda da tarihi eser bulunmakta. Bunlardan en dikkat çekeni Yukarı Sarıkamış’taki Çar Nikola Köşkü eğer Sarıkamış’a kadar giderseniz mutlaka bu yerleri ziyaret edin.

Diğer yazılarımız

Diğer seçenekleri merak ediyorsanız sizi şöyle alalım. 🙂

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Pamukkale Gezi Rehberi

Alanya‘dan İstanbul‘a dönüşümde son yolculuğum Denizli’de ki Pamukkale Travertenleri olmuştu. Tamamen doğa harikası olan bu Travertenleri kaynaktan çıkan 35 derece…