Bodrum Gezi Rehberi
Bodrum Merkezi

Bodrum Gezilecek Yerler

0 Paylaşım
0
0
0

Bodrum sadece yaz tatili için gidilecek bir yer değil tabii ki. Gidebileceğiniz en güzel koyların Bodrum’da bulunması sadece yaz tatili için gidebileceğiniz anlamına gelmiyor. Eşsiz güzellikteki Ege ve Akdeniz’in ikisine de uzanan bir çok sahili olması Bodrum için her zaman tercih edilebilir bir tatil rotası olarak gösteriyor olabilir. Fakat tüm bu yaz tatili zevkinin yanında gidebileceğiniz bir çokta turistik yerler ve dağ tırmanış alanları mevcut. Bunlardan örnek olarak belirtebileceğimiz başlıca Bodrum gezilecek yerler şu şekilde;

Bodrum Gezilecek Yerler Listesi

Zeki Müren Sanat Müzesi

Bodrum Zeki Müren Sanat Müzesi

Büyük sanatçı Zeki Müren’nin son yıllarını Bodrum’da bu evde geçirdiği için Kültür Bakanlığı 2000 yılında evi müze haline getirdi. İçeride Zeki Müren’nin kullandığı eşyalardan bir çok sahne kostümüne ve kendisinin yaptığı bir çok tabloyu görmeniz mümkün. Giriş için 5 TL kadar bir ücret ödemeniz gerekecek. Sadece pazartesi günleri tatil olan müzeyi yazın 15 Nisan’dan 2 Ekim’e kadar ziyaret edebilirsiniz. Kışın ise 3 Ekim’den 14 Nisan’a kadar ziyaret etmeniz mümkün.

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi, Bodrum’un simgesi haline gelmiş ve bugün “Sualtı Arkeoloji Müzesi” olarak kullanılan bir kaledir. Gittiğiniz zaman görmeden gidemeyeceğiniz bir kale olacağı kesin. Sahilde ve merkez de olan Bodrum Kalesi gece çıkıp yaptığınız yürüyüş sırasında bile dışarıdan görebileceğiniz bir yer olacak.

Halikarnas Mozolesi

Bodrum Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi, Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından Halikarnas’da yaptırılmış. Dünyanın yedi harikasından biri olarak sayılıyor. Mozole alanı bugün açık hava müzesi olarak düzenlenmiş. İçeri girildiğinde sağda Bodrum tipi bir ev görülüyor. Solda görülen uzun yapı içinde Mausoleion’la ilgili kabartmalar, maket ve bazı çizimlerle yapıya ait mimari parçalar sergileniyor.

Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum Antik Tiyatro, Klasik çağdaki Bodrum’dan günümüze ulaşabilen tek yapı. Göktepe dağının güney eteklerindeki bu tiyatro, Anadolu’nun en eski tiyatrolarından biri. Tiyatronun ilginç nitelikleri arasında, oyunlardan önce Dionysos uğruna kurbanların kesildiği sunağı ve bazı koltukların arasındaki, belki de gölgelik olarak kullanılmış olabilecek delikler var. Her koltuk arasında 40 cm.’lik bir mesafe bırakılmış olan tiyatro 13.000 kişi alabiliyormuş.

Yel Değirmenleri

Bodrum Gezilecek Yerler Yel Değirmenleri
Bodrum Yel Değirmenleri

Bodrum gezilecek yerler listesinde görmeniz gereken yerlerden biri olan Yel Değirmenleri Yalıkavak’ta bulunuyor. Yalıkavak’ta Bodrum ve Gümbet koylarına bakan tepe üzerinde bulunan yedi adet yel değirmeni 18. yüzyılda inşa edilmiş ve 1970’li yılların sonlarına kadar faal olarak kullanılmış. Yel Değirmenlerinin durumu çok fazla iyi değil aslında ama sadece deniz manzarasını görmek için bile gidilir.

Bodrum Barlar Sokağı

Bodrum Barlar Sokağı

Merkez’de bulunan Bodrum Barlar Sokağı tabii gittiğinizde girmeden gelmeyeceğiniz bir yer. 🙂 Her sokakta bir çok barın olması yanı sıra barlar sokağı olarak adlandırılan ve ünlü isimlerinde yaz aylarında bazen sahne aldıkları ünlü mekanlar bu sokakta yer almakta. En azından gittiğinizde bir tanesine girmeniz gerektiğini söylemeden geçemeyeceğim.

Bitez Plajı

Bodrum Bitez Plajı

Gümbet’ten ilerisi Bitez… Upuzun bir plaj. Plajın bana göre batısına gittikçe plaj güzelleşiyor. Hemen derinleşmediği içinde çocuklar için harika bir deniz ve plaj oluyor. Kumsalı da plajı da denizi de oldukça temiz. Benim kaldığım otelden sonra bu plaj bana oldukça iyi gelmişti diyebilirim. Sörf mü yapacaksınız? Bitez en iyi olacaktır. Otopark derdi bile olmayan bu plajda ailecek gidip eğlenebileceğiniz bir çok yer ve mekan mevcut gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz.

Likya Yolu

Bodrum Likya Yolu

Gittiğinizde kendinize göre bir düzeyde tırmanış bulmanız mümkün olacak. Harika manzaralar ve iyi bir yürüyüş için tercih edilebilir bir etkinlik oluyor. Biz doğa severler olarak her zaman yürüyüşlere katılım sağlamaya çalışıyoruz. Zorluk derecesine göre düzenlenebilir ve istediğiniz zaman aralığında gidebileceğiniz yürüyüş alanları harika zamanlar geçirmeniz için size eşlik edecekler.

Yalıkavak Marina

Bodrum gezilecek yerler Yalıkavak Marina
Bodrum Yalıkavak Marina

Görmemeniz imkansız olan bembeyaz tekneler lacivert denizin üzerinde adeta parlıyor. Gece bir başka gündüz bir başka manzara sunan Yalıkavak Marina fotoğraflarınız için size iyi bir zemin hazırlayacak bundan emin olabilirsiniz. Bir çok özel ve kurumsal şirket teknelerinin yan yana güzel bir görüntü oluşturduğu bu Marina’da gelip güzel bir kafe de oturabilir soğuk bir içecek içebilirsiniz belki.

Bardakçı Koyu

Bodrum Bardakçı Koyu

Günbatımında değişrmenlerin oluşturduğu harika gün batımını yakalamanız için biraz erken gidip harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Bodrum!a çok yakın ve yine çok temiz bir plaj. Plajlarımızın genel olarak temiz olması gelecek turistlerin de dikkatini çekerek turizm sektöründe bizlere de ülke anlamında çok şey kazandırıyor. Bu şekilde tüm plaj ve denizlerimin her zaman bakımlı ve temiz olması dileğiyle..

Bodrum gezilecek yerler hakkında sormak istedikleriniz olursa mutlaka bize yorum kısmından sorularınızı iletebilirsiniz.

İlgili Bağlantılar:

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like