Kotor

Karadağ Gezilecek Yerler

0 Paylaşım
0
0
0

Karadağ diğer adıyla Montenegro, Balkanlar‘da ki en güzel ülkelerden biridir. Başkenti, Podgorica olan ülkede para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Euro diyince bu sizin gözünüzü korkutmasın. Karadağ ucuz bir ülkedir. Bir taksiyle en uzak yere bile gitseniz en fazla 3 – 4 Euro ödersiniz.

Montenegro’ya Karadağ denmesinin sebebini bence en iyi buraya gelenler bilir. Çünkü ülkenin neredeyse tamamı dağlık. Şehirler ise dağların eteklerinde yer almaktadır.

# Karadağ nerede ve nasıl gidilir? yazımızı okuyarak Karadağ nasıl gidileceği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Karadağ gezilecek yerler açısından oldukça fazla yere sahiptir. Özellikle doğa sevenlerin ilgisini çekecek bir ülkedir. İşte Karadağ gezilecek yerlerin tam listesi.

Karadağ Gezilecek Yerler Listesi

Karadağ Gezilecek Yerler Haritası
Karadağ Gezilecek Yerler Haritası

1- Biograd Gölü

Biograd Gölü
Biograd Gölü

Karadağ’ın kuzeyinde yer alan Biograd Gölü Bjelasica dağının üzerinde yer almaktadır. Son baharda harika bir görünüme sahip olan göl kışın tamamen donmaktadır. Kışın dağ çıkması zor olacağından ilk bahar ve son bahar ziyaret edilmesi için en güzel mevsimdir.

2- Crno Gölü

Crno Gölü
Crno Gölü

Aynı Biograd gibi Crno gölü de dağ üzerinde yer almaktadır. Yazın bile gelseniz Durmitor dağının üzerindeki karları görmeniz mümkün. Doğanın tam ortasında kalan gölün manzarası ise müthiş derecede güzelliğe sahip.

3- Đurđevića Tara Köprüsü

Đurđevića Tara Köprüsü
Đurđevića Tara Köprüsü

Tara nehri üzerinde yer alan kemer köprü Karadağ’daki en dikkat çekici yapılardan biridir. Đurđevića Tara Köprüsü bir çok filme sahne olmuştur. Bunların içerisinden köprünün tarhini en iyi anlatan film ise Het land achter Gods hug‘dur.

Köprünün en ortasında ise bungee jumping atlaması yapılmaktadır. Maceracı gezginlere duyrulur. 🙂

4- Herceg Novi

Herceg Novi
Herceg Novi

Karadağ’ın Kotor körfesinde yer alan ufak ve şirin bir sahil şehridir. Herceg Novi tıpkı Kotor ve Budva gibi tarih kokan bir şehirdir. Kotor’a yada Budva’ya yolunuz düşerse mutlaka burayıda gezmeyi ihmal etmeyin.

5- İşkodra Gölü

İşkodra Gölü
İşkodra Gölü

Eminim bir çoğunuz fotoğraftaki yeri önceden görmüştür. İşte bu eşsiz güzelliğe sahip yer Karadağ’da yer almaktatır.

Kotor 1 buçuk saat Podgorica’ya ise 30 dakika uzaklıktadır. Karadağ’ın neresine gelirseniz gelin İşkodra gölüne uğramadan gitmeyin derim. 🙂 Fotoğraftaki yerin tam adresine buradan ulaşabilirsiniz.

6- Jaz Sahili

Jaz Sahili
Jaz Sahili

Jaz sahili Budva’nın 2,5 km batısında yer almaktadır. Plaj iki kısımdan yer almaktadır. Daha batıda yer alan kısım biraz daha sakindir.

Yem yeşil dağların eteklerinde yer alan sahil mükkemmel derecede temiz denize sahip. Sahilden Sveti Nikola adasını görmeniz mümkün. Karadağ’da mutlaka gidilmesi gereken plajlardan biridir.

7- Kampana Kulesi

Kampana Kulesi
Kampana Kulesi

Kotorda yer alan Kampana kulesi bir saat kulesidir ve Kotor’da görülmesi gereken yerlerden biridir.

8- Kotor City Walls

Kotor City Walls
Kotor City Walls

Duvarlar Kotor şehrini kuzeyden gelen sulardan korumak için inşa edilmiştir.

9- Kotor

Kotor
Kotor

Bana göre Kotor Karadağ’da hatta balkanlarda en güzel şehirlerden biridir. Kotor körfesinin en uç noktasında yer almaktadır. Buraya seyahat edecekseniz eğer mutlaka şehrin en yüksek yerine çıkıp manzaranın tadını çıkarın.

Kotor’a sık sık Cruise gemileri yanaşmaktadır ve 1979 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Kotor seyahtiniz, nişanınız yada düğünüz için fotoğraf çektirmek için mükemel güzelliğe sahip ender yerlerden biridir. Bunun için Kotor fotoğraf çekimi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

10- Lovcen Ulusal Parkı

Lovcen Ulusal Parkı
Lovcen Ulusal Parkı

Lovcen ulusal parkına ulaşım sadece kişisel aracınızla yada taksi ile yapılabilir. Kotor’dan yaklaşık 30 dakika uzaklıktadır. Yolun bir kısmından sonra basamak tırmanmanız gerekiyor. Bu biraz yorucu olabilir ama sonunda karşılaşacağınız manzara ise mükemmel. 🙂

11- Mamula Adası

Mamula Adası
Mamula Adası – Karadağ Gezilecek Yerler

Mamula yada diğer adıyla Lastavica adası Kotor Körfesi açıklarında yer almaktadır. Ada II. Dünya Savaşı sırasında toplama kampı olarak kullanılıyordu. 2016 yılı başlarında Karadağ hükümeti adayı lüks bir resota dönüştürme kararı aldı. Henüz restore çalışmaları bitmediği için adayı sadece tekne turları ile uzaktan görebilirsiniz.

12- Millennium Köprüsü

Millennium Köprüsü
Millennium Köprüsü – Karadağ Gezilecek Yerler

2005 yılında tamamlanan köprü kısa sürede Podgorica’nın simgesi haline gelmiştir. Podgorica’ya seyahat eden herkesin görmesi gereken bir yerdir.

13- Nevidio Kanyonu

Nevidio Kanyonu
Nevidio Kanyonu – Karadağ Gezilecek Yerler

Macera ve doğa tutkunları için mükemmel bir yer. Kanyon Mala Komarnica nehrinin bir bölümüdür. Baştan sonuna 1 buçuk saat sürmektedir.

Kanyon’da tek başınıza yürüyüş yapmak tehlikelidir. Doğru ekipmana ve dağcılık bilgisine ihtiyacınız olacak. Bu nedenle mutlaka bir rehber yardımı ile gitmenizi öneririz. Buradan tur programına bakabilirsiniz.

14- Niagara Şelalesi

Niagara Şelalesi
Niagara Şelalesi – Karadağ Gezilecek Yerler

Niagara Şelalesi denince akla ilk Amerika akla gelir. Fakat Niagara tek değil. 🙂 1 tane daha var o da Karadağ Podgorica’ya 10 dakika uzaklıkta.

Karadağ’ın Niagara Şelalesi öyle Amerika’daki gibi devasa boyutlarında değil. Ufak bir şalale ama mutlaka görülmeye değer. Şelalenin hemen yanında bir de restoran var. Öğlen veya akşam yemeği için güzel bir tercih olur.

15- Ostrog Manastırı

Ostrog Manastırı
Ostrog Manastırı – Karadağ Gezilecek Yerler

Ostrog Manastırı Karadağ’da en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Manastır tamamen dağ gömülü olarak inşa edilmiş. Manastırdan, Bjelopavlići ovasının muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Podgorica’ya 50 km uzaklıktadır.

16- Our Lady of the Rocks

Our lady of the rocks
Our lady of the rocks – Karadağ gezilecek yerler

Our Lady of the Rocks Türkçe anlamı Kayaların Leydisi’dir. Perast şehrinin açıklarındaki iki yapay adadan biridir. Adanın ortasında bir kilise ve bir hediyelik eşya dükkanı yer almaktadır.

Efsaneye göre, Hırvat denizciler başarılı geçen her seferlerinde adanın bulunduğu bölgeye bir tane kaya bırakırlardı. Zamanla ada belirmeye başladı. Günümüzde hala her sene 22 Temmuz gün batımında yerel balıkçılar adaya gelerek denize kaya bırakmaktadırlar.

Perast’a geldiğinizde bir tekne yardımıyla adaya ulaşabilirsiniz. Belki sizde denize kaya atmak isteyebilirsiniz. 🙂

17- Perast

Perast
Perast – Karadağ gezilecek yerler

Perast Kotor’a 15 dakika uzaklıktadır. En az Kotor kadar güzel bir manzaraya sahiptir. Eğer ilkbaharda gelirseniz şehrin karşısında akan şelaleyi de görebilirsiniz.

18- Piva Gölü

Piva Gölü
Piva Gölü – Karadağ gezilecek yerler

Piva Gölü Karadağ’da bir baraj gölüdür. Muhteşem güzelliğe sahip bu yapay göl kesinlikle görülmeye değer.

19- Queen’s Sahili

Queen's Sahili
Queen’s Sahili – Karadağ gezilecek yerler

Queen’s Sahili yada Türkçesiyle Kraliçenin Sahili Budva’ya 15 dakika uzaklıktadır. Asya da ki plajları andıran bir görüntüsü var. Karadağ’daki en güzel plajlardan biridir.

20- Ribnica Nehri

Ribnica Nehri
Ribnica Nehri – Karadağ gezilecek yerler

Ribnica nehri Podgorica şehrinde Morača Nehri ile birleşir. Yaz aylarında çoğunlukla kurur. Nehri sadece kışın ve ilkbaharda görebilirsiniz.

21- Aziz George Adası

Aziz George Adası
Aziz George Adası – Karadağ gezilecek yerler

Perast şehrindeki iki adadan diğeridir. Kayaların Leydisi adasının aksine bu ada doğal yollarla oluşmuştur.

22- Sveti Nikola Adası

Sveti Nikola Adası
Sveti Nikola Adası – Karadağ gezilecek yerler

Sveti Nikola adası Budva’nın kıyısından 1 km açıktadır. Ada Budva’da popüler bir yerdir. 3 büyük kumsala kafe ve barlara sahiptir. Adaya sadece tekne ile ulaşabilirsiniz.

23- Tara Kanyonu

Tara Kanyonu
Tara Kanyonu – Karadağ gezilecek yerler

Tara Kanyonu UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Muhteşem bir doğal güzelliğe sahiptir. Tara Kanyonunun ortasından Tara nehri geçer. Burada rafting yapabilirsiniz.

24- Velika Plaža Sahili

Velika Plaža Sahili
Velika Plaža Sahili – Karadağ gezilecek yerler

Avrupa’nın ve Karadağ’ın en uzun sahilidir. Velika Plaža sahili tam olarak 12 km uzunluğundadır. Sahil, New York Times gazetesinin 2010’da En İyi Yerler listesinde yer almıştır.

25- Veliki Pijesak Sahili

Veliki Pijesak Sahili
Veliki Pijesak Sahili – Karadağ gezilecek yerler

Veliki Pijesak sahili Budva’ya 1 saatlik uzaklıktadır. Kalabalık bir sahildir. Etrafında bolca otel, kafe ve bar bulunur.

26- Verige Sahili

Verige Sahili
Verige Sahili – Karadağ gezilecek yerler

Verige sahilini güzel kılan yanı konumudur. Kotor körfezinin en dar yerinde yer almaktadır. Buradan geçen cruise gemilerini ve Perast’ı görebilirsiniz.

27- Budva

Budva
Budva

Listemizin son ve en önemli yeri Budva’dır. Karadağ’da en çok ziyaret edilen tatil yerlerinden biridir. Adriyatik denizinde 2500 yıllık bir şehir. Karadağ’da mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Karadağ gezilecek yerler bu kadar. Yazımızı beğendiyseniz yorum bırakmayı ihmal etmeyin:)

Mutlu ve Cesur Kalın…

0 Paylaşım
3 yorum
  1. Ailece yapacağımız kısa tatil için aklımızdaki lokasyon Karadağ idi.
    Yazınız ve resimler doğru karar verdiğimizi hissettiriyor.Paylaşımlarınız için teşekkürler.

  2. Ne güzel yapmışsınız. Doya doya gezip harika fotoğraflar çekmişsiniz. Ellerinize sağlık.
    Ülke de gerçekten “küçük ama şirin” tabirine uyan mükemmel, yaşanılası bir ülkeye benziyor anlaşılan. En kısa zamanda gidip görmek dileğiyle diyelim. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bolu Gezilecek Yerler

Türkiye‘de gidebileceğiniz her mevsim bir yer bulabilirsiniz. Bolu şehri bunlardan bir tanesi. İster kışın gidin isterseniz sonbaharda yada…