Yedigöller Gezi Rehberi

0 Paylaşım
0
0
0

Türkiye‘nin en güzel doğa harikalarından biri olan Yedigöller’i sizler için gezdik. Hem sonbaharda hem de yazın ayrı bir güzelliği olan bu yerin ayrıntıları Yedigöller gezi rehberi yazımızda.

Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’da otobandan Bolu sapağından çıktıktan sonra Yedigöller tabelasını göreceksiniz ve o yolu takip edeceksiniz. Bolu’dan sonra 42 km,Mengen tarafından 53 kilometre uzaklıkta Bolu Yedigöller Milli Parkına ulaşabilirsiniz. Bir otobüs firmasından bilet alarakta aynı yol üzerinden buraya ulaşabilirsiniz. Kışın Bolu – Yedigöller yolu kar yüzünden kapalı olduğundan ulaşım sadece Yeniçağa – Mengen – Yazıcık üzerinden yapılıyor.

Yedigöllere hemen hemen her hafta sonu günü birlik yada 1 gece konaklamalı turlar düzenlenmektedir. Yedigöller gezi rehberi okurlarımıza tavsiyemi bir turla gelmenenizdir. En kolay ulaşım yöntemidir.

Kondisyonunuza güveniyorsanız bisiklet ilede ulşabilirsiniz. 🙂

Bolu Yedigöller Yolu
Bolu Yedigöller Yolu

Yol üzerinde aracınızı kenara çekip izleyeceğiniz bu manzara bile sizi fazlasıyla büyülemeye yetecektir.

Yedigöller’de Nerede Kalınır?

Doğa fotoğrafçıları için eşsiz güzelliklere sahip olan Yedigöller, kuzeyden güneye doğru sıralanmış 7 adet gölden oluşmuştur.  Bu göllerin isimleri:  Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl’dür. Konaklamak içinde ilk tercih edilen yer tabi ki göllerin yanı başına kurulmuş çadırlar. 🙂 Daha önce bir çadır tecrübeniz varsa ve ekipmanlarınız sağlamsa Yedigöller gezi rehberi okurlarına kesinlikle çadırda kalmanızı tavsiye ederim. Akşamları yakacağınız sıcak bir kamp ateşi ve etrafında toplanmış bir güzel bir arkadaş ortamı kadar sizi neşelendirecek bir şey bulamazsınız. 🙂 Tüm Yedigöller gezi rehberi okurlarımıza tavsite ederiz. Ayrıca tuvalet ve yemek ihtiyacınızı karşılayacak yerler mevcut. Dünyanın en iyi 10 kamp alanı yazımızı okumanızı ayrıca tavsiye ederiz.

Diğer bir seçeneğiniz tabi ki pansiyonlar. Yedigöller aile pansiyonu tavsiye edeceklerim arasında. Burayı bir aile işletiyor. Pansiyon temiz ve çalışanları güler yüzlüler. Köy temasına da zarar vermeden yapılmış ve böyle de devam ediyorlar.

Daha da yakınlara gelirseniz Yedigöller içinde Bungalov evler bulunuyor. Habitat Mesire alanı içinde bulunan evler de mutfak var ve ısınması kalorifer. Kış aylarında da buranın güzelliklerini görmek için sıcacık bir mekan diyebilirim.

Yedigöller’de Gezilecek Yerler (Yedigöller Gezi Rehberi)

Bolu Yedigöller Derin Göl Yedigöller Gezi Rehberi
Bolu Yedigöller Derin Göl

Milli Park’a giderken yol üzerinde bazı seyir terasları olduğu gibi aynı zaman da Yedigöler Milli Parkı içerisinde Kapankaya manzara seyir yerine çıkıldığında gölleri ve eşsiz peyzaj güzelliği Yedigöller gezi rehberi okurlarına görmelerini tavsiye ederiz. Bu güzergah üzerinde devam ederek yol kenarındaki Anıt Ağaç levhasının bulunduğu yerden patikayı takip ettiğinizde anıt ağaç görülebiliyor. Ayrıca geyik üretim alanını ziyaret edilebilirsiniz.

Göllerin hepsinin kendine ait bir güzelliğinin olmasının yanı sıra bu göllerde balık tutarak sakinliğin tadını çıkarıp deşarj olmanızı sağlıyorlar.

Bolu Yedigöller Büyük Göl Balık Avı :)
Bolu Yedigöller Büyük Göl Balık Avı 🙂

# Yedigöller’de balık tutabilmeniz için balıkçı belgesi almanız şart.

# Yedigöller gezi rehberi okurlarına doğal hayatı korumak için balıkçı belgesi olmadan avlanmalarını şiddetle uyarıyoruz.

Göllerin oluşum şekilleri genellikle heyelan sonucu olduğundan hala daha günümüzde yer sarsılmaları yaşanmakta ve biraz tehlikeli bir yer durumundadır. Yine de bu güzelliğin içinde sabah bir doğa yürüyüşü yapmak ve ormanın içinde kendinizi kaybetmek, ileride karşılaşacağınız taşlı ve buz gibi suyu olan bir şelale göreceğinizi bilmeden yürümek, insanın doğaya olan saygısını bir kere daha gözler önüne seriyor.

Bolu Yedigöller Şelale
Bolu Yedigöller Şelale

Bunların dışında aldığınız her nefes ile kendinize ve ciğerlerinize paha biçilemez bir hediye vermiş olacaksınız. Tabi çekeceğiniz fotoğraflar da cabası. 🙂 Yedigöller’e 2 saat uzaklıktaki Abant gezi rehberi yazımızıda okumanızı tavsiye ederiz.

Yedigöller gezi rehberi hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Mutlu ve Cesur Kalın. 🙂

0 Paylaşım
3 yorum
  1. Güzel ülkemizde öyle güzel yerler var ama nedense pek gözümüze çarpmıyor çünkü herkes belirli tanınmış yerleri bizlere sunuyorlar sizlerin sayesinde Bolu Yedigöller Bölgesi için çok güzel bilgiler aldım. Çok hoş ve güzel bir yer özellikle doğa ile başbaşa kalmak isteyen benim gibi kişiler için gitmey, görmeye değer biryer. Teşekkürler Cesurgezgin.com ekibi 😉

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Pamukkale Gezi Rehberi

Alanya‘dan İstanbul‘a dönüşümde son yolculuğum Denizli’de ki Pamukkale Travertenleri olmuştu. Tamamen doğa harikası olan bu Travertenleri kaynaktan çıkan 35 derece…

Sofya Gezi Rehberi

Bilindiği gibi Bulgaristan Avrupa Birliği ülkesi olduğundan ya Schengen Vizeniz varsa onunla yada Bulgaristan Vizesi alarak ülkeye giriş yapabilirsiniz. Otobüsle gidecekseniz eğer...

Burgaz Gezi Rehberi

Bulgaristan‘ın Karadeniz kıyı şeridinin güneyinde yer alan ve Türkiye sınırında Kırklareli ile komşu olan Burgaz ilinin idari merkezi olan şehirdir. Burgaz gezi rehberi başlayarak ilk olarak Burgaz’a…

Atina Gezi Rehberi

Yunanistan Balkanlar’ın güneyinde yer alan bir ülke. Avrupa Birliği üyesi Yunanistan, Türkiye, Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya ile sınır paylaşmaktadır.…

Bolu Gezilecek Yerler

Türkiye‘de gidebileceğiniz her mevsim bir yer bulabilirsiniz. Bolu şehri bunlardan bir tanesi. İster kışın gidin isterseniz sonbaharda yada…

Saraybosna Gezi Rehberi

Saraybosna Bosna-Hersek’in başkenti ve en büyük kentidir. Saraybosna, ayrıca Bosna-Hersek Federasyonu’nun ve fiili başkenti Banyaluka olan Sırp Cumhuriyeti’nin…