Ahhh ABD.. 🙂 Elli eyalet ve bir federal bölgeden oluşan bir federal anayasal cumhuriyet. Herkesin hep aklının bir köşesinde bulunan rüya ülke de diyebiliriz. Fırsatlarından yararlanmak isteyen o kadar fazla insan var ki dünyada, kıskanıyoruz diyeceğim ama olmayacak. 🙂 ABD dünyanın en büyük ekonomisine sahip ve sürekli büyümeye devam ediyor. Dünya nüfusunun %5’ine (294 milyon) sahip olmakla beraber dünya ekonomisinin %25’ini (9.5 trilyon dolar)gerçekleştirmektedir.

Bu kadar güçlü bir devletin tanıdığı bir çok avantaj var tabi; bunların ilk sırasını meşhur GREEN CARD alıyor. Peki nedir bu green card? Nereden nasıl alınır ? Başvuruları ne zaman başlıyor? Bu gibi bilgiyi veren ve ücret karşılığında başvuru formunu yapacak bir çok şirket var ama form doldurmak için para vermenize gerek yok ingilizce bilmeyen biri bile kolaylıkla bu formu doldurabilir. Hadi yazıyı okuyun!

1- Green Card Nedir?

Green Card, ABD vatandaşı olmayan kişilerle onların eş ve 21 yaşın altındaki bekar çoçuklarına; Amerika Birleşik Devletleri’nde ömür boyu oturma ve çalışma izni veren resmi belgedir. Green Card, resmi adıyla Permanent Resident Card(Daimi Oturma İzni) demektir. Bu kartı alarak 5 yıl sonra türk vatandaşlığını kaybetmeden ABD için de vatandaşlık alabilirsiniz.

2- Green Card İçin Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Green Card başvurusu için geçerli kriterler herkesin aslında içinde bulunduğu bir durum. En az lise mezunu olmanız yeterli bir geçerlilik. Temel seviye de ingilizce bilmek yeterli hatta hiç bilmiyor olmanız bile sorun edilmez. Eğer okul seviyeniz lisenin altındaysa son 2 yıl içinde mesleki bir işte aktif olarak çalışmış olmanız gerekmektedir.

3- İstenilen Belgeler Nelerdir?

Green Card Photo Tool Programının Kullanımı

Green Card Photo Tool Programının Kullanımı – Green Card Başvurusu

Sizden istenilen tek şey vesikalık bir fotoğraf. Onu da yapabilmeniz için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Vesikalık fotoğrafınızı çektirdikten sonra fotoğrafçınızdan bunu size elektronik ortamda göndermesini söyleyiniz. Dolduracağınız forma ekleyeceğiniz fotoğraf pürüzsüz, arka fon beyaz, yüzünüz ve kulaklarınız görünecek şekilde ayrıca photoshopsuz olmalıdır.

 1. Buraya tıklayarak açılan sayfanın sağ üstündeki START PHOTO TOOL butonuna basın.
 2. Birinci sıradaki Choose Photo tuşuna basarak yüklemek istediğiniz fotoğrafı seçin. Fotoğrafın kara olması ve biraz uzaktan çekilmesi burada işinize yarayabilir. Programda zoom yapıp ayarlamalar yapmanız gerekiyor.
 3. Fotoğrafı seçtikten sonra yukarıdaki resimdeki gibi yuvarlağın içindeki kısım yüz hatlarınızı çevreleyecek şekilde ayarlayın. Gerekirse yakınlaştırabilirsiniz.
 4. Crop Photo tuşuna basarak fotoğfraınızı kırpın. Eğer hata alıyorsanız biraz zoom yaparak tekrar deneyin.
 5. Başaraılı bir şekilde fotoğrafınızı kırptıktan sonra Save Photo tuşu açılacak. Buraya basarak fotoğrafınızı kaydedebilirsiniz.

Başvurunuz için gereken fotoğrafı oluşturdunuz. Şimdi Green Card başvuru formunu doldurmaya geçebiliriz.

4- Green Card Başvuru Formu Doldurma

Buraya tıklayın ve açılan sayfada yeşil renkte Begin Entry butonuna basın. Güvenlik kodunu doğru şekilde girip Submit butonuna basın. Şimdi açılan formu doldurmaya başlayabiliriz. Aşağıdaki resimde türkçe açıklamalar ile nereye ne girmeniz gerektiğini açıkladım.

Bölüm 1 – Başvuran Bilgileri

Green Card Başvuru Formu Türkçe Açıklamalı

Green Card Başvuru Formu Türkçe Açıklamalı – Green Card Başvurusu

Eğer Amerikan vatandaşı olmayan eşiniz yada çocuklarınız varsa aşağıdaki alanıda doldurmanız gerekli. Eğer yoksa hepsi bu kadar bir sonraki sayfada bilgilerinizi gözden geçirerek Submit butonuna basarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bölüm 2 – Eşinizin ve Çocuklarınızın Bilgileri

Green Card Aile Başvuru Formu Doldurma Türkçe Açıklamalı

Green Card Aile Başvuru Formu Doldurma Türkçe Açıklamalı – Green Card Başvurusu

Bir sonraki sayfada bilgilerinizi gözden geçirerek Submit butonuna basarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Submit butonuna bastıktan sonra açılan sayfayı kaydetmeyi unutmayın. Confirmation Number ile çekiliş sonucunuzu kontrol edeceksiniz. Tavsiyemiz bu son sayfayı yazdırmanız.

5- Green Card Başvuru Tarihleri

Başvurular her yıl Eylül ayı ile Kasım ayı arasında yapılmaktadır. Bu tarihleri takip etmek için buraya tıklayın.  DV Entrant Status Check başlığı altında sol taraftaki tarihler güncel sağ taraftaki tarihler ise geçmiş senelerdeki yapılan çekilişlerin sonuçlarının tarihleridir.

Green Card Durumu Kontrolü

Green Card Durumu Kontrolü – Green Card Başvurusu

6- Green Card Sonuçları

Green Card çekiliş tarihleri  başvuruyu yaptığınız seneyi takip eden senenin mayıs ayından başlayarak bir sonraki yıla kadar sürecektir. Oldukça uzun bir çekiliş süresi var ama sonuçlarında hayatınızı değiştirecek bir şeyler olabilir. 🙂 Sonuçları öğreneceğiniz yer yine aynı site olacak siteye ulaşmak için buraya tıklayın. Sonuç tarihleri yukarıdaki resmin sağ tarafında yazmaktadır. Check Status tuşuna basarak başvurunuz sırasında size verilen Confirmation Number ile Green Card başvurunuzun sonucunu kontrol edebilirsiniz.

BAKIN  Atatürk Arboretumu Hakkında Bilgiler

7- Kazanırsam Ne Olacak?

Çekilişi kazandığınız takdirde Amerikan Hükümeti tarafından kazandığınıza dair bir mektup normal posta yoluyla tarafınıza ulaştırılacaktır. Önemli ayrıntı: Çekilisi kazananlara ABD hükümeti kalacak yer temin etme ve iş bulma garantisi vermemektedir

8- Çekilişi Kazanmak Green Card Çıktı Anlamına Gelir Mi?

HAYIR! Çekilişi kazanmak size sadece Amerikan Hükümeti ile bir görüşme sağlamak için verilen bir sıradır aslında. Daha sonrasında işlemleriniz daha zorlayıcı ve bir sürü evrak peşinde koşmalı bir serüven başlayacaktır sizin için. İşte bu çekilişi kazandıktan sonra ki süre sizin için en önemli olan kısımdır. Amerikan Hükümeti yetkilileri ile birebir mülakata gireceksiniz. Mülakata sizden istenilen evrakları da ibraz etmenizi isteyebilirler. Bu tamamen kişisel bir mülakat olacağı için ne olacağını kestirmek biraz zor.

İstenecek evraklar arasında Check-Up (Sağlık Raporu) sadece ve sadece Ankara’daki ABD’ye bağlı poliklinikten alınmaktadır. Bunun dışında herhangi bir hastaneden alınan sağlık raporu geçerli değildir. Bunun dışında üzerinize kayıtlı her türlü gayrimenkul vs. hesap ekstreleri, okuduğunuz okul veya okulların diplomaları gibi daha bir çok evrak istenecektir. Evraklarınız yeterli bulunmaz ve mülakattan geçemezseniz malesef başvurunuz geçersiz sayılır ve iptal olur. Bu sebeple de mülakat bu işin en önemli kısmıdır.

9- Tekrar Başvuru Yapabilir Miyim?

Evet! her yıl düzenlenen bu çekilişe her yıl katılabilirsiniz. İlk başvurunuzda evliyseniz önce eşiniz adına sonra da kendi adınıza form doldurabilirsiniz. Bu formu doldurmanızın hiç bir sakıncası yoktur.

10- Green Card’ın Avantajları

 • Amerika Birleşik Devletleri’nde süresiz olarak oturma ve çalışma iznine sahip olurlar.
 • Seçme ve seçilme hakkı dışındaki , tüm haklardan yararlanabilirler.
 • Green Card sahibi olmaları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından feragat etmelerini gerektirmez.
 • Green Card ABD’ye eğitim amacıyla gitmek isteyenler için de önemli fırsatlar sunmaktadır. Green Card sahipleri üniversitelerde sadece ABD vatandaşlarına tanınan burs ve özel indirimlerden faydalanabilir, okurken çalışma imkanı bularak eğitimlerini bir ölçüde finanse edebilirler.
 • Amerikan Devlet Daireleri dahil her yerde çalışabilirler.
 • Amerika Birleşik Devletlerinde iş yeri açabilirler. Personel çalıştırabilirler. İşleri ile alakalı kredi başvurusunda bulunup kredi kullanabilirler.
 • Amerikan Devlet üniversitelerine burs başvurusu yapabilirsiniz.
 • Amerika dışındaki ülkelere vize başvurusunda bulunurken büyük bir avantaj sağlar. Kısacası dünyanın her yerine kolaylıkla vize alabilirsiniz.
 • Beş yıl boyunca adli bir olaya karışmadığınız taktirde Amerikan vatandaşı olma hakkınız olmaktadır. Dilerlerseniz çifte vatandaşlık statüsüne geçebilirsiniz.
 • Çekilisi kazananlara ABD hükümeti kalacak yer temin etme ve iş bulma garantisi vermemektedir.
 • Green Card sahibi kişilerin başvurudaki ve daha sonra doğacak çocukları, eşleri bu bahsedilen bütün haklara sahip olacaklardır.
 • Ev, araba ve gayrimenkul alıp satabilirsiniz.
 • Çocuklarınızın başarılarını ispatladığınız takdirde burslu okutma imkanına sahip olabilirsiniz.
 • Yabancılara uygulanan farklı işlemlere tabi tutulmazsınız.
 • Türkiye’ye gelip gitme konusunda herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. İstediğiniz taktirde ülkenize gelip yaşama çalışma hakkınız saklı tutulmaktadır.
 • Kazandıktan sonra Amerika’ya gitmek istemediğiniz taktirde herhangi bir işlem yaptırmanıza gerek olmadan iptal ettirebilirsiniz bu işlem için sizden herhangi bir ücret talep edilemez.
 • Çalışma koşulları; Amerika’daki yasayla belirlenmiş sınırlar içerisindedir. Bu yasayla tüm sosyal güvenceleriniz Amerika Birleşik Devletleri garantisi altındadır.
 • Yukarıda ki avantajlar sadece başlıklar halindedir bunların içerikleri ve kapsamları çok daha geniştir.

Green card başvurusu nasıl yapılır yazımız için merak ettiğiniz her soru ve görüşü bizlere yorumlarla iletebilirsiniz.