Whiteface Dağı’ndan Lake Placid Gölü Manzarası

Lake Placid Gezi Rehberi

0 Paylaşım
0
0
0

Lake Placid, New York Eyaleti‘nin kuzeyinde Kanada’ya 1 saat uzaklıkta yer almaktadır. Bu sevimli kasaba adını etrafını çevrelediği Placid gölünden alır. Work and Travel programı ile gittiğim bu kasabada 2013 ve 2014 yaz dönemini geçirmiştim. Bu yazım daha çok buraya Work and Travel programı ile gelmek isteyenlere rehber olacak. Burayı seçmemdeki en büyük faktör iş seçeneği olmuştu. Daha sonraki yazımda ise burayı çok sevdiğim için tekrar geri gelmiştim. Lake Placid gezi rehberi yazımda tüm tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Lake Placid’e Nasıl Gidilir?

Lake Placid’e gidebilmek için önce uçakla New York Şehri‘ne gitmeniz gerekli. Uçak bileti alırken dikkat etmeniz gereken nokta iste otobüsle New York Şehri’nden Lake Placid’e günde bir kere her sabah 7’de (New York saati) sefer düzenlenmektedir. Bu nedenle New York Şehri’ne varış saatiniz otobüsün kalkış saatinden en az 4 saat öncesine ayarlamanız gerekli yada New York Şehri’nde bir gecenizi otelde geçirmeniz gerekli. Bu size yaklaşık 100 dolara maâl olacak.

JFK Hava Limanını Shuttle Servisi
JFK Hava Limanını Shuttle Servisi
New York,Port Authority Otobüs Terminali
New York,Port Authority Otobüs Terminali

Lake Placid otobüsü Port Authority Bus Terminal’inden hareket etmektedir. JFK Hava limanından bu terminale shuttle servisi bulunmaktadır ve yarım saatte bir hareket ederler. Port Authority Bus Terminal’i (Haritadaki Konumu) şehrin tam ortasındadır. Shuttle şöförünü dikkatle dinleyin terminale gelmeden önce bir kaç durakta duracaktır bu yüzden yanlış bir yerde inmeyin. Terminale vardığınızda Greyhound şirketine gidip biletinizi bastırabilirsiniz. Greyhound terminalin girişinin bir alt katında yer almaktadır.

Lake Placid’te Nerede Kalınır?

Lake Placid Güney Girişi
Lake Placid Güney Girişi

Eğer sizde buraya Work & Travel programı ile gidecekseniz şirketiniz size iş ve kalacak yer sağlayacaktır. Siz Lake Placid gezi rehberi okurlarına tavsiyem şirketinizin size kalacak yer ayarlamısına müsade edin fakat sözleşmeniz 1 yada en fazla 2 haftalık olsun. Buraya geldiğinizde şirketinizin size sunmadığı daha birçok motel keşfedeceksiniz. Bu moteller iş yerinize daha yakın yada daha ucuz olabilir.

Lake Placid Motelim
Lake Placid Motelim

Ben Lake Placid’de ilk geldiğimde ilk iki hafta kasaba merkezinde kalmıştım. Burada konaklama için haftalık 110 dolar veriyordum. Daha sonrasında keşfettiğim kasabadan 5 km uzakta Price Chopper süpermarketin yanında yer alan bir motele taşınmıştım(Haritadaki Konumu). Burada konaklama için haftalık 50 dolara anlaşmıştım. Ayrıca burada odaların durumu daha iyidi. Fakat Work and Travel ile gelenlerin ilgisi bu motele arttığı için bir sonraki yıl geldiğimde fiyatları zamlanmıştı haftalık 60 dolardı.

Gezilecek Yerler (Lake Placid Gezi Rehberi)

Mirror Lake (Ayna Gölü) (Haritadaki Konumu)

Mirror Lake (Ayna Gölü)
Mirror Lake (Ayna Gölü)

Kasaba merkezinin tam ortasında yer alan bu gölü herkes Lake Placid gölü sanar fakat aslında Lake Placid gölü kasabanın biraz daha kuzeyinde yer almaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi gölün yüzü ayna gibi parladağı için bu adı almıştır. Göl oldukça temizdir ve birde plajı bulunmaktadır. Hayatımda ilk defa bir gölde burada yüzmüştüm ve su deniz suyu gibi temizdi.

Lake Placid Tenis Kortu
Lake Placid Tenis Kortu

Plajın hemen yanında 3 adet tenis kortu mevcut eğer ekipmanınız varsa buraya gelip ücret ödemeden tenis oynayabilirsiniz.

Lake Placid Gölü'nde Kano Gezim
Lake Placid Gölü’nde Kano Gezim

Lake Placid Gölü (Haritadaki Konumu)

Lake Placid Gölü kasaba merkezini geçtikten sonra daha kuzeyde yer alan göldür. Bu gölün en önemli özelliği içerisinde 3 tane ada bulunması. Buck, Moose ve Hawk adası. Kano yada tekne kiralayıp gölü turlayabilirsiniz.

Whiteface Dağı (Haritadaki Konumu)

Whiteface Dağı Lake Placid Gezi Rehberi
Whiteface Dağı’ndan Lake Placid Gölü Manzarası

Kasabanın her yerinden görünen bu dağa tırmanmanızı Lake Placid gezi rehberi okurlarına mutlaka tavsiye ederim. Kondisyonunuzun olup olmaması çok önemli değil teleferik yada asansör ile dağın zirvesine kadar hiç yorulmadan çıkabilirsiniz. Yada zor ama daha zevkli olanı tercih edip tırmanabilirsiniz. Yürüyüş yolları mevcut.

Whiteface Dağı Tırmanış
Whiteface Dağı Tırmanış

Buraya otobüs ile ulaşmanız mümkün değil bir taksi ile yada yerel iş arkadaşlarınızdan sizi buraya götürmelerini rica edebilirsiniz. Sizi kırmayacaklarından eminim.

Ironman Yarışları

Herkes Ironman’i televizyon filmindeki süper kahraman zannedebilir ama asıl Iranman’ler her yıl temmuz ayında buraya gelip yarışırlar. Mirror Lake’in bir ucundan diğer ucuna yüzerek geçip daha sonrasında bisikletleri ile kıyasıya girdikleri çekişmeden sonra yarışa koşarak devam edip bitiş çizgisini geçiyorlar. Bu zorlu mücadelenin adına neden Iranman (demiradam) dediklerini anlamışsınızdır şimdi. 🙂

Ironman resmi websitesi.

Lake Placid Kütüphanesi (Haritadaki Konumu)

Lake Placid Kütüphanesi Kitap Okuma Odası
Lake Placid Kütüphanesi Kitap Okuma Odası

Kitap okumayan biri bile olsanız dahi kasabının kütüphanesi sizi kitap okuma alışkanlığı kazandıracaktır. Miror Lake Gölü’nün kıyısında yer alan bu kütüphanenin okuma odaları göle doğru olduğu için burada ki sessizlik ve mükemmel göl manzarası sizi huzura kavuşturacak.

Kütüphanede ayrıca mektup yazabilmeniz için zarf ve kağıt, ücretsiz bilgisayar ve internet ayrıca talebe göre sertifikalı İngilizce dersleri verilmektedir. İşim dolayısıyla ara sıra katılabildiğim derslere yeterli saat dolduramadığım için sertifika alamamıştım maalesef.

Lake Placid Kütüphanesi'nde İngilizce Dersi. Şekerler Ramazan Bayramını kutlama amaçlı. :)
Lake Placid Kütüphanesi’nde İngilizce Dersi. Şekerler Ramazan Bayramını kutlama amaçlı. 🙂

Kütüphaneden istediğiniz kitabı ücret ödemeden kiralayabilirsiniz. Into the Wild kitabını kiralamak için gittiğim de bana bu kitabı direk hediye etmeleri beni çok şaşırtmıştı. Tekrar kendilerine buradan teşekkür ediyorum. Çalışanları gerçekten çok iyi insanlar.

Lake Placid Konser Alanı

Lake Placid Konser Alanı
Lake Placid Konser Alanı

Konser alanında hemen hemen her çarşamba günü bir etkinlik düzenlenmektedir. Bu etkinlikleri kaçırmamanızı Lake Placid gezi rehberi okurlarına tavsiye ederim.

# Youtube vidomuza göz atabilirsiniz.

Lake Placid At Gösteri Alanı (Haritadaki Konumu)

Lake Placid At Gösteri Alanı
Lake Placid At Gösteri Alanı

Sadece belirli günlerde düzenlenen at gösterileri kasaba da çok fazla ilgi görmektedir. Ülkenin dört bir yanından gelen jokeyler atlarıyla olağanüstü şovlarını sergiliyorlar. Hayatımda ilk defa böyle bir gösteriye tanıklık etmiştim. Oldukça keyifliydi.

Etkinlik günlerini buradan takip edebilirsiniz.

Mini Golf Sahası (Haritadaki Konumu)

Lake Placid Mini Golf Sahası
Lake Placid Mini Golf Sahası

Mini golf sahaları ABD’de oldukça yaygındır. Hemen hemen her kasabada en az bir tane bulunur. Lake Placid’de de gördüğüm mini golf sahasını sırf merak ettiğim için bir denemek istedim. 🙂 İtiraf etmeliyim ki oldukça keyifli geçmişti. Normal golfün aksine hiç sıkılmadan eğlence dolu bir zaman geçiriyorsunuz. Lake Placid gezi rehberi okurlarına mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Saranac Lake (Haritadaki Konumu)

Lake Placid’in 15 km ilerisinde yer alan bu kasaba da görülmeye değer bir yer. Bu kasabada 1 adet hava limanı da mevcut. Hava limanından Boston şehrine uçabilirsiniz.

Niagara Şelalesi

Niagara, Atnalı Şelalesi

Niagara Şelalesi mutlaka görmenizi istediğim yerler arasında. Lake Placid’e 6 saat uzaklıktadır. Amerika’ya kadar gelmişken burayı görmenden dönmeyin. Şelaleye giden bir otobüs olmadığı için araba kiralayarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Şelale hakkında daha fazla bilgi için Niagara Şelalesi gezi rehberi yazımı okuyabilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı Nasıl Karşılarsınız?

Social Security Number (Sosyal Güvenlik Numarası)

Baptist Kilisesi Plattsburgh Servisi
Baptist Kilisesi Plattsburgh Servisi

ABD’de hiç kimse SSN numarası olmadan çalışamaz. İşe başladıktan sonra 2 hafta içerisinde sosyal güvenlik numarası almanız gerekli. Bu işlemi Lake Placid’de yapamayacağınız için Plattsburgh‘a gitmeniz gerekli ve buraya giden bir otobüs yok. Bu nedenle gitmeniz gereken yer Baptist Kilisesi (Konumu). Kilise görevlileri bu durumun farkında olduğu için her cuma günü Work and Travel öğrencilerini Plattsburgh’a götürüp SSN kartınızı aldıktan sonra sizi alışveriş merkezine götürüp sonrada Lake Placid’e geri getiriyorlar. Bence çok güzel bir hizmet.

Banka

Lake Placid’e vardığınızda bir banka hesabı oluşturmanız gereklidir. Maaşlarınız size çek olarak verilecektir. Bu çeki bozdurabilmek için herhangi bir bankada hesabınızın olması gereklidir.

İş Kıyafeti

Çoğu şirket size iş kıyafetini temin etmektedir fakat ayakkabı ve pantolon seçimini size bırakabilir. Pantolonu kasaba merkezindeki dükkanlardan temin edebilirsiniz.

Ayakkabı için bir şart koşmadıysalar kasaba merkezinde bir ayakkabı dükkanı mevcut. Eğer sizden slip resistant ayakkabı (kaymaz ayakkabı) almanızı istiyorsa şirketiniz, gitmeniz gereken yer Super Shoes (Haritadaki Konumu). Burada kaymaz ayakkabı dahil her çeşit ayakkabı bulabilirsiniz.

Bisiklet

Kasabada en çok ihtiyacınız olacak şey bir bisiklet. Bisiklet edinebilmek için bir kaç yol var bunlardan ilki çalıştığınız şirket. Genellikle çalıştığınız yer size bir bisiklet temin edebilir. Eğer boşta bir bisiklet yoksa üzülmeyin bir diğer seçenek kiliseler.

St Eustace Episcopal Kilisesi (konumu) hemen hemen her pazartesi kasabaya gelen Work and Travel öğrencileri için tanışma ve sohbet amaçlı yemek vermektedirler. Yemeklerin çoğu Müslüman öğrencileri de düşündükleri için domuz eti içermemektedir. Kilise cemiyeti öğrenciler için elinden geleni yapmaktadırlar. Yazın kullanmanız için size bisiklet verebilirler.

Lake Placid Garaj Günleri
Lake Placid Garaj Günleri

Eğer kiliseye gitme taraftarı değilseniz diğer seçenek garaj günleri. Her cumartesi kasabada garaj günleri olmaktadır. Yerli halk kullanmadıkları eşyaları evlerinin önüne makul fiyata satmak için yada bedavaya dağıtmak için koyarlar. Bu daha çok yerleşim bölgelerinde yani kasabanın iç kısımlarındaki sokaklarda görmeniz mümkün. Burada ucuza bisiklet bulmanız mümkün.

Ulaşım

Lake Placid Trolley Servisi
Lake Placid Trolley Servisi

Kasaba içi ulaşımınızı bisikletiniz yoksa Trolley kullanarak sağlayabilirsiniz. Trolley kasaba içerisinde belirli rotaları dolaşan ücretsiz servis aracıdır. Ücretsiz olması güzel fakat saat aralıkları oldukça seyrektir. Temmuz ağustos gibi yoğun dönemlerde 15-20 dakikada bir gelebiliyorken yoğun olmayan sezonda 30-40 dakikaya kadar beklemeniz gerekebilir.

Torelleye binebilmek için Trolley için belirlenen duraklarda beklemeniz gereklidir. Araca bindikten sonra şoföre gideceğiniz yeri söyleyip yerinize geçebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise araç tamamen durana kadar ayağı kalkmayın yada kapının yanına gidip aracın durmasını beklemeyin. Bu güvenlik nedeniyle servis şoförünü kızdırabilir. Bunların hepsi gözlemlediğim şeyler. 🙂

Şehirler arası ulaşım buradan pek mümkün değil, bu nedenle ulaşımlarınız için araba kiralayabilirsiniz. Araba kiralayabilmek için minimum 23 yaşında olmanız gereklidir.

Yemek

Buraya çalışmak için geldiğinizde yemek ihtiyacınızı dışarıdan karşılamak size pahalıya maâl olacaktır. Motelinizde de yemek yapamayacağınız için Lake Placid gezi rehberi okurlarına tavsiyem tutacağınız motelin odasında bir mikrodalga fırın olmasına dikkat etmeniz. Süper marketlerde mikrodalga yemek reyonu mevcut, buradan 3-4 dolara yemek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Diğer ekonomik seçenek ise McDonald’s. Hamburgerlerin fiyatları 1 dolardan başlamaktadır. İçecekleri ise yeniden doldurulabilir.

Alışveriş

Bisiklet konusunda değindiğim gibi ucuz alışveriş için garaj günlerinden yararlanabilirsiniz. Diğer seçenekte kasabanın girişinde yer alan ikinci elci dükkanı burada hemen hemen her kitap bir dolardır. Kendinize çok güzel kitaplar alabilirsiniz. Konumu

İkinci el dışındaki ihtiyaçlarınız için kasabanın merkezinde her çeşit mağaza mevcuttur.

Kirli Çamaşır

Eğer motelinizde bir çamaşır makinesi yoksa gitmeniz gereken yer Hannaford süper marketi. Marketin hemen sol tarafında yer alan çamaşırhanede kirli kıyafetlerinizi 2-3 dolara yıkayabilir ve ardından 1-2 dolara kurutabilirsiniz. Haritadaki Konumu.

Buraya ücretsiz Trolley servisini kullanarak gelebilirsiniz.

Lake Placid gezi rehberi yazımda eğer atladığım yada aklınıza takılan herhangi bir sorunuz varsa yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Mutlu ve Cesur kalın. 🙂

Lake Placid Fotoğraf Galerisi

Lake Placid Elba Nehri
Lake Placid Elba Nehri
Lake Placid Lodge Yolu
Lake Placid Lodge Yolu
Lake Placid Merkez
Lake Placid Merkez
Lake Placid Motel
Lake Placid Motel
Mirror Lake Gölü 2
Mirror Lake Gölü 2
Mirror Lake Gölü
Mirror Lake Gölü
Whiteface Dağı'na Çıkartan Telefirik
Whiteface Dağı’na Çıkartan Telefirik

0 Paylaşım
2 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like