Sigma 30mm F1.4 Lens İncelemesi

Sigma 30mm F1.4 DC DN Lens İncelemesi

0 Paylaşım
0
0
0

Japon üretimi ve markası olan Sigma, 30mm F1.4 DC DN modelini Sony’nin E-mount modelleri için geliştirmiş. Sadece Sony E-mount lens yuvasına sahip olan kameralarda kullanılabilir. Ben bu incelemede test için Sony Alpha a6000 kamerasını kullanacağım. Sony Alpha a6000 kamera incelemesine buradan bakabilirsiniz.

Neden Sigma 30mm F1.4 Lens

Sigma lensten önce Sony a6000 ile gelen standart lensi kullanıyordum. Bu lens fena sayılmazdı. İdare edilebilir F değerine ve zoom aralığına sahipti ama benim için yeterli değildi. Zaten lensi değiştirmeyi düşünürken Kotor gezimde lensi kırmam bahanem olmuştu. 🙂 Lensi kırmamla yeni lens araştırmalarına girdim. Genel olarak lens fiyatları pahalı olduğundan daha çok düşük bütçeli lenslere bakıyordum. Benim için zoom çok kullandığım bir özellik değildi. Bu nedenle fiyatı daha da aşağı çekmek için zoom özelliği olmayan lenslere yöneldim.

Yeni bir lenste aradığım 2 özellik vardır. 1’incisi diyafram değerinın (f değeri) düşük olmalıydı. 2’incisi odak uzaklığının (mm değeri) 35mm ve altında olmalıydı.

Neden diyafram değeri (f değeri) düşük olmalı?

Bana göre diyafram değeri ne kadar düşük olursa o kadar iyidir. Düşük diyafram değerine sahip lensler çok daha fazla ışık alıyorlar. Diyafram değeri ne kadar düşükse karanlık ortamlarda daha aydınlık fotoğraf çekebilirsiniz. Eğer gece çekimleri sizin için önemliyse mutlaka düşük diyafram değerine sahip bir lens almalısınız. Aşağıda göreceğiniz görüntüleri gündüz vakti çektim. Sol taraftaki fotoğraf F1.4 değerine sahip. Sağ taraftaki fotoğraf ise f3.5 yani standart lensindeki değere sahip.

İki fotoğrafı karşılaştırdığınızda aradaki farkı bariz bir şekilde fark edebilirsiniz. F1.4 ile çekilen fotoğraf f3.5 oranına kıyasla çok daha aydınlık.

Gece çektiğim fotoğrafllar ise şu şekilde,

Gece çekimlerinde de gördüğünüz gibi f1.4 oranda kamera çok daha aydınlık çekim yapıyor. Çekim hızını 1/100 saniyeye arttırdığımızda f3.5 ile çekilmiş fotoğraf tamamen siyaha bürünüyor.

Sonuç olarak aynı çekim hızında ve iso değerine sahip fotoğraflarda f/1.4 değerinde çekilmiş fotoğraflar daha aydınlık. Yukarıda çektiğim fotoğraflarda size sadece f/1.4 ile f/3.5 değerinde çekimler arasindaki farkı göstermek istedim. Gerçek dış çekim kalitesi çok daha farklı bunun için aşağıdaki fotoğraflara bakabilirsiniz.

F2 – Çekim hızı: 1/40s İSO 3200

Neden odak uzaklığı (mm değeri) 35 mm ve altında olmalı?

Bu değer tamamen sizin kişisel tercihinize kalmış. Daha düşü daha iyidir yada daha yüksek oran daha iyidir gibi birşey söyleyemem. Odak uzaklığı çektiğiniz fotoğrafın içine ne kadar alanın sığdı ile alakalı bir durumdur. Size bunu örneklerle göstermeye çalışıcam.

Sol tarafta çekilen fotoğraf 30mm lens kullanılarak çekildi. Sağ taraftaki fotoğrafı ise photoshop ile kırparak 50mm lens ile çekilmiş olsa nasıl görüneceğini göstermek istedim. Benim gibi manzara fotoğrafı çekiyorsanız odak uzaklığının düşük olmasını isteyeceksinizdir. Eğer potre gibi fotoğraflar çekiyorsanız odak uzaklığı daha yüksek olmalıdır. Bu tamamen kamerayı kullanış amacına göre değişmektedir.

blank
Sigma 30mm F1.4 Lens

Tüm araştırmalarımdan sonra en çok dikkatimi çeken lensler Sony 35mm f/1.8 OSS ve Sigma 30mm F1.4 DC DN olmuştu. Bu iki lens arasında çok fazla araştırma yapmıştım. Sigma lens 329 dolar iken Sony lensin 448 dolar fiyatı vardı. Benim incelediğim testlerde bana göre Sigma çok daha iyi fotoğraf çekebiliyordu ve fiyatı çok daha uygundu. Bu yüzden Sigma 30mm F1.4 lens alma kararını verdim.

Fotoğraf Kalitesi

Fotoğra kalitesi gerçekten çok iyi. Detaylar çok çok keskin. Özellikle ışığın az olduğu ortamlarda çok iyi çekiyor diyebilirim. Aşağıdaki fotoğraflardan çekim kalitesine bakabilirsiniz. Hepsini Sigma 30mm F1.4 lens ile çektim.

Bildiğiniz gibi Sony Alpha a6000 kameranın çok hızlı odaklanma özelliği var. Kamera standart lensi ile 0.06 saniyede odaklanabiliyor. Sony dışında başka bir markanın lensini takarsam bu durum değiştir mi diye aklınızda bir soru varsa cevap vereyim: değişmiyor. Kameranızın odaklanma hızı bu lens ile de hızlı şekilde devam ediyor.

Video Çekimi

Bu lensi kullanmaya başladığım günden bu yana video çekim kalitemde arttı. Standart lensi kırdığım içim maalesef bire bir karşılaştırma yapamıyorum. Bu yüzden eski lensimle çektiğim videolar ile yeni Sigma lensim ile çektiğim videoları size göstericem.

Eski standart a6000 lensi ile çektiğim vidolar: Maşukiye, Sofya.

Yeni Sigma 30mm F1.4 lens ile çektiğim videolar: Itiwit tanıtım videosu. Araba ile giderken ki ve kanoyu kullanırken ki çekimler hariç. Buradaki çekimler için Sony AS30V aksiyon kamerasını kullandım.

Sigma 30mm F1.4 DC DN lens hakkında merak ettiğiniz bir şey varsa yorumlardan iletebilirsiniz. Her türlü sorunuzu cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

0 Paylaşım
4 yorum
 1. Kuzey ışıklarını görmeye gitmek istiyorum.Orada bu büyülü atmosferi video ve fotoğrafla ölümsüzleştirmek istiyorum.Bunun için fikirlerinize ihtiyacım var.Fotoğraf mak. dan tutun da makina ayarlarına kadar hiç bir bilgim yok.Bana bu konuda yardımlarınızı esirgemezseniz minnettar kalırım.Şimdiden teşekkürler.İyi akşamlar.

 2. Mrb
  Bende bu lensi ve sony a6000 ile alma yı düşünüyorum sürekli bu lensimi kullanıyorsunuz.sokak fotoğraflari için dar kalmazmı bu lens 45 mm denk geliyor kısacası bu lens ile ne tarz cekimler yapıyorsun.?Sony a6000 hakkında neler söyleyebilirsiniz özellikle jpg fotoğraf olarak kalitelimı. ?Elektronik vizörü günümüz aynasizlardan biraz geride 1.440 mily şikayet ettiğiniz durumlar oldumu hiç yeni basliyanlar için bu vizör sıkıntı oluştururmu.?vizör konusunu biraz anlatabilirseniz mutlu olurum…
  Işığınız bol olsun

 3. bu videolarınızı selfie çubuğu gibi bi şey kullanarak mı çektiniz yoksa elde çekim mi? a6000 de titreşim engelleyici yok. sigma 30 da da titreşim engelleyici yok. acaba videolarda bu durum çok sıkıntılı oluyor mu? lensi almayı düşünüyordum da video durumuna göre karar verecem

  1. Itiwit videomuz hariç diğerlerini standart lensle çektik. Itiwit videomuzda da sadece tripot kullandığımız bölümlerde Sigma 1.4 lensi kullandık. Kano içinde Sony Action Cam kamerasını kullandık. Titreşim konusunda biz bir sorun yaşamadık. OSS yok ama bu o kadar da büyük bir sorun değil bizim için. Eğer sizin için titreşim büyük bir sorunsa Sony 35mm 1.8 OSS lensi tavsiye edebilirim. Sigma 30mm 1.4 lensi almadan önce izlediğim bir karşılaştırma videosu vardı. Bunu size de gönderiyorum.
   https://youtu.be/c_S6-B-akuE?t=2m51s
   Bu videonun size yardımcı olacağını düşünüyorum. Eğer aklınıza takılan başka bir sorunuz olursa iletebilirsiniz. İsterseniz örnek resim yada video da gönderebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like