Japon üretimi ve markası olan Sigma, 30mm F1.4 DC DN modelini Sony’nin E-mount modelleri için geliştirmiş. Sadece Sony E-mount lens yuvasına sahip olan kameralarda kullanılabilir. Ben bu incelemede test için Sony Alpha a6000 kamerasını kullanacağım. Sony Alpha a6000 kamera incelemesine buradan bakabilirsiniz.

Neden Sigma 30mm F1.4 Lens

Sigma lensten önce Sony a6000 ile gelen standart lensi kullanıyordum. Bu lens fena sayılmazdı. İdare edilebilir F değerine ve zoom aralığına sahipti ama benim için yeterli değildi. Zaten lensi değiştirmeyi düşünürken Kotor gezimde lensi kırmam bahanem olmuştu. 🙂 Lensi kırmamla yeni lens araştırmalarına girdim. Genel olarak lens fiyatları pahalı olduğundan daha çok düşük bütçeli lenslere bakıyordum. Benim için zoom çok kullandığım bir özellik değildi. Bu nedenle fiyatı daha da aşağı çekmek için zoom özelliği olmayan lenslere yöneldim.

Yeni bir lenste aradığım 2 özellik vardır. 1’incisi diyafram değerinın (f değeri) düşük olmalıydı. 2’incisi odak uzaklığının (mm değeri) 35mm ve altında olmalıydı.

Neden diyafram değeri (f değeri) düşük olmalı?

Bana göre diyafram değeri ne kadar düşük olursa o kadar iyidir. Düşük diyafram değerine sahip lensler çok daha fazla ışık alıyorlar. Diyafram değeri ne kadar düşükse karanlık ortamlarda daha aydınlık fotoğraf çekebilirsiniz. Eğer gece çekimleri sizin için önemliyse mutlaka düşük diyafram değerine sahip bir lens almalısınız. Aşağıda göreceğiniz görüntüleri gündüz vakti çektim. Sol taraftaki fotoğraf F1.4 değerine sahip. Sağ taraftaki fotoğraf ise f3.5 yani standart lensindeki değere sahip.

İki fotoğrafı karşılaştırdığınızda aradaki farkı bariz bir şekilde fark edebilirsiniz. F1.4 ile çekilen fotoğraf f3.5 oranına kıyasla çok daha aydınlık.

Gece çektiğim fotoğrafllar ise şu şekilde,

Gece çekimlerinde de gördüğünüz gibi f1.4 oranda kamera çok daha aydınlık çekim yapıyor. Çekim hızını 1/100 saniyeye arttırdığımızda f3.5 ile çekilmiş fotoğraf tamamen siyaha bürünüyor.

Sonuç olarak aynı çekim hızında ve iso değerine sahip fotoğraflarda f/1.4 değerinde çekilmiş fotoğraflar daha aydınlık. Yukarıda çektiğim fotoğraflarda size sadece f/1.4 ile f/3.5 değerinde çekimler arasindaki farkı göstermek istedim. Gerçek dış çekim kalitesi çok daha farklı bunun için aşağıdaki fotoğraflara bakabilirsiniz.

F2 – Çekim hızı: 1/40s İSO 3200

Neden odak uzaklığı (mm değeri) 35 mm ve altında olmalı?

Bu değer tamamen sizin kişisel tercihinize kalmış. Daha düşü daha iyidir yada daha yüksek oran daha iyidir gibi birşey söyleyemem. Odak uzaklığı çektiğiniz fotoğrafın içine ne kadar alanın sığdı ile alakalı bir durumdur. Size bunu örneklerle göstermeye çalışıcam.

BAKIN  Sony Alpha a6000 Kamera İncelemesi

Sol tarafta çekilen fotoğraf 30mm lens kullanılarak çekildi. Sağ taraftaki fotoğrafı ise photoshop ile kırparak 50mm lens ile çekilmiş olsa nasıl görüneceğini göstermek istedim. Benim gibi manzara fotoğrafı çekiyorsanız odak uzaklığının düşük olmasını isteyeceksinizdir. Eğer potre gibi fotoğraflar çekiyorsanız odak uzaklığı daha yüksek olmalıdır. Bu tamamen kamerayı kullanış amacına göre değişmektedir.

blank

Sigma 30mm F1.4 Lens

Tüm araştırmalarımdan sonra en çok dikkatimi çeken lensler Sony 35mm f/1.8 OSS ve Sigma 30mm F1.4 DC DN olmuştu. Bu iki lens arasında çok fazla araştırma yapmıştım. Sigma lens 329 dolar iken Sony lensin 448 dolar fiyatı vardı. Benim incelediğim testlerde bana göre Sigma çok daha iyi fotoğraf çekebiliyordu ve fiyatı çok daha uygundu. Bu yüzden Sigma 30mm F1.4 lens alma kararını verdim.

Fotoğraf Kalitesi

Fotoğra kalitesi gerçekten çok iyi. Detaylar çok çok keskin. Özellikle ışığın az olduğu ortamlarda çok iyi çekiyor diyebilirim. Aşağıdaki fotoğraflardan çekim kalitesine bakabilirsiniz. Hepsini Sigma 30mm F1.4 lens ile çektim.

Bildiğiniz gibi Sony Alpha a6000 kameranın çok hızlı odaklanma özelliği var. Kamera standart lensi ile 0.06 saniyede odaklanabiliyor. Sony dışında başka bir markanın lensini takarsam bu durum değiştir mi diye aklınızda bir soru varsa cevap vereyim: değişmiyor. Kameranızın odaklanma hızı bu lens ile de hızlı şekilde devam ediyor.

Video Çekimi

Bu lensi kullanmaya başladığım günden bu yana video çekim kalitemde arttı. Standart lensi kırdığım içim maalesef bire bir karşılaştırma yapamıyorum. Bu yüzden eski lensimle çektiğim videolar ile yeni Sigma lensim ile çektiğim videoları size göstericem.

Eski standart a6000 lensi ile çektiğim vidolar: Maşukiye, Sofya.

Yeni Sigma 30mm F1.4 lens ile çektiğim videolar: Itiwit tanıtım videosu. Araba ile giderken ki ve kanoyu kullanırken ki çekimler hariç. Buradaki çekimler için Sony AS30V aksiyon kamerasını kullandım.

Sigma 30mm F1.4 DC DN lens hakkında merak ettiğiniz bir şey varsa yorumlardan iletebilirsiniz. Her türlü sorunuzu cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.