Bulgaristan Batak Gölü Çadırımız ve Doğa
Bulgaristan Batak Gölü Çadırımız ve Doğa

Kamp Çadırı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

0 Paylaşım
0
0
0

Çadır seçimi tam bir karmaşa olabiliyor. Yanlış çadırla kamp yapmak hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir. Size hazırladığım adımları dikkatlice okursanız eğer size en uygun çadırı seçebilirsiniz. Nasıl bir çadır alacağına karar vermek için belirlememiz gereken bazı kriterler var. Sizin için en doğru çadırı seçebilmemiz için kişisel ihtiyaçlarınızı göz ününde bulundurmamız lazım. Çünkü en iyi çadır diye birşey yoktur. Size en uygun çadır vardır.

1. Ulaşım Yöntemi

Çadır seçiminde ulaşım

İlk belirlemeniz gereken şey seyahatlerinizi hangi ulaşım yöntemiyle yaptığınızdır. Eğer seyahatlerin için arabanızı kullanıyorsanız, sizin için alan ve ağırlık sıkıntısı olmayacaktır. Çadır seçerken bu kriterlere dikkat etmeniz gerekmez. Eğer ulaşımınız otobüs, uçak, bisiklet, yürüyerek yada otostop ile olacaksa, çadırınızın ağırlığı ve kapladığı yer sizin için kritik öneme sahip olacaktır. Daha düşük ağırlıkta çadır almanız gerekeceği için bu maaliyetide arttıracaktır.

2. Kişi Sayısı

Çadır seçiminde kişi sayısı

Seyahatlerinizi tek yapıyorsanız 2 kişilik yada 3 kişilik çadır alıp gereksiz ağırlık taşımak anlamsız olur. Tam tersi eğer 2 kişi seyahat ediyorsanız 2 tane tek kişilik çadır almaktansa 1 tane 2 kişilik çadır alın. Çadırınızın ağırlığı 1 kilo bile artsa uzun süren yürüyüşlerinizin ardırdan bu size 10 kilo gibi gelebilir. Bu yüzden genellikle kaç kişi seyahat ettiğinizi belirlemeniz lazım.

3. Mevsim

Çadır seçiminde mevsim önemi

Bir diğer belirlemeniz konu ise hangi mevsimlerde kamp kurduğunuzdur. Eğer kışın kamp kurmuyorsanız 3 sezon çadırlar sizin için en idealidir. Eğer yaz kış çadır kuruyorsanız 4 mevsim çadır alabilirsiniz. Ne olacak ki ben 4 mevsim alayım dursun diye bir düşünceniz varsa bu yanlış. Kışın kamp kurmuyorsanız ve kış çadırı alıyorsanız bu size ekstra ağırlık olacak.

4. Havalandırma

Çadır seçerken havalandırma önemi

Çadır seçimininde havalandırma çok önemlidir. Özellikle yaz aylarında bu çok daha önemli. İyi bir havalandırmaya sahip çadırın için serin ve ferah olur. Böylece çadırın içinde rahatça durabilirsiniz. Çadırınızın 2 kat olması güzel bir havalandırmaya sahip olduğu anlamına gelir. İlk katı genellikle filtreden yapılır. Üsk katı ise yağmur girmemesi için su geçirmez bezden olur. Böylece çadır güzelce hava alır. Çadırınızın en üstkünde ve yanlarında ekstra havalandırma varsa bu çok daha iyi bir özelliktir.

5. Kapı Sayısı

Çadır seçiminde kapı sayısı

Kapı sayısı özellikle 2 ve üzeri kişilik çadırlar için önemlidir. 2 kapılı çadır hem daha güzel hava alır hemde giriş ve çıkışlar daha konforlu olur.

6. Balkon

Çadır seçiminde balkon önemi

Balkon çadır için bence önemli bir özelliktir. Buraya içeri almak istemediğiniz ama yağmurda da ıslanmasını istemediğiniz eşyaları bırakabilirsiniz. Sırtçantanız, ayakkabılarınız gibi. Balkon genellikle çadırınızın kapısının hemen önündeki boş bir alandır. Bu özellik çadır seçimi için önemli bir özellik olduğunu düşünüyorum.

 7. Sineklikler

Çadır seçiminde sinekliklerin faydaları

Kamp hayatına ilgi duyuyorsunuz ama böceklere karşı fobiniz var. Doğada böcekler için çare bulamayız ama çadırınızın içine girmesini engelleyebilirsiniz. Çadırınızın kapısının 2 kat olması size bu konuda yardımcı olabilir. Bu tarz kapıların 1’inci katı sineklik olur. Hava girebilir ama böcek, sinek, sivrisinek gibi haşereler giremezler. 2’inci katıda kapatırsanız hava girişini kapatabilirsiniz. Böylece çadırınızın içini sıcak tutabilirsiniz.

8. Çadır Matı

Çadır seçiminde mat seçimi

Çadır almadan önce uyumak için seçeceğiniz matı önceden belirlemekte fayda var. Seçeceğiniz matın boyutuna göre çadır bakabilirsiniz. Aksi taktirde bunu şimdi seçmezseniz çadırınızın boyutuna göre mat seçimi yapmak zorunda kalabilirsiniz. Biz çadırımızda 2 kişilik şişirilebilir mat kullanıyoruz. Çok konforluğu olduğu için sizlere tavsiye edebiliriz.

Kamp çadırı seçiminde aklınıza takılan konuları bize yorum kısmından iletebiliriniz.

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like