ingilizce hikaye kitabı okuyan çocuklar

Yabancı Dil Öğrenmenin Çocuklar için Avantajları

0 Paylaşım
0
0
0

İletişim kurmak ve yeni bir dil öğrenmek çocuklar için sonsuz faydaya sahiptir. Dil öğrenimi, okul öncesi dönemden başlayarak devam eden iletişim kurabilme, düşünceleri geliştirme ve bilgileri aktarabilme özelliklerinin gelişmesine katkı sağlar.

Matematiksel ve Bilimsel Yetenekleri Geliştirir

Yabancı dil öğrenen çocukların beyin hücrelerinin sayısının yükseldiği bilinmektedir. Farklı bir dil öğrenmek çocukların zihnini bir hayli geliştirir. Çocuklar bu sayede erken yaşta matematiksel ve bilimsel yeteneklerini de geliştirmeye başlarlar. Aynı anda farklı konular üzerine yorum getirebilme ve düşünebilme, hesap yapabilme, bir sonraki adımı tahmin edebilme gibi avantajlar ortaya çıkar.

Okul öncesi ve ilkokul çocukları için bir şeyleri başarabilmek oldukça değerli bir durumdur. Dil öğrenmeye başlayan çocukların özgüveni de yükselmeye başlar. Başarılı olabilmenin sonucu olarak, diğer derslere olan katılımlarında da gözle görülür bir yükseliş gözlemlenir. Böylelikle çocukların içerisinde bulunabileceği korku ve kaygı durumlarında da azalma meydana gelir.

Küçük yaşta yabancı dil öğrenen çocuklar, o dönemlerde farklılıkların olduğunu eğlenceli bir şekilde benimsemeye başlarlar. Deneyimlenen yeni dil, gözlemlenen farklılıklara adapte olunmasını kolaylaştırır. Sürekli gelişen bakış açısı ile beraber değişimden ve yeniliklerden beslenmeyi bilen çocuklar yaşıtlarına göre bu tür konularda daima bir adım önde olurlar.

Odaklanmayı Güçlendirir

Yeni bir dil öğrenirken aktif bir şekilde eğitimin içerisinde yer almak, gün içerisinde konuşabilir hale gelmek, konuşulanların anlaşılması ile beraber cevap da verebiliyor olmak odaklanma duyguları üzerinde olumlu etkilere yol açar. Zaman zaman zorlayıcı olabilecek bu keyifli ve eğlenceli süreç içerisinde çocukların konsantrasyon yetenekleri bir hayli gelişir. Bu durum çocukların hayatındaki tüm alanlara ve eğitim hayatına da yansımaya başlar.

Yabancı dilin erken dönemde öğrenilmesi, o dilin konuşulduğu ülkeler ve dili konuşan insanların kültürüne yakınlaşmayı da beraberinde getirir. Dilin yer aldığı coğrafyayı daha iyi anlayabilmek için yabancı dilin öğrenilmesi gerekir. Farklı kültürler, fikirler ve inançlar üzerinde düşünebilmeye başlayan çocuklar küçük yaşta farklı görüşlere karşı saygılı olmayı öğrenirler. İngilizce dersi almaya başlamak veya farklı diller için dersler almak erken yaşlarda daha kolay olabilir.

0 Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like