Plevne Gezi Rehberi

0 Paylaşım
0
0
0

Plevne gezi rehberi, Bulgarca adı Pleven olan şehir Bulgaristan‘nın kuzeyinde bulunan, yedinci en kalabalık şehridir. Ayrıca Karadeniz’e de kıyıdır. Plevne, birçok kültürel ve tarihî yapıya ev sahipliği yapar. Şehirde 93 Harbi’nin alanı yer alır. Bu sebeple şehirde, bu büyük savaşa ilişkin 200’den fazla anıt bulunmaktadır.

Plevne’ye Nasıl Gidilir?

Burası Sofya‘da yaşayanlar için yaklaşık 2 saat uzaklıkta bir köy. Sofya’dan çıktıktan sonra Plevne tabelalarını takip ederseniz rahatlıkla buraya ulaşabilirsiniz.

# Sofya Gezi Rehberi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Plevne’de Nerede Kalınır?

Biz zaten Sofya’da yaşadığımız için günü birlik olarak gittiğimiz Plevne gezimizde bir konaklama yapmadık. Fakat siz uzak yoldan gelip geceyi de burada geçirmek istersiniz belki diye siz Plevne gezi rehberi okurları için araştırdım ve konaklayabileceğiniz yerleri buraya tıklayarak ulaşmanızı sağladım. 🙂

Plevne’de Gezilecek Yerler (Plevne Gezi Rehberi)

Plevne Tarih Müzesi (Konumu)

Pleven Tarih Müzesi
Plevne Tarih Müzesi

1953’te kurulan Plevne Bölgesel Tarih Müzesi, Bulgaristan’ın en büyük müzelerinden biridir. Müze, ulusal öneme sahip bir kültür anıtıdır. Önemli bir stoka sahip olan bu müze de gezilecek yerler arasında ön sıralarda kendine yer buluyor.

Pleven Tarih Müzesi İçi
Plevne Tarih Müzesi İçi

Plevne Panorama

Pleven Panorama
Plevne Panorama

1877-1978 yılları arasındaki Rus-Türk Savaş’ının, özellikle beş ay süren Plevne Kuşatmasının olaylarını tasvir eden bir panoramadır. Uluslararası düzeyde ünlü olan ve beş yüzyıllık Osmanlı yönetiminden sonra Bulgaristan’ın kurtuluşuna katkıda bulunan kentin görsel şovudur. Türkiye’deki Panorama 1453 ‘e benzemektedir. Böylelikle Osmanlının yaptığı savaşları bu panorama ile izlemenizi de mümkün hale getirmişler.

Pleven Kuşatması
Plevne Kuşatması

# Plevne Savunması hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kardeş Mezarlığı

Kardeş Mezarlığı
Kardeş Mezarlığı

Mezarlık, Plevne Panorama girişinin tam karşısında yer almaktadır. 1956 yılında inşa edilen anıtta Plevne Kuşatmasında ölen Rus ve Romen askerlerin mezarları bulunmaktadır.

St George Fahri Şapel Türbesi (Konumu)

Plevne Gezi Rehberi St George Fahri Şapel Türbesi
St George Fahri Şapel Türbesi

St George bir mezarlık ve kilisedir. 1877 yılında Plevne Kuşatmasında hayatını kaybeden Rus ve Romen askerlerin anısına inşa edilmiştir. Bu askerlerin çoğunun kalıntıları türbe içerisinde korunmaktadır.

Savaşta ölenlerin anısına kilisenin önünde yanmakta olan bir ateş vardır. Bu ateş yılın 365 günü hiç sönmeden yanmaktadır.

Nikopol (Niğbolu)

Nikopol (Niğbolu)
Nikopol (Niğbolu)

Bulgaristan Romanya sınırınında Tuna nehrinin hemen yanında yer alan küçük bir kasabadır. Kasaba ile Romanya arasında saat başı feribot seferi olmaktadır. Vizeniz varsa buradan Romanya’ya geçebilirsiniz. Plevne’ye gelirseniz bu küçük kasabayı da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Nikopol Kalesi (Konumu)

Nikopol Kalesi'nden Tuna Nehri
Nikopol Kalesi’nden Tuna Nehri

Nikopol Kalesi Tuna nehrinin manzarasını seyretmek için mükemmel bir yerdir. Kale yıkılmış haldedir. Kalenin sadece giriş kapısı ve bir kaç duvarı sağ şekilde kalmıştır.

Kale şehrin tepesinde yer aldığı için buradan izleyeceğiniz manzara görmeye değerdir.

Nikopol Kalesi'nden Romanya
Nikopol Kalesi’nden Romanya

Toparlayacak olursak Plevne küçük bir şehir olmasına rağmen böylesine tarih kokan bir havasının olması burayı özel kılıyor. Bulgaristan’da yeterince zamanınız varsa bu şehre uğramadan gitmeyin derim. 🙂

Plevne gezi rehberi hakkında sorularınızı bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

Mutlu ve Cesur Kalın. 🙂

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Sofya Gezi Rehberi

Bilindiği gibi Bulgaristan Avrupa Birliği ülkesi olduğundan ya Schengen Vizeniz varsa onunla yada Bulgaristan Vizesi alarak ülkeye giriş yapabilirsiniz. Otobüsle gidecekseniz eğer...