Melnik Gezi Rehberi

0 Paylaşım
0
0
0

Melnik Sofya’nın 200 km güneyinde Blagoevgrad iline bağlıdır ve Bulgaristan’ın en küçük şehridir. Şehrin doğusunda Pirin Dağları yer almaktadır. Şehir Yunanistan sınırına sadece 30 dakika uzaklıkta. Ayrıca burası şarap üretimi ile de en meşhur yeridir.

Melnik’e Nasıl Gidilir?

Sofya’dan arabanız ile yada araba kiralayarak buraya 2 saatlik yolculuğun ardından kolayca ulaşabilirsiniz. Otobüs ile gelmek isterseniz Sofya Terminali’nden Blagoevgrad otobüslerine binmeniz gerekli. Her gün düzenli seferler bulunmaktadır.

Sofya’ya nasıl gideceğinizi öğrenmek için lütfen Sofya Rehberi yaızımızı okuyun.

Melnik’te Nerede Kalınır?

Melnik’te ki otellerin neredeyse tamamı Melnik kültürüne göre yapılmış butik otellerden oluşmaktadır. Otellerin fiyatları ise gecelik 100 ile 150 ₺ arasındadır. Bizimde Melnik gezi rehberi okurlarına tavsiyemiz bir butik otelde kalarak Melnik’in kültürünü hissetmeniz.

Melnik’te Gezilecek Yerler

Melnik’te gezilecek yerlerin tamamı Melnik gezi rehberi yazımızın devamında.

Melnik Gezilecek Yerler
Melnik Gezilecek Yerler

Melnik Piramitleri

Melnik Piramitleri
Melnik Piramitleri

Melnik Piramitleri, gerçekten benzersiz bir görüntüye sahiptir. Bu doğal oluşum dünyanın dört bir yanından turist çekmektedir. Bu piramitlerin toprak erozyonu nedeniyle oluştuğu düşünülüyor. Melnik Piramitleri hala oluşum sürecindedir ve zaman içinde formları değişmektedir. Piramitlerin yüksekliği yaklaşık 100 metredir. Sadece bu harika görüntü bile Melnik’e gelmek için yeterlidir.

Melnik Şarap MüzesiKonumu

Melnik Şarap Müzesi
Melnik Şarap Müzesi

Melnik’te üretilen şarapları test etmenin en kolay yolu Melnik Şarap Müzesi‘dir. Müzede şarapların nasıl üretildiğini ne tür malzemeler kullanıldığına dair bilgi sahibi olabilirsiniz. Giriş ücreti 10 Leva’dır. Buna içinde müzeyi bir rehber ile birlikte gezmek, 5 çeşit şarabı test etmek, çeşitli sunulan ikramlardan yararlanmak ve bonus olarak ta Bulgar rakısını test edebilirsiniz. 🙂

Vanga TapınağıKonumu

Vanga Tapınağı
Vanga Tapınağı

Dünyaca ünlü Bulgar kahin Baba Vanga‘nın mezarı buradadır. Baba Vanga’nın bu kadar ünlü olmasının sebebi bugüne kadarki çoğu kehanetinin gerçekleşmiş olmasıdır. 16 yaşında görme yeteneğini kaybeden kain Obama’nın başkan olacağını bilmiş.

Buradan Baba Vanga belgeselini seyredebilirsiniz.

Rozhen Manastırı Konumu

Rozhen Manastırı
Rozhen Manastırı

Rozhen Manastırı Pirin Dağları’ndaki en büyük Ortodoks manastırıdır. Manastır günümüze kadar güvenle korunmuş. Her yıl birçok ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.

Kordopulov Evi

Kordopulov Evi
Kordopulov Evi

Kordopulov Evi 1754 yılında inşa edilmiştir. Döneminin en büyüğü olan ev, kentin doğusundaki bölgede bulunur ve bir şarap mahzeni, ekonomik ihtiyaçlar için bir bodrum ve oturmak içinde bir zemin katından oluşur.

Evin alt kısmı Bulgar mimarisini üst kısmı ise Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşır. Bu durum evi Bulgaristan’da eşsiz yapmaktadır.

Ev aynı zamanda Osmanlı’dan saklanan Bulgar devrimcilerin saklanma yeri olmuştur. Bu nedenler Bulgarlar için büyük bir öneme sahiptir.

Osmanlı Konağı

Osmanlı Konağı
Osmanlı Konağı

Melnik, Osmanlı egemenliğindeyken büyük bir idari merkeziydi. O zamanlarda kasabada yaşayan Türkler ve Türk makamlarının yüksek temsilcileri idari faaliyetlerini Osmanlı Konağında yerine getiriyordu.

Osmanlı Konağı hala korunmaktadır. Kentin merkezinde ki kütüphanenin karşısında yer almaktadır.

Boliarska Evi

Boliarska Evi
Boliarska Evi

Boliarska Evi (Bizans evi), şehrin merkezinden on dakika uzaklıkta, Melnik’in doğusunda yer almaktadır. Ulusal değer taşıyan Bulgar orta çağ mimarisinin bir anıtıdır. Balkanlar’da korunmuş en eski Bizans binasıdır.

Melnik gezi rehberi yazımızı beğendiyseniz yorum atmaktan çekinmeyin.

Mutlu ve Cesur Kalın…

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Pamukkale Gezi Rehberi

Alanya‘dan İstanbul‘a dönüşümde son yolculuğum Denizli’de ki Pamukkale Travertenleri olmuştu. Tamamen doğa harikası olan bu Travertenleri kaynaktan çıkan 35 derece…

Sofya Gezi Rehberi

Bilindiği gibi Bulgaristan Avrupa Birliği ülkesi olduğundan ya Schengen Vizeniz varsa onunla yada Bulgaristan Vizesi alarak ülkeye giriş yapabilirsiniz. Otobüsle gidecekseniz eğer...

Burgaz Gezi Rehberi

Bulgaristan‘ın Karadeniz kıyı şeridinin güneyinde yer alan ve Türkiye sınırında Kırklareli ile komşu olan Burgaz ilinin idari merkezi olan şehirdir. Burgaz gezi rehberi başlayarak ilk olarak Burgaz’a…

Atina Gezi Rehberi

Yunanistan Balkanlar’ın güneyinde yer alan bir ülke. Avrupa Birliği üyesi Yunanistan, Türkiye, Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya ile sınır paylaşmaktadır.…

Saraybosna Gezi Rehberi

Saraybosna Bosna-Hersek’in başkenti ve en büyük kentidir. Saraybosna, ayrıca Bosna-Hersek Federasyonu’nun ve fiili başkenti Banyaluka olan Sırp Cumhuriyeti’nin…

Üsküp Gezi Rehberi

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Üsküp ile ilgili bilgiler paylaşacağız. 🙂 Benim de memleketim olan Üsküp, Makedonya‘nın en büyük…