Rila Manastırı
Rila Manastırı

Rila Manastırı Gezi Rehberi

0 Paylaşım
0
0
0

Burası Bulgaristan’ın sembollerinden biridir. 1976 уılında mіllі tarіh anıtı іlan edіldі, 1983 уılında іѕe UNEЅCO Dünуa Kültür Mіraѕı lіѕteѕіne dahіl edіldі. Kіlіѕe, konut ve іdarі уaрılar іçeren komрlekѕ 8800 metre kare alan üzerinde bulunuуor. Manastır avluѕunu 22 metre уükѕek taş duvarlar çevreliyor. Manastırda 300 oda ve müze alanı var. Burası o kadar büyük ve etkileyici bir yer ki gittiğiniz zaman size de göreceksiniz. Manastır içinde ise küçük hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkanlar mevcut. Burası mіllі ve dünуa mіmarі уaрı ѕtatüѕüуle уılda bіnlerсe уerlі ve уabanсı zіуaretçіуі çekіуor. Siz de gelip görme şansını kendinize yaratmalısınız.

Rila Manastırı’na Nasıl Gidilir?

Sofya’dan çıktıktan sonra Pernik’i geçip tabelaları izleyerek bile Rila Manastırı’na ulaşabilirsiniz. Gideceğiniz yol çoğunlukla yeşil ve dağ yolu olacak. Haliyle de oldukça virajlı.  Ama yolun çoğunluğunda etrafınızdaki doğayı dinleyerek sakinleşecek ve yolun bitmesini hiç istemeyeceksiniz bile. 🙂 Manastıra geldiğinizde kapıda sizi otoparkçı abiler bekliyor olacak. Saatine 4 Leva ödeyerek arabanızı hemen girişe bırakabilirsiniz.

Rila Manastırı’nda Nerede Kalınır?

Manastır da ziyaretçiler için kalabilecek bir yer maalesef ki bulunmuyor. Fakat Manastır çevresinde bir çok kamp alanı bulunuyor. Bizim kamp yapmak için aradığımız yerlerden biri olamadı ama belki siz denemek istersiniz. Çok uzakta değiller hemen manastırın arkasında bulunuyorlar ve nehir kıyısındalar.

Rila Manastırı Gezi Rehberi

Rila Manastırı
Rila Manastırı

Rila Manastırı Bulgaristan’ın en büyük ve en ünlü Doğu Ortodoks manastırlarındandır. Rila Manastırı Tabiat Parkı içerisinde, deniz seviyesinden 1.147 metre yükseklikte, Rilska Nehri vadisinde, başkent Sofya’nın 117 km güneyinde, Rila Dağları’nın güneybatısında yer almaktadır. Manastır yaklaşık 60 keşişe ev sahipliği yapmaktadır.

Rila Manastırı
Rila Manastırı

Manastır gezisi kültürel bir gezi olduğu için kültür ve sanatla ilgili olmayan biri için bile görülmesi gereken güzellikle bir yer olduğunu söylemeliyim.

Rila Manastırı Büyük Kapı
Rila Manastırı Büyük Kapı

İçeri girerken sizi şaşaalı büyük kapılar bekliyor olacak. Bu büyük kapılardan geçtikten sonra Kocaman bir avluya çıkacaksınız. Etrafınızda gördüğünüz her duvar çeşitli resimler ve simgelerle donatılmış gösterişte tavan yapmış bir şekilde dizayn edilmişler. Etrafta dolaşan rahipler size tuhaf gelebilir fakat hepsi orada yaşıyor ve yaz zamanındaki tüm öğrencilere dersler veriyorlar. Manastır da bir çok kilise var tabi. Hepsine girebilir gezebilirsiniz. Yine bir çok ta fotoğraf sergisi, küçük dükkanlar, hediyelik eşyalar biraz ticarete dökülmüş bir şekilde abartı paralar isteyip maddiyata çevirmişler ziyareti.

Rila Manastırı
Rila Manastırı

Bunların hepsini geride bırakırsak gezip görebileceğiniz bir Dünya Mirası daha diyebilirim. Gerek konumu ile gerek gösterişi ve şaşaası ile görülmesi gereken bir yer olduğunu söylemeliyim.

Yolunuz Sofya’ya düşerse buraya mutlaka uğramalısınız. Sofya Gezi Rehberi yazımıza da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

# Aynı bölgede bulunan Rila Yedi Göller Gezi Rehberi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Rila Manastırı gezi rehberi hakkında sorularınızı yorum kısmından bize iletebilirsiniz. Bizi Facebook‘tan takip etmeyi unutmayın.

Mutlu ve Cesur Kalın.

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Sofya Gezi Rehberi

Bilindiği gibi Bulgaristan Avrupa Birliği ülkesi olduğundan ya Schengen Vizeniz varsa onunla yada Bulgaristan Vizesi alarak ülkeye giriş yapabilirsiniz. Otobüsle gidecekseniz eğer...

Burgaz Gezi Rehberi

Bulgaristan‘ın Karadeniz kıyı şeridinin güneyinde yer alan ve Türkiye sınırında Kırklareli ile komşu olan Burgaz ilinin idari merkezi olan şehirdir. Burgaz gezi rehberi başlayarak ilk olarak Burgaz’a…