Atina Gezi Rehberi

0 Paylaşım
0
0
0

Yunanistan Balkanlar’ın güneyinde yer alan bir ülke. Avrupa Birliği üyesi Yunanistan, Türkiye, Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya ile sınır paylaşmaktadır. Sofya‘dan başladığım gezimde, sırasıyla Makedonya, Arnavutluk son olarakta Yunanistan oldu. Atina gezi rehberi yazımda değinmek istediğim ilk şey öğrenciler için Yunanistan’a gelmeden önce mutlaka bir ISIC kart almaları olacak.

# ISIC Uluslararası Öğrenci Kartı yazım.

Atina gezi rehberi yazımızillk olarak başlamamız gereken konu vizedir.

Yunanistan Vizesi

Yeşil pasaport ve Schengen Vizeniz ile Yunanistan vizesi olmadan ülkeye giriş yapabilirsiniz. Yunanistan vizesi  almak için gerekli evrakları toplayıp VFS Vize başvuru ofislerinden birine başvurunuzu yapabilirsiniz. Gerekli evraklar listesine ve Yunanistan vizesi için ihtiyacınız olan tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Yunan adaları vizesi için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Atina’ya Nasıl Gidilir?

Yunanistan vizesini aldıktan sonra otobüs veya arabanız ile Atina’ya gidebilirsiniz. Ayrıca uçak ile de daha kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Her gün düzenli olarak otobüs ve uçak seferleri düzenlenmektedir. Uçak bileti sitelerine burdan göz atabilirsiniz. Yurtdışına çıkmadan önce yurtdışı çıkış harcını yatırmayı ihmal etmeyin.

Atina’da Nerede Kalınır?

Atina’da günlük 15 euro başlayan pansiyonlardan bütçenize göre otel seçebilirsiniz. Ben 2013 yazında arkadaşım ile geceliği 12 euroya 2 yataklı ortak banyolu bir pansiyonda kalmıştım. Atina gezi rehberi okurlarımıza tavsiye edebileciğimiz otellerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.  Atina çok fazla turist çeken bir yer olduğu için mutlaka erken rezervayon yaptırın.

Atina’da Gezilecek Yerler (Atina Gezi Rehberi)

Yunanistan Atina
Yunanistan Atina

Atina tam bir antik kent. Yanlışlıkla bir sokağa bile girseniz mutlaka antik bir yapıya rastlayacaksınız. Yunanistan’da gezilecek yerler için linkte yer alan yazımızı okuyabilirsiniz. Atina gezi rehberi yazım için otelimden çıkar çıkmaz Monastiraki Meydanı yöneliyorum.

Yunanistan Atina Gezi Rehberi Monastiraki Meydanı
Yunanistan Atina Monastiraki Meydanı

Buradaki dükkanlardan biraz hediyelik eşya aldıktan sonra Atina Akropolisi’ne doğru yola koyuldum.

Atina Akropolisi

Yunanistan Atina Akropolisi Giriş
Yunanistan Atina Akropolisi Giriş

Yüksek kayaların üzerinde yer alan bu antik yapıda tapınakların, hazinelerin saklandığı yapılar ve çeşitli kurumlar burada yer alırdı. Saldırı durumunda Akropolis sonuna kadar savunulurdu. Buraya çıkabilmeniz için epey bir yol tüketmeniz ve uzun bir bilet kuyruğuna girmeniz gerekli. Atina’daki en kalabalık yerlerden biridir burası. Yazımın başında da belirttiğim gibi bir ISIC kartına sahip olmanın faydası ilk olarak burada göreceksiniz. Normalde giriş ücreti 20 euro iken ISIC kartımı gösterdiğimde ücretsiz bilet alabilmiştim. Öğrenci olduğunuzu kanıtlayan bu kart ile Yunanistan’daki çoğu müze ve turistik yerlere ücretsiz yada çok düşük fiyatlara giriş yapabilmeniz mümkün.

Yunanistan Atina Gezi Rehberi Akropolisi Parthenon
Yunanistan Atina Akropolisi Parthenon

Bileti aldıktan sonra yukarı Atina Akropolisi’ne yöneliyorum. Burada ilk sırada MÖ 5. yüzyılda inşa edilen zeka, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçası Athena’nın Parthenon tapınağı yer alıyor.  1980 yılında başlayan restorasyon çalışması halen devam etmektedir.

Yunanistan Atina Erechtheion'un Karyalitleri
Yunanistan Atina Erechtheion’un Karyalitleri

Biraz daha devam ettikten sonra Athena ve denizler, depremler ve atlar tanrısı Poseidon adına yapılmış Erechtheion’un Karyalitleri karşınıza çıkacak. Kadın sütunların binayı taşıdığı bu yapı tamamiyle eşsiz bir yapıya sahip.

Atina Akropolisi’nda ayrıca zengin bir romalı olan Herodes Atticus’un bin kişilik antik bir tiyatrosu yer almakta. Onarılan bu yapı günümüzde müze olarak ve tiyatro festivallerinde kullanılmaktadır.

Yunanistan Atina Herodes Atticus Antik Tiyatrosu
Yunanistan Atina Herodes Atticus Antik Tiyatrosu

Zeus Olympia Tapınağı

Yunanistan Atina Olimpiya Zeus Tapınağı
Yunanistan Atina Olimpiya Zeus Tapınağı

Tanrı Zeus için yapılan bu tapınak malesef ki Heruli istilası sırasında yıkılmış. Yıkılan anıtın kalıntıları Zappion Parkı’nda yer almaktadır. Bu açık alanda Atina Akropolisi manzarı ve Zeus Olympia Tapınağı manzarısı çok etkileyici.

Panathinaiko Stadyumu

Yunanistan Atina Panathinaiko Stadyumu
Yunanistan Atina Panathinaiko Stadyumu

Öğrenci için 3 euro yetişkin için 7 euroya giriş yapabileceğiniz bu antik stadyum ilk olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapmıştır. Alanındaki en eski yapılardan ve tamamı beyaz mermerden yapılan tek stadyumdur. Bu stadyumun çevresinde yürüyüş yapabilir ve içerisinde yer alan müzeye girebilirsiniz.

Atina Cumhurbaşkanlığı Sarayı

Yunanistan Atina Cumhurbaşkanlığı Sarayı
Yunanistan Atina Cumhurbaşkanlığı Sarayı

Taksicimizin tavsiyesi üzerine geldiğimiz bu yerde askerlerin nöbet değişimi izlenmeye değer. Atina gezi rehberi okurlarına tavsiye edilir.

Yunanistan Mutfağı

Deniz şehri olan Yunanistan deyince aklınıza yiyebileceğiniz bütün deniz ürünlerini getirebilirsiniz. Bizde bu yüzden arkadaşım ile bir balık restoranına girip güzel bir ziyafet çekmiştik. Menü oldukça lezzizdi fakat fiyatları oldukça pahalı. İki kişilik bir balık menü için 100 euro para ödemiştik.

Ayrıca McDonalslarda Yunanistan’a özel Greek Menü bulunmakta bunu da denemenizi Atina gezi rehberi okurlarına tavsiye ederim.

Atina’da İhtiyacınıza Yarayacak Bilgiler

Taksi kullanmadan önce mutlaka önceden pazarlık yapın yoksa fiyatları oldukça yüksek.

Yazları hava çok bunaltıcı olabiliyor. Bu yüzden mutlaka yanınızda şapka ve güneş kremi bulundurun.

Atina gezi rehberi yazımızın sonuna geldik merak ettiklerinizi yada sorularınızı bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

Balkanlar’da gezilecek yerler için bu yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Mutlu ve Cesur Kalın…

Atina Fotoğraf Galerisi

0 Paylaşım
7 yorum
  1. Atamın doğduğu topraklar olması sebebiyle Yunanistan’a hep ilgim vardır. Bu güzel yazı için teşekkür ederim. Umarın ben de bir gün görme fırsatına ulaşırım… Selamlar…

  2. Her gidişimde olympos a muhakkak çıkarım. Olympos a çıkmak benim için vazgeçilmezdir. Çok über bir yolculuktur, insan adeta hacı olduğunu hissediyor, nurla ve imanla doluyor. Sadece giderken yanınıza muhakkak su alın çünkü yolda kesinlikle su yok. Kulübelerdeki sularla ancak elinizi yıkarsınız. Ayrıca yukarısı hafif serindir. Yaz günü de olsa uzun kollu giyinmeyi unutmayın. Ayrıca yanınıza paratoner almayı sakın unutmayın. Mazallah Zeus reyiz bazen voltajın ayarını kaçırıyor, helak olursunuz.

    1. Vize başvurusunda bulunduktan sonra 5 iş günü içerisinde çıkar vizeniz. Eger multi giriş verirlerse Yunanistana bir kere girdikten sonra diğer schengen ülkelerine gidebilirsiniz.

  3. Yunanistan antik kültürüyle ve mutfağıyla beni çok etkiyor. Tam 3 sefer Atina ve başka şehirlerde bulundum. Tatil amaçlı değil de iş amaçlı olmasına rağmen güzeldi ve etkilendim. Eşmle ve çocuklarla ilk fırsatta tekrar gideceğim. Görülmesi gereken bir kültüre sahip

    1. Haklısınız Halil bey bizde eşimle tekrar gitmek için fırsat kolluyoruz. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Burgaz Gezi Rehberi

Bulgaristan‘ın Karadeniz kıyı şeridinin güneyinde yer alan ve Türkiye sınırında Kırklareli ile komşu olan Burgaz ilinin idari merkezi olan şehirdir. Burgaz gezi rehberi başlayarak ilk olarak Burgaz’a…