Tanrının Gözleri Gezi Rehberi
Tanrının Gözleri Gezi Rehberi

Bulgaristan’da en merak edilen yerlerden biri olarak en başta gelen yerel halkın geçmişten günümüze taşıdığı ismiyle Tanrının Gözleri Mağarası ( God’s Eyes ) gerçek ismiyle Prohodna Mağarası geliyor. Tanrının Gözleri gezi rehberi yazımıza geçelim.

Prohodna Mağarası ( Tanrının Gözleri – God’s Eyes )

Prohodna Mağarası ( Tanrının Gözleri Gezi Rehberi - God Of Eyes )

Prohodna Mağarası ( Tanrının Gözleri – God Of Eyes )

Rumyantsevo kasabasına girdikten sonra God’s Eyes (Tanrının Gözleri) tabelasını takip ettiğiniz de biraz arazi yolunda devam edeceksiniz. Daha sonra boş bir arazi girişinde bilgi alabileceğiniz bir Information bulunuyor. Bu küçük kulübeyi gördüğünüzde gelmişsiniz demektir. Biz gittiğimizde içinde kimse yoktu fakat mevsimsel düşünürsek belki de olmaması normal diyebiliriz. 🙂 Arabanızı araziye sokabiliyor hatta yol müsaitse mağaranın girişine kadar arabanızla gidebiliyorsunuz. Gidipte görülmesi gereken yerlerden biri. Bizim gidiş amacımız zaten tam olarak buydu. Elle oyulmuş gibi muntazam iki tane gözü andıran oyuk; mağarayı benzersiz kılıyor. Prohodna mağarası, ülkedeki doğa turizminin gözdesi olup, ulusal çapta korunma altına alınmış bir yer. Mağara Lukovit yakınlarındaki Karlukovo köyü çıkışında bulunuyor.

Tanrının Gözleri mağarasının girişi

Tanrının Gözleri mağarasının girişi

# Prohodna Mağarası (God’s Eyes) videomuzu seyredebilirsiniz.

BAKIN  Plevne Gezi Rehberi

Tanrının Gözleri mağarasının içi nemli olduğundan yerler kaygan ve çamurlu. Bunu göz önünde bulundurarak bir ayakkabı tercih etmelisiniz. Gece de gelirseniz göreceğiniz manzara da ayrı bir güzel olacaktır. Fakat biz o kadar zamanımız olmadığından kalamadık.

Tanrının Gözleri mağarasının içi

Tanrının Gözleri mağarasının içi

Burası sadece mağara meraklıları için değil, aynı zamanda tırmanma ve bungee jumpiing yapmak için de Cesur Gezginler tarafından kullanılıyor. 🙂 Bu sporu yapanlar için mağaranın gözleri üzerinde seyir terasları bile mevcut. Buraya mağara girişinden tekrar çıkıp yolun karşısına geçtiğinizde ormanlık bir alanda 30 metre içeride yer alıyor.  Mağara aynı zamanda Avrupa’daki en yüksek (45 metre) ve diğer tüm mağaralardan oldukça kolay ve ulaşılabilir bir girişe sahip. Mağaranın çıkışında dar bir yoldan Mağara Evi denen bir yere de gidilebiliyor. Buradan Iskar nehrine muhteşem bir manzara açılıyor.

Tanrının Gözleri gezi rehberi yazımız için görüşlerinizi iletmeyi ihmal etmeyin.

Mutlu ve Cesur Kalın. 🙂