Varna Gezi Rehberi

0 Paylaşım
0
0
0

Varna Bulgaristan‘ın Karadeniz kıyısındaki bir tatil şehridir. Golden Sands (Altın Kumlar) plajı ve Aziz Konstantin ve Elena plajı gibi önemli plajları mevcuttur. Varna’ya her yaz yüz binlerce turist gelmektedir. Varna için Bulgaristan’ın Antalya’sı diyebilirim. Şimdi Varna gezi rehberi yazımıza geçelim.

Varna’ya Nasıl Gidilir?

Varna İstanbul‘a sadece 6 saat uzaklıktadır. Otobüs ile yaklaşık 8 saat sürmektedir. Sofya‘dan ise 5 saat uzaklıktadır. İstanbul’dan bir çok otobüs firmasının Varna’ya seferleri bulunmaktadır. Başlıcaları otobüs firmaları Metro Turizm‘dir. Günde yaklaşık 4 seferi bulunmaktadır.

# Daha detaylı bilgi için sizler için hazırladığımız Varna Nerede ve Nasıl Gidilir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Varna’da Nerede Kalınır?

Ben konumu ve fiyatı nedeniyle Odesos Otel’i tercih etmiştim. Otel tercihinizi gitmek istediğiniz plaja yakın yerlerden yapabilirsiniz. Yada benim gibi merkezde bir otelde kalarak plajlara günü birlik gidebilirsiniz.

Varna’da Gezilecek Yerler (Varna Gezi Rehberi)

Varna’da gezilecek çok fazla yer bulunmaktadır. Varna’da gezilecek yerlerin tamamı Varna gezi rehberi yazımın içinde bahsedeceğim.

Sea Garden (Deniz Bahçesi)

Varna Gezi Rehberi Sea Garden (Deniz Bahçesi)
Sea Garden (Deniz Bahçesi)

Sea Garden adından anlaşılabileceği gibi Varna sahiline paralel olarak yer alan parktır. Sea Garden Bulgaristan ve balkanlarda ki en büyük parktır. Kendinizi yemyeşil bir ormana girmiş gibi hissedeceksiniz.

Varna Sahili

Varna Sahili
Varna Sahili

Varna Sahili Varna’nın merkezinde yer alan ulaşımı gayet kolay temiz ve güzel bir plajdır. Gündüzleri denize girip güneşlenirken. Geceleri plajın çevresindeki diskolarda eğlenebilirsiniz.

Golden Sands (Altın Kumlar) Plajı

Golden Sands (Altın Kumlar) Plajı
Golden Sands (Altın Kumlar) Plajı

Altın Kumlar Bulgaristan’ın en meşhur plajlarından biridir. Varna’nın merkezinden 17 km kuzeydedir. Bu plaj adından da anlaşılabileceği gibi altın renginde kuma sahiptir. Denizi o kadar temiz ki dibini rahatlıkla görebilirsiniz.

Tam bir eğlence yeridir. Çoğu lüks otel bu bölgededir. Tatil yaparken aradığınız şey kum güneş ve gece hayatıysa otel tercihinizi bu bölgeden yapabilirsiniz.

Aziz Konstantin ve Elena Plajı

Aziz Konstantin ve Elena Plajı
Aziz Konstantin ve Elena Plajı

Aziz Konstantin ve Elena Plajı Varna merkezinin 10 km kuzeyinde Altın Kum’un 7 km güneyindedir. Plaj Altın Kum’a göre biraz daha küçük ve sakindir. Çevresinde bolca restoranlar ve kafeler yer almaktadır.

Dormition of the Mother of God Katedrali

Varna Gezi Rehberi Dormition of the Mother of God Katedrali
Dormition of the Mother of God Katedrali

Dormition of the Mother of God Katedrali Varna’nın en büyük ve en ünlü Bulgar Ortodoks katedralidir. Sofya’da ki Alexander Nevski Katedrali’nden sonra Bulgaristan’ın en büyük katedralidir. Şehrin en önemli simgesidir.

Stone Forest (Taş Ormanı) – Konumu

Stone Forest (Taş Ormanı)
Stone Forest (Taş Ormanı)

Taş Ormanı Varna’nın 19 km batısındadır. Taş Ormanı çöl benzeri bir kaya oluşumudur. Bulgaristan’daki tek çöldür. Taşların en yüksekleri yaklaşık 5 – 7 metre civarıdır. Bu ufak çölde sık sık kum fırtınaları çıkmaktadır. Avrupa’da doğal olarak oluşan iki çölden biridir ve Doğu Avrupa’da doğal olarak oluşan tek çöldür. Varna’ya kadar gelmişken Avrupa’nın bu eşsiz yerini görmeden gitmeyin.

Varna Hayvanat Bahçesi

Varna Hayvanat Bahçesi
Varna Hayvanat Bahçesi

Varna Hayvanat Bahçesi Sea Garden (Deniz Bahçesi)’nin içinde yer almaktadır. 60’dan fazla hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle çocuklarınızın sevdiği hayvanat bahçesinde ailenizle birlikte hayvanlarla hoş vakit geçirebilirsiniz.

Varna Yunus Akvaryumu

Varna Yunus Akvaryumu
Varna Yunus Akvaryumu

Varna Yunus Akvaryumu Sea Garden (Deniz Bahçesi)’nin içinde yer almaktadır. Hayvanat bahçesinin biraz daha kuzeyindedir. Giriş ücreti yetişkinler için 25 Leva (50 TL) çocuklar için 20 Leva (40 TL)’dir. Varna Yunus Akvaryumu Bulgaristan’da tekdir. Akvaryumda bu sevimli yunusların muhteşem gösterileri size keyifli anlar yaşatacak. Hatta biraz daha ileri gidip bir yunusla birlikte yüzebilirsiniz. 🙂

Euxinograd Sarayı

Euxinograd Sarayı
Euxinograd Sarayı

Euxinograd Sarayı Varna’nın 8 km kuzeyinde Aziz Konstantin ve Elena Plajına yakındır. 19. Yüzyılda eski Bulgar Kraliyeti tarafından yapılmış Saray günümüzde yaz aylarında kabine toplantılarına ev sahipliği yapmaktadır. Saray, toplantı olmadığı zamanlarda turistlerin ziyaretine açıktır.

Varna Opera Binası

Varna Opera Binası
Varna Opera Binası

Varna Opera Binası Bulgaristan’ın en eski opera binalarından biridir. Mimarisi ile eşsiz bir güzelliğe sahip olan binada sizde bir opera gösterisine katılmak isterseniz operanın programına buradan bakabilirsiniz.

Varna gezi rehberi hakkında sorularınızı bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

# Burgas Gezi Rehberi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Mutlu ve Cesur Kalın…

0 Paylaşım
3 yorum
  1. Otobüs seferlerinin artması güzel olmuş. Denizi kesinlikle bizim Karadeniz plajlarımıza kıyasla daha sıcak ve temiz. Taş ormanını bilmiyordum, sonra ki gezi planıma dahil etmeyi düşünüyorum. Teşekkürler…

    1. Merhaba İsmail bey, harcayacağınız para yapacağınız aktiviteler ve kalacağınızı gün sayısına göre değişmektedir. Otel için günlük 100-150 TL, yemek için günde ortalama 50 TL harcarsınız. Yani 1 haftalık bir tatil için ortalama 1500 TL harcarsınız. Bu miktarı aşağı da çekebilirsiniz yukarı da. Bu tamamen harcamanıza bağlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

Sofya Gezi Rehberi

Bilindiği gibi Bulgaristan Avrupa Birliği ülkesi olduğundan ya Schengen Vizeniz varsa onunla yada Bulgaristan Vizesi alarak ülkeye giriş yapabilirsiniz. Otobüsle gidecekseniz eğer...

Burgaz Gezi Rehberi

Bulgaristan‘ın Karadeniz kıyı şeridinin güneyinde yer alan ve Türkiye sınırında Kırklareli ile komşu olan Burgaz ilinin idari merkezi olan şehirdir. Burgaz gezi rehberi başlayarak ilk olarak Burgaz’a…