Kenya Mombasa Haller Parkı Zürafa

Mombasa Gezi Rehberi

Kenya’da bir diğer güzel şehir de Mombasa’dır. Hint Okyanusu kıyısında yer alan bu şehir başkent Nairobi’ye otobüsle 10 saat uzaklıktadır. Nairobi gezi rehberi yazımda belirttiğim…
0 Paylaşım
0
0
0

Kenya‘da gezdiğim bir diğer güzel şehir de Mombasa‘dır. Hint Okyanusu kıyısında yer alan bu şehir başkent Nairobi‘ye otobüsle 10 saat uzaklıktadır. Daha önce de belirttiğim gibi Kenya’ya asıl geliş amacım İngilizce pratik yapmaktı. Mombasa’da yerel halkın çok az İngilizce konuşması nedeniyle burada çok uzun kalamamıştım. Mombasa gezi rehberi yazımda ne demek istediğimi anlayacaksınız zaten.

Kenya Vizesi

Kenya vizesi hakkındaki bilgiyi Nairobi gezi rehberi yazımda belirtmiştim. O yüzden burada tekrar uzun uzun açıklama gereği görmedim. Linkteki bağlantıya tıklayarak yazıma ulaşabilirsiniz.

Mombasa’ya Nasıl Gidilir?

Mombasa’ya direk uçuş bulunmamaktadır. Aktarmalı uçuşlar ile yada Nairobi’den otobüs ile Mombasa’ya ulaşabilirsiniz. Otobüs ile Nairobi’den Mombasa’ya ulaşmak yaklaşık 10 saat sürmektedir. Yolcuğun pekte konforlu geçtiğini söyleyemem. Nairobi’yi gezmek gibi bir planınız yoksa aktarmalı uçakla Mombasa’ya gelmenizi tavsiye ederim.

Mombasa’da Nerede Kalınır?

Nairobi gezi yazımda söylediğim gibi Nairobi’de oteller yerine ailelerin yanında kalmıştım. Mombasa’da da bu ailelerden birinin kuzenin evinde kalmıştım. Kenya’daki çoğu insan oldukça yardımseverdi. Hiç düşünmeden size güvenip evlerinin kapısını açabiliyorlar. Sizde ailelerin yanında kalmak istiyorsanız bunu nasıl yapacağınız ile ilgili ayrıntılı bir yazı yazacağım. Bu yüzden sitemizi takip etmeyi unutmayın.

Eğer otelde kalmak istiyorsanız okyanus kıyısı olan Nyali’de bir otel bulmanızı tavsiye ederim. Nyali hem sakin hemde oldukça güzel bir sahile sahiptir. Mombasa gezi rehberi okurlarına tavsiye edebileceiğimiz Nyali oteller listesine buradan ulaşabilirsiniz. Eğer Mombasa merkezinde kalmak isterseniz merkezdeki otellerin listesine de buradan ulaşabilirsiniz.

Mombasa’da Gezilecek Yerler (Mombasa Gezi Rehberi)

Mombasa’da kaldığım sürece neredeyse her gün sahile gittim Kalabalık yerlerden hoşlanmadığım için Mombasa’da sahiller benim için en rahatlatıcı yerlerden biriydi.

Mombasa Nyali Sahili

Kenya Mombasa Nyali Sahili
Kenya Mombasa Nyali Sahili
Kenya Mombasa Nyali Sahili 2
Kenya Mombasa Nyali Sahili 2

Her gün gittiğimi söylediğim o sahil işte burası. Hiç sıkılmadan neredeyse her gün buradaydım. Bir keresinde daha fazla vakit geçirmek ve gün doğumunu izlemek için gitmiştim. Sahile vardığımda yüzülecek bir su yoktu. Ülkemizde gel git olayının çok hafif olmasından, burada bu denli çok olabileceğini hesaba katmayı unutmuşum. 🙂

Kenya Mombasa Nyali Sahili Develer
Kenya Mombasa Nyali Sahili Develer

Okyanus sabahları metrelerce geri çekilip akşamları ise size yürümeye yer bırakmayacak kadar sahile gelmektedir. Sizde sabah erkenden sahile gitmek isterseniz bunu göz önünde bulundurun, sonra nerede bu okyanus demeyin. 🙂

 

Mombasa Haller Parkı

Kenya Mombasa Gezi Rehberi Haller Parkı Kaplumbağa
Kenya Mombasa Haller Parkı Kaplumbağa

Bugüne kadar ki gördüğüm en büyük hayvanat bahçesi burası. Tamamen doğal ortam içerisinde kurulmuş olan bu parkı gezmekle bitiremedim. Hemen hemen her hayvan var burada.

Kenya Mombasa Haller Parkı Zürafa
Kenya Mombasa Haller Parkı Zürafa

Zürafaları elinizle besleyebileceğiniz bir platform bile mevcut. Mombasa gezi rehberi okurlarına mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum burayı. Eğer öğrenciyseniz girişte indirim yaptırabilirsiniz. İlk başta sadece yerel öğrencilere indirim yapıldığını söyleseler de biraz ısrarla bizde öğrenci indirimi almıştık. 🙂 İndirim yapmasalar bile parasının hakkını veren bir yer.

Kenya Mombasa'dan Nairobi'ye Geri Dönüş
Kenya Mombasa’dan Nairobi’ye Geri Dönüş

Yaklaşık 10 gün kaldıktan sonra otostop ile Nairobi’ye geri döndük. Aslında tam olarak otostop çektiğimiz söylenemezdi. Yardım sever bir adam bizi Nairobi’ye götürmesi için bir şoföre bizim için para vermişti. Her ne kadar amacımız bu olmasa da hedefimize ulaşmıştık.

# Yinede bir Afrika ülkesinde kimseye otostop çekmeyi tavsiye etmem.

Mombasa doğası ve güzelliği ile gittiğim en güzel yerlerden biri olmuştur benim için. Burayı özlüyorum.

Mombasa gezi rehberi yazımız hakkında yorumlarınızı iletmeyi unutmayın.

Mutlu ve Cesur Kalın. 🙂

Mombasa Fotoğraf Galerisi

Kenya Mombasa Nyali Sahili Yolu
Kenya Mombasa Nyali Sahili Yolu
Kenya Mombasa Nyali Sokakları
Kenya Mombasa Nyali Sokakları
Kenya Mombasa Nyali Sahili Giriş
Kenya Mombasa Nyali Sahili Giriş
Kenya Mombasa Nyali Mısırcı
Kenya Mombasa Nyali Mısırcı
Kenya Mombasa Matatu
Kenya Mombasa Matatu
Kenya Mombasa Hint Dwarikadham Tapınağı
Kenya Mombasa Hint Dwarikadham Tapınağı
Kenya Mombasa Hint Dwarikadham Tapınağı 2
Kenya Mombasa Hint Dwarikadham Tapınağı 2
Kenya Mombasa Haller Parkı Giriş
Kenya Mombasa Haller Parkı Giriş
Kenya Mombasa Haller Parkı Kaplumbağa
Kenya Mombasa Haller Parkı Kaplumbağa
Kenya Mombasa Haller Parkı Timsah
Kenya Mombasa Haller Parkı Timsah
Kenya Mombasa Akşam Yemeği
Kenya Mombasa Akşam Yemeği

0 Paylaşım
9 yorum
  1. Yazınızı severek okuyordum ama keşke hayvanat bahçelerini bu kadar överek anlatmasaydınız.

  2. Afrika her zaman için bende ilgi odağıdır. Nerde bir belgesel görsem otutur izlerim. Kenya sayfasını zevkle okudum. Çok hoş ve enteresan güzellikleri ön plana çıkarttınız. Bu güzel bilgiler için teşekkürler. Devamlı takip ediyorum sayfanızı tebrikler.

    1. Afrika bize sadece belgesellerde izleyebileceğimiz, gidilmemesi gereken, tehlikeli, yabani, ve fakir ülkeler gibi gelsede oraya gittiğinizde bunun böyle olmadığını göreceksiniz. Bu kadar sıcak kanlı ve yardım sever insanları başka bir ülkede görmedim.

  3. Hep belgesel programlarında görürdüm, hiç bu kadar güzel bir yer olduğunu rahmin etmiyordum. Anlatalım resimler Harika uçağa atlayıp hemen gidesim geliyor ??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Burgaz Gezi Rehberi

Bulgaristan‘ın Karadeniz kıyı şeridinin güneyinde yer alan ve Türkiye sınırında Kırklareli ile komşu olan Burgaz ilinin idari merkezi olan şehirdir. Burgaz gezi rehberi başlayarak ilk olarak Burgaz’a…