Karadağ Podgorica Njegosev Parkı

Podgorica Gezi Rehberi

0 Paylaşım
0
0
0

Podgorica Karadağ‘ın başkenti ve en büyük şehridir. Tek başına çok geniş bir nüfusa sahip olmayan Podgorica, Sırbistan‘dan ayrıldıktan sonra hızla büyük bir nüfus artışına geçmiştir. Bu şekilde de ileride nüfusun daha çok artacağı düşünülüyor. Podgorica gezi rehberi yazımızdan keyif almanız dileğiyle…

Karadağ Vizesi

Podgorica’ya yolculuk planı yaparken aklınıza takılan ilk şey eminim ki vize konusudur. Bu konuda içiniz rahat olabilir çünkü Karadağ, Türkiye’den vize istemeyen bir ülkedir. Ülkeye giriş yapabilmeniz için sadece 6 ay geçerliliği olan bir pasaportunuzun olması yeterli. Yurtdışına çıkmadan önce pasaportunuz için harç pulu almanız gerektiğini tekrar hatırlatayım.

Son zamanlarda çok fazla merak edilen bir konu olan Karadağ Vatandaşlığı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Podgorica’ya Nasıl Gidilir?

Podgorica gezi rehberi okurlarının en çok merak ettiği Podgorica’ya nasıl gidilir sorusudur. Türkiye‘den Karadağ için direk uçuşlar mevcut. Karadan gitmeyi tercih edenler ise engebeli ve virajlı yollar olduğundan hem çok dikkatli hemde gayet sabırlı olmalılar. Yine arabayla Türkiye’den ya Bulgaristan üzerinden geçerek Makedonya, Kosova, Arnavutluk ve sonra Karadağ’a gidersiniz yada yine Türkiye’den Yunanistan’a geçerek Arnavutluk üzerinden Karadağ’a ulaşabilirsiniz. Karadağ’a girdiğinizde Podgorica tabelalarını takip ederseniz sizi merkeze ulaştıracaktır.

# Karadağ nerede ve nasıl gidilir? yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Podgorica’da Nerede Kalınır?

Başkentte oldukça iyi konaklama fırsatları var. Biz gittiğimizde Podgorica Boutique Apartments diye bir apart otelde kalmıştık. Kesinlikle yolunuz düşerse burayı size tavsiye edebilirim. Gayet merkezi bir yerde olan apartman etrafındaki kafe, market, park alanlarıyla her şeyi elinizin altına sunuyor. Manzarası da bir o kadar güzel. İnsanlar daha çok sahil kasabalarına yönelse de burada da bir kaç gün kalmanızı tavsiye ederim. Podgorica gezi rehberi okurlarına tavsite ettiğimiz konaklama seçeneklerine buradan ulaşabilirsiniz. Her yazımızda söylediğimiz gibi mutlaka erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmayın.

Podgorica’da Gezilecek Yerler (Podgorica Gezi Rehberi)

Podgorica gezi rehberi yazımızda merak edilen bir konuda bu şehirde nerelerde gezileceğidir. Şehir küçük olmasına rağmen oldukça sıcak ve sevimli bir yer. 🙂 İnsanları sakin ve saygılı, taksileri de çok ucuz 😉 Gezerken en sevdiğim yanı bu olmuştu zaten. Taksi ile istediğiniz her yere gidebilirsiniz. Gerçekten fiyatları çok uygunlar. Euro olarak bile baksanız çok düşük bir fiyata sizi kilometrelerce götürebiliyorlar. 🙂 Apartmanımıza yerleştikten sonra ilk durağımız kaldığımız yere oldukça yakın olan Milenyum Köprüsü oldu.

Milenyum Köprüsü

Karadağ Podgorica Milenyum Köprüsü
Karadağ Podgorica Milenyum Köprüsü

Podgorica’da en meşhur yerlerden biri Milenyum Köprüsüdür. Bu köprü Karadağ’ın ulusal gün 13 Temmuz 2005 tarihinde açılmış ve hızlı bir şekilde şehrin en önemli yerlerinden biri haline gelmiş. Apartımızdan çıkınca böyle bir manzarayla karşılaşmak gerçekten çok moral verici olmuştu. 🙂

Podgorica Vladimir Vysotsky Anıtı

Karadağ Podgorica Gezi Rehberi Vladimir Vysotsky Anıtı
Karadağ Podgorica Vladimir Vysotsky Anıtı

Vladimir Vısotskiy Rus şarkıcı, şair ve aktör. Yaşadığı yıllarda Sovyet ülkelerindeki en popüler şarkıcı ve oyunculardan biri olmuştur. Vladimir Vısotskiy Sovyetler Birliğinde ozan unvanı ile de tanımlanırdı. Vladimir Vısotskiy’nin heykeli Milenyum Köprüsünün yanı başında da yer almaktadır.

Podgorica Şehir Merkezi

Karadağ Podgorica Merkez
Karadağ Podgorica Merkez

Fotoğraf çekmek için etrafta kimsenin olmadığı bir zamanı kollamanıza gerek yok çünkü çok fazla insan yok Podgorica’da 🙂 Gayet sakin bir merkeze sahip olması açıkcası bizim işimize gelmişti. Gezmesi dolaşması insanda huzur veren bu şehirde etrafta bulunan cafe ve restoranlarda sokağın sessizliğini dinleyerek kahvenizi içebilirsiniz. 🙂

Podgorica Ribnica Nehri

Karadağ Podgorica Ribnica Nehri
Karadağ Podgorica Ribnica Nehri

Podgorica’da bulunan küçük bir nehirdir. Ribnica Nehri, şehir merkezindedir. Özellikle yaz aylarında kurutulur. Görüntüleri açısından nehirlerin şehre kattığı havayı çok seveceksiniz.:) Tüm Podgorica gezi rehberi okurlarına burayı gezmelerini tavsiye ederiz.

Podgorica Moraca Nehri

Karadağ Podgorica Moraca Nehri
Karadağ Podgorica Moraca Nehri

Podgorica gezi rehberi sırasında şehrin oldukça fazla nehire sahip olduğunu gördük. Podgorica’ya yazın da gitseniz kışın da gitseniz her zaman yeşili ve yeşilin tonlarını görebilirsiniz.  Nehrin kuzey bölümünde nehir kanyonla birleşir. Bu nehir pekte sığ sayılmaz. Kanyon için Karadağ ve Sırbistan için bağlanan kolları vardır. Nehir boyunca devam eden yol çok tehlikeli olarak kabul edilir ve büyük olasılıkla gelecekte planlanan bir otoyol yapılacaktır. Moraca Nehri, Podgorica’nın sembolleri biri olarak kabul edilir ve şehrin içinden akan en büyük nehirdir.

Podgorica Niagara Şelalesi

Karadağ Podgorica Niagara Şelalesi
Karadağ Podgorica Niagara Şelalesi

Podgorica gezi rehberi yazımızda ilgi çekici yerlerden bir diğeri ise Podgorica şehrinin dışında bulunan Niagara Şelalesidir. Çoğunlukla ABD’de ki Niagara Şelalesi‘yle karıştırılan bu küçük şelale de en az onun kadar güzel. 🙂 Kış aylarında yağmur suları ve kar yağması sonucu coşkusunu arttırarak hızla akan bir şelale. Aynı zamanda bu şelale kıyısında da aynı ada sahip bir de restoran bulunmakta. Etraftaki kazların, ördeklerin, kuşların etrafınızda dolaşmasından rahatsız olmuyorsanız restoranda bir şeyler içmenizi tavsiye edebilirim. 🙂

Yazımızı toparlayacak olursak çok küçük bir başkent olmasına karşılık yine de yeni bir yer görmek ve yeni yemekler tatmak insana hep keyif vermiştir. Sessizlik ve sakinlik içinde bir gezi isteyen herkese gitmeleri tavsiyemdir. 🙂 Podgorica’ya kadar gelmişken Karadağ’ın Adriyatik Denizi‘nin en girintili köşelerinden birinde bulunan Kotor şehrinide mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Buraya gitmek isterseniz sizler için hazırladığımız Kotor gezi rehberi yazımızıda mutlaka okuyun.

Podgorica gezi rehberi hakkında sorularınızı bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

Podgorica Fotoğraf Galerisi

Macera Parkı Şehir Manzarası
Macera Parkı Şehir Manzarası
Karadağ Podgorica
Karadağ Podgorica
Karadağ Podgorica Partizan Savaşçı Anıtı
Karadağ Podgorica Partizan Savaşçı Anıtı
Karadağ Podgorica Partizan Savaşçı Anıtı Yolu
Karadağ Podgorica Partizan Savaşçı Anıtı Yolu
Karadağ Podgorica Niagara Şelalesi Restoranı
Karadağ Podgorica Niagara Şelalesi Restoranı
Karadağ Podgorica Niagara Şelalesi 2
Karadağ Podgorica Niagara Şelalesi 2
Karadağ Podgorica Moraca Nehri 2
Karadağ Podgorica Moraca Nehri 2
Karadağ Podgorica Dağ Manzarası
Karadağ Podgorica Dağ Manzarası
Karadağ Podgorica Niagara Şelalesi 2
Karadağ Podgorica Niagara Şelalesi 2
Karadağ Podgorica Niagara Şelalesi 3
Karadağ Podgorica Niagara Şelalesi 3
Karadağ Podgorica Aziz George Katedrali Merdivenleri
Karadağ Podgorica Aziz George Katedrali Merdivenleri
Karadağ Podgorica Moraca Nehri ve Kanyonu
Karadağ Podgorica Moraca Nehri ve Kanyonu

0 Paylaşım
2 yorum
    1. Evet araba ile gitmek istiyorsanız Yunanistan üzerinden vize almanız gerekecek. Ayrıca arabanız için de sigorta yapmanız lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like