Kosova Gezilecek Yerler

0 Paylaşım
0
0
0

Balkanlarda yer alan Kosova yep yeni bir ülkedir. Bağımsızlığını 2008 yılında ilan etmiştir. Yeni yeni gelişime geçen ülkede turistler için çok fazla yeri olmasa da sizler için gidebileceiğiniz en güzel yerleri seçtik.

Kosova Türkiye’den vize istemeyen bir ülkedir. Kosova’ya çok sık uçuş yoktur. Hem çok fazla uçuş olmaması hemde gezilecek yerlerin sayısının az olması nedeniyle Kosova’ya direk gitmektense önce Makedonya’ya yada Karadağ seyahati yapıp sonra Kosava’ya gidebilirsiniz.

Kosova Gezilecek Yerler Listesi

Priştine

Priştine
Priştine – Kosova Gezilecek Yerler

Priştine Kosova’nın başkenti ve en büyük şehridir. Başlıca gezilmesi gereken yerler; Saat kulesi, Skanderbeg meydanı, Kosova Ulusal Kütüphanesi, Newborn anıtı, Kosova Hükumet Binası ve Skanderbeg meydanı, Kosova Ulusal Kütüphanesi.

# Daha detaylı anlatım için Priştine Gezi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Kosova Ulusal Kütüphanesi

Kosova Ulusal Kütüphanesi
Kosova Ulusal Kütüphanesi – Kosova Gezilecek Yerler

Priştine’de yer alan Kosova Ulusal Kütüphanesi dünyadaki en ilginiç yapıya sahip kütühanelerdendir. 1944 yılında inşa edilen kütüphanenin amacı Kosova’nın belgelerini ve entelektüel mirasını toplamak, korumak, tanıtmak ve erişilebilir kılmaktır.

Newborn Anıtı

Newborn Anıtı
Newborn Anıtı – Kosova Gezilecek Yerler

Newborn anıtı Priştine şehrinde yer almaktadır. Türkçe’de yenidoğan anlamına gelen bu anıt, Kosova’nın Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan ettiği gün 17 Şubat 2008 tarihinde açılmıştır. İlk açılışında sarı renkte olan Newborn anıtı sonrasında Kosova’yı tanıyan ülkelerin bayraklarıyla boyanmıştır. Her yıl 17 Şubat’ta anıt tekrardan boyanıp açılmaktadır.

Germia Parkı

Germia Parkı
Germia Parkı – Kosova Gezilecek Yerler

Priştine’nin kuzey doğusunda 60 km alana sahip bu parkın ortasında birde göl vardır. Priştine’de yaşayan halkın rahatlamak için tercih ettiği yerdir. Germia Parkı hafta sonları oldukça kalabalık olmaktadır.

Rugova Kanyonu

Rugova Kanyonu
Rugova Kanyonu – Kosova Gezilecek Yerler

Rugova Kanyonu Pejë (İpek) şehri ike Karadağ sınırı arasındadır. Rugova bir nehir kanyonudur. Rugova Kanyonu 25 km uzunluğa ve 1000 metre kadar derinliğe ulaşmaktadır. Buda onu Avrupa’nın en uzun ve en derin kanyonlarından biri yapmaktadır.

Prizren

Prizren
Prizren – Kosova Gezilecek Yerler

Prizren, Makedonya ve Arnavutluk sınırında Şar Dağları’nın eteklerinde yer almaktadır. Prizren eski bir Osmanlı şehridir. Prizren Kosova’da en çok türkün yaşadığı şehirdir. Şehirde yer alan camiler ve türk mimarisine yakın yapılar size Türkiye’deymiş gibi hissettirebilir.

Prizren Kalesi

Prizren Kalesi
Prizren Kalesi – Kosova Gezilecek Yerler

Ortağ çağdan kalma kale Prizren şehrinde en yüksek yerdir. Prizren Kalesi‘ne çıkarak tüm bölgeyi kuş bakışı seyredebilirsiniz.

Mirusha Şelalesi

Mirusha Şelalesi
Mirusha Şelalesi – Kosova Gezilecek Yerler

Mirusha Şelalesi Klina şehrindedir. Priştine’ye 1 saat 30 dakika uzaklıktadır. Kanyonu andıran bölgede mağralarda bulunmaktadır. Şelale Kosova’da önemli bir turistik yerdir. En yüksek şelale, altıncı ve yedinci göl arasındaki 22 metrelik şelaledir.

Brezovica Kayak Merkezi

Brezovica Kayak Merkezi
Brezovica Kayak Merkezi – Kosova Gezilecek Yerler

Brezovica, aynı Bulgaristan’daki Bansko gibi Kosova’da kış turizminin merkezidir. Kışın kayak yapmak isteyen gezginlerin 1 numaralı uğrak noktasıdır.

Ak Drin Şelalesi

Ak Drin Şelalesi
Ak Drin Şelalesi – Kosova Gezilecek Yerler

Ak Drin Şelalesi Pejë (İpek) şehrinin kuzeyinde yer almaktadır. Pejë’ye 11 km uzaklıktadır. Şelale 25 metre yüksekliğindedir. Dağlık bir yapıya sahip bölge Kosava’daki en önemli turistik noktalarından biridir.

Gazivoda Gölü

Gazivoda Gölü
Gazivoda Gölü – Kosova Gezilecek Yerler

Gazivoda Gölü bir yapay göldür ve Priştine’ye 2 buçuk saat uzaklıktadır. Gölün bir kısmı Kosova’da iken diğer kısmıda Sırbistan’dadır. Gazivoda Kosova’nın en büyük gölüdür.

Radavc Mağrası

Radavc Mağrası
Radavc Mağrası – Kosova Gezilecek Yerler

Radavc Mağrası Pejë (İpek) şehrinin Karadağ yolunda 10 km uzaklıktadır. Kosova’daki en büyük mağradır. Mağranın içinde içlerinde su bulunan küçük havuzlar vardır. Mağranın en derin noktasında 3 tane küçük göl vadır. Radavc Mağrası’nın adresi için tıklayın.

Kosova gezilecek yerler hakkında sorularınızı yorumlarla bize iletebilirsiniz.

Mutlu ve Cesur Kalın…

0 Paylaşım
2 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir