Priştine Gezi Rehberi

0 Paylaşım
0
0
0

Priştine gezi rehberi yazımızda Kosova’nın en büyük şehri ve başkenti Priştine’yi ele alıcaz. Komşu ülkeleri sırasıyla;

Kosova yeni kurulan bir ülke olduğu için turistleri cezbedecek çok fazla şeyi bulunmamaktadır. Eğer bu kadar yolu sadece Kosova’yı görmek için geldiyseniz biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Benim buraya gelmem kuzenim Esra ile balkan turu sırasında olmuştu. Makedonya’dan başladığımız gezimizde Üsküp‘ten Piriştine’ye buradan da Karadağ Podgorica‘ya geçmiştik. Sizde bizim gibi tura çıktıysanız Priştine sizi memnun edecektir. Priştine gezi rehberi yazımızın size faydalı olması dileğiyle yazımıza geçelim…

Kosova Vizesi

Kosova Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Vizesiz Ülkeler listesine buradan ulaşabilirsiniz. Eğer arabanız ile bu ülkeye giriş yapmak istiyorsanız Kosova sınır kapısında arabanız için ayriyeten bir sigorta yaptırmalısınız. Sigorta ücreti 2016 yılında 30 avroydu. Ayrıntılı bilgi için Özel Araç ile Yurt Dışına Nasıl Çıkılır? yazımızı mutlaka okuyun.

Priştine’ye Nasıl Gidilir?

Priştine’ye uçak seferleri çok sık yapılmadığı için ücretleri biraz pahalı olabilir. Siz Priştine gezi rehberi okurlarına tavsiyem daha sık uçuş yapılan Üsküp‘e uçup, Priştine’ye otobüs ile yolculuk yapmanız. Üsküp’ten Priştineye otobüs ile yolculuk yaklaşık 2 saat sürmektedir. Ucuza uçak bileti bulmak için uçak bileti sitelerini buradan inceleyebilirsiniz.

Priştine’de Nerede Kalınır?

Priştine’de otel fiyatları biraz ortalamanın üzerinde. Burada iyi bir otel için daha fazla bütçe ayırmalısınız. Merkezde yer alan Hostel İstanbul kaçınmanız gereken otellerden biri. Otobüsten iner inmez bindiğimiz takside kısa bir sohbetin ardından, Türk olduğumuzu da öğrenince bizi merkezi ve dili nedeniyle Hostel İstanbul‘a götürmek istedi. Bizde bir Türk oteline gidiyoruz diye sevinmiştik fakat sonuç hüsrandı. 🙂 Otel çok pis ve bakımsızdı. Zaten önceden erken rezervasyon yaptığımız otelimize geri gittik. Priştine gezi rehberi okurlarına tavsiye edebileceğimiz oteller listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Priştine’de Gezilecek Yerler (Priştine Gezi Rehberi)

Gezilecek yerleri az fakat çok fazla tarihi olan bu ülkede ilk olarak görmek istediğim yer Newborn (Yenidoğan) Anıtı olmuştu. Kosova’da gezilecek yerler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Priştine’de gezilecek yerler için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Priştine Newborn (Yenidoğan) Anıtı

Kosova Priştine Gezi Rehberi Newborn (Yenidoğan) Anıtı
Kosova Priştine Newborn (Yenidoğan) Anıtı

Newborn Türkçesi yenidoğan anlamına gelen bu anıt, Kosova’nın Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan ettiği gün 17 Şubat 2008’de açılmıştır. Priştine gezi rehberi yazımızdaki en önemli yerdir. İlk açılışında sarı renkte olan anıt sonrasında Kosova’yı tanıyan ülkelerin bayraklarıyla boyanmıştır. Her yıl 17 Şubat’ta anıt tekrardan boyanıp açılmaktadır.

Bu anıtın önüne geldiğimizde etkilenmemek mümkün değil. Koca bir halkın bağımsızlıkları için savaşının zaferi.

Priştine Halk Kütüphanesi

Kosova Priştine Halk Kütüphanesi Giriş
Kosova Priştine Halk Kütüphanesi Giriş

Tasarımıyla ülkedeki, hatta dünyadaki en garip ve ilginç yapılardan biri olan Priştine Halk Kütüphanesi gördüğünüz anda sizi etkilemeyi başarıyor. 1944 yılında inşa edilen kütüphanenin amacı Kosova’nın belgelerini ve entelektüel mirasını toplamak, korumak, tanıtmak ve erişilebilir kılmaktır. Kuzenim ile yola çıktığımız bu gezimiz hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle kütüphaneye giriş yapamamıştık. Gidecek olan okurlarımıza buraya yolu düşen Priştine gezi rehberi okurlarına binanın içini de görmenizi tavsiye ederim. Belki deneyimlerinizi yorumlarda bizimle paylaşırsınız. 🙂

Rahibe Teresa Bulvarı

Kosova Priştine Rahibe Teresa Bulvarı
Kosova Priştine Rahibe Teresa Bulvarı
Kosova Priştine İskender Bey Heykeli
Kosova Priştine İskender Bey Heykeli

Şehrin merkezinde trafiğe kapalı bu bulvar, insanların yürüyüş yapabileceği kafelerin ve restoranların bulunduğu bir yerdir. Bütün gün gezdikten sonra burada yer alan kafelerden birine oturup biraz dinlenmek için güzel bir fırsat. Bulvarın sonunda Kosova ve Arnavutluk’un ulusal kahramanı İskender Bey Heykeli bulunmaktadır.

Priştine gezi rehberi seyahetimden oldukça güzel vakit geçirmiştim. Priştine’den ayrılma vakti gelmişti. Otogarın yolunu tutup buradan Karadağ geçtik. Priştine’den Karadağ nasıl gidilir? yazımıza buradan bakabilirsiniz.

Priştine gezi rehberi hakkında yorumlarınızı bize iletmeyi unutmayın. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Mutlu ve Cesur kalın.

Priştine Fotoğraf Galerisi

Kosova Priştine Rahibe Teresa Kilisesi
Kosova Priştine Rahibe Teresa Kilisesi
Kosova Priştine İsa Mesih Katedrali
Kosova Priştine İsa Mesih Katedrali

0 Paylaşım
3 yorum
  1. Piriştine babamın memleketi kosovada annemin memleketi yani en kısa zamanda bende gitmeyi düşünüyorum zannediyorumki sizin verdiğiniz bu benim için değerli olan bilgiler orada benim çok işime yarıyacak.Paylaşımlarınız için size ve eşinize kendi adıma çok teşekkür ediyorum.Başarılar

  2. Gitmeyi planladığım yerlerden birisi hakkında, bu kadar detaylı bilgiye ulaşmak gerçekten harika. Sayenizde gitmeyi daha çok ister oldum. En kısa zamanda mutlaka gideceğim. Sizlere çoook çook teşekkür ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir