Karadağ Kotor Sabah Manzarası 2

Karadağ Nerede ve Nasıl Gidilir?

0 Paylaşım
0
0
0

Karadağ yada Montenegro Balkanlar’da yer alan bu ülkeyi hepiniz duymuşsunuzdur. Ülkenin tamamı neredeyse dağlardan oluşmaktadır. Peki Karadağ nerede ve Karadağ’a nasıl gidilir?

Karadağ Nerede?

Sırbistan Karadağ Nasıl Gidilir? Türkiye Karadağ Nasıl Gidilir?
Karadağ Sırbistan Türkiye Haritası – Karadağ Nerede ve Nasıl Gidilir?

Karadağ Bosna Hersek ve Sırbistan’ın hemen altındadır. Sırbistan Karadağ arası 450 km Bosna-Hersek Karadağ arası 230 km mesafededir. Karadağ’ın güneyinde Adriyatik Denizi yer alır.

Ülkemize uzaklığı kara yolu ile 1150 km’dir. Karadağ gidebilmeniz için en az 2 ülke geçmeniz gereklidir. İstanbul’dan Karadağ uçakla ulaşmak 1 saat 45 dakika sürmektedir.

Karadağ’a Nasıl Gidilir?

Karadağ Kıyı Haritası
Karadağ Kıyı Haritası – Karadağ nerede, Karadağ nasıl gidilir?

Karadağ Türkiye’den direk gitmek tek seçenek değil. Karadağ gitmenin 3 alternatif yolu daha var. Bunların hepsini Karadağ nasıl gidilir? başlığımızın altında açıklayacağım.

Türkiye’den Karadağ’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Karadağ’a nasıl gidilir? Sınırlı bir tatil planınız varsa başka ülkelere uğramadan sadece Karadağ gitmek isteyebilirsiniz.

Uçakla

Karadağ ulaşmanızın en pratik ve en kolay şeklidir. İstanbul Podgorica Havalimanı arası uçakla 1 saat 45 dakika sürmektedir. Bilet fiyatları mevsimine göre değişerek 600TL’den başlamaktadır. Sitemizde yer alan uçak bileti sitelerinden arama yaparak güncel en ucuz uçak bileti fiyatlarını görebilirsiniz.

Gemiyle

Karadağ Kotor’a sürekli cruise gemileri yanaşmaktadır. Eğer cruise yolculuğunu seviyorsanız Kotor’a bir cruise gemisi ile gelebilirsiniz.

Cruise gemi turu nedir? buradan bakabilirsiniz.

Otobüsle

Otobüsle Karadağ’a gidebilmeniz için bir çok kez aktarma yapmanız gerekli. Aktarma seçenekleri arasında ise;

 1. Türkiye > Bulgaristan > Sırbistan > Karadağ
 2. Türkiye > Bulgaristan > Makedonya > Karadağ

Otobüsle yolculuk biraz zaman alabilir ama böylece en az 3 ülke gezmiş olacaksınız.

Özel Aracınızla

Otobüs yolculuğu gibi özel aracınızlada gidebilirsiniz. Tabi bilmediğiniz yollarda araba süreceksiniz bunuda göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle Kosova’dan sonra Karadağ’a doğru yollar dağlık alanlarda olduğu için biraz tehlikeli olabilir.

# Özel Araç ile Yurt Dışına Nasıl Çıkılır?

Şimdi Karadağ Nasıl Gidilir? başlığımızda bahsettiğimiz 3 alternatif rotaya gelelim.

Sırbistan’dan Karadağ’a Nasıl Gidilir?

Sırbistan’dan Karadağ’a nasıl gidilir? Tatil günleriniz yeterliyse direk Karadağ gitmek istemeyebilirsiniz. Önce Sırbistan’ı gezmek daha sonra da Karadağ gitmek isteyebilirsiniz.

Peki Türkiye’ye dönüşüm için Karadağ’dan Sırbistan’a geri mi döneceğim?

Hayır, Karadağ geri gitmeniz gerekmiyor dönüş biletinizi Karadağ’dan alabilirsiniz. Hatta biraz daha çılgınlaşarak buradan Bosna-Hersek’e yada Makedonya’ya geçerek oradan uçakla Türkiye’ye dönebilirsiniz.

Uçak biletimi nasıl alacağım peki?

Uçak biletinizi gidiş dönüş almanız şart değildir. Aklınızda ama öyle daha ucuza geliyor gibi bir düşünce olabilir. Evet haklı olabilirsiniz bazı hava yolları gidiş dönüş uçak bileti aldığınızda biletleri tek yön almaya göre daha uyguna satabiliyor. Ama bazı hava yolu şirketleri ise tek yön bileti direk yarı fiyatına kesebiliyor. Bu tarz hava yolu şirketlerinden gidişinizi farklı dönüşünüzü farklı ülkeden alabilirsiniz.

Şimdi Sırbistan’dan Karadağ nasıl gidilir konumuza dönelim.

Uçakla

Belgrad Nikola Tesla Havalimanı‘ndan Podgorica Havalimanı‘a Air Serbia ve Montenegro Havayolları her gün bir çok uçuş düzenlenmektedir. Uçuş süresi 45 dakikadır. Bilet fiyatları ise ortalama 300 – 400₺ arası değişmektedir.

Otobüsle

Belgrad’tan Podgorica’ya sefer düzenleyen 3 tane firma vardır. Günün çoğu saatinde otobüs kalkmaktadır. Otobüsle Podgorica’ya yolculuk 9 saat sürmektedir. Bilet fiyatları ise yaklaşık 100₺’dir.

Trenle

Her gün düzenli olarak Sırbistan’dan Karadağ’a tren seferi yapılmaktadır. Trenin sefer bilgileri şu şekilde;

Sırbistan – Karadağ Tren Sefer Tablosu

Belgrad Bijelo PoljePodgoricaBar
Sabah Seferi9:1018:0620:0921:10
Akşam Seferi21:1005:5207:5509:02

Karadağ – Sırbistan Tren Sefer Tablosu

BarPodgoricaBijelo PoljeBelgrade
Sabah Seferi07:1008:1010:4519:13
Akşam Seferi19:0020:1022:4307:06

Sırbistan Karadağ tren bilet ücretleri ise 24€’dur.

Bosna-Hersek’ten Karadağ’a Nasıl Gidilir?

Bosna-Hersek’ten Karadağ’a nasıl gidilir? Aynı Sırbistan Karadağ başlığımda anlattığım gibi direk Karadağ gitmektense önce Bosna-Hersek’e gelip sonra Karadağ’a geçmek isteyebilirsiniz.

Saraybosna Podgorica arası 250 km’dir. Yani uçakla gidilemeyecek kadar yakındır. Bu yüzden tek seçenek otobüsle gitmektir.

Otobüsle

Otobüsle Karadağ ulaşmak yaklaşık 6 saat sürmektedir. Bilet fiyatları ise 75₺’dir. Saraybosna’da iki tane otogar vardır. Uluslararası yolculuklar şehir içindeki Autobuska Stanica Sarajevo otogarından yapılmaktadır. Doğru otogara gittiğinizden emin olun.

Makedonya’dan Karadağ’a Nasıl Gidilir?

Makedonya’dan Karadağ’a nasıl gidilir? Makedonya’ya da çok sık uçuş bulunmaktadır. Diğer ülkelere göre en ucuz uçuşu buradan bile yakalayabilirsiniz. Bence uçak bileti alırken 3 ülkeyi de kontrol etmekte fayda var.

Otobüsle

Makedonya Üsküp’ten Podgorica’ya aktarmasız direk otobüs bulunmaktadır. Otobüs Kosova’dan geçerek Podgorica’ya ulaşmaktadır.

Üsküp’ten Podgorica’ya günde bir tane otobüs seferi vardır. Otobüs her akşam saat 9’da Üsküp’ten kalkıp sabah 5’te Podgorica’ya varmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta varış saatiniz çok erken olduğu için Podgorica’da rezervasyon yapacağınız otelin resepsiyonunun 24 saat açık olduğundan emin olun.

# Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır?

Karadağ Uçak Bileti Ne Kadar?

Karadağ ucuz uçak bileti için sitemizde yer alan uçak bileti sitelerini inceleyebilirsiniz.

Karadağ nerede ve nasıl gidilir yazımız hakkında sorularını bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

0 Paylaşım
20 yorum
 1. Mehaba,
  İki çocuk toplam dört kişilik aileyiz. Haliyle uçak bileti gidiş dönüş direk Karadağ’a Üsküp’ e nazaran çok daha fazla tutuyor. Çünkü Üsküp’e pegasus uçuşu var. Üsküp Karadağ arası otobüsle geçersek Karadağ sınırında sorun yaşar mıyız? Dönüş bileti sorgusu olur mu? Otobüs biletini de gidiş dönüş mü almak gerekir o zaman? Belki bir iki gün Üsküp’te kalır orayı da gezmiş oluruz diye düşünüyorum ayrıca.

 2. Merhaba
  Gidiş dönüş saraybosnaya bilet aldık ama sonra kotor budvayıda plana ekledik. Saray bosnaya indiğimiz gün araç kiralayacağız aynı gün karadağa geçiş yaparsak sorun olur çıkarırlr mı sınırda. Dönüş bosnadan olacağı için önce karadağ’ı gezip sonra saray bosnayı gezelim dedik. İyi günler.
  İ

 3. Merhaba belgrad dan karadağ a trenle gitmek istiyoruz ancak bazo sitelerde türklere sorun çıkardıklarını yazmışlar dönüş biletimizi üsküten aldık sorun olur mu acaba

 4. Yazı içeriğinizi çok beğendim sizden tavsiye isteyeceğim ? 3 gün budva 3 gün kotor tatili yapmak istiyorum akabinde otobüsle seyahat edip örneğin Makedonya veya Belgrad geçişim kolay olur mu yoksa tatil ızdırap mı olur fikrinizi merak ettim

 5. Tebrikler. Oldukça başarılı bir çalışma yapmışsınız. Kaliteli içerik internetin olmazsa olmazı. Emek sarfetmişsiniz. Konu ile ilgili okuduğum en detaylı içerik diyebilirim. Başarılarınızın devamı dileklerimle kolay gelsin.

 6. Merhaba. Ankaradan karadağa (budvaya) araçla gideceğiz. Bulgaristan transit vizesi aldık. Bulgaristandan sonra 3 farklı yol var sanırım. Hangi yoldan gitmemizi önerirsiniz ve nelere dikkat etmemezi önerirsiniz.
  Not: Arabada küçük bebeğimiz olacağı için amacımız gezerek bir yolculuk yapmak değilde biran önce budvaya ulaşmak. İş için gidiyoruz.

  1. Merhaba, benim tavsiyem Bulgaristan > Makedonya > Arnavutluk bu yönde olurdu. Aşağıda yol çizelgesi ekledim.
   Edirne - Budva Yol Haritası
   Kosova’ya girmenizi tavsiye etmem çünkü Avrupa için aldığınız araç yeşil sigortasını kabul etmeyecekler (Eğer yeşil sigortanızda Kosova kapsama alanına girmiyorsa). Bu yüzden sınırda size Kosova’da geçerli yeşil kart aldırmaya çalışacaklar. Bu hem para israfı hemde vakit kaybı. Ayrıca Kosova’da yollar da iyi değil.

 7. Selam arabamla bosnadan karadağa gitmek istiyorum, kotor a niyetim var aşşağıda sınır kapısı varmı???

 8. Merhaba en ucuz şekilde Karadağ’a nasıl gidelebilir Karadağ uçak çok pahalı çünkü İstanbul’da trenle Karadağ’a yada Sırbistan’a gidemiyoruz sanırım çünkü. Sofya’da aktarma gerekiyor Sofya da Schengen isteyecektir Makedonya yada Sırbistan trenle mümkün. Mü shengen gerekir mi ?

  1. Merhaba, karadağ sırbistan yada makedonya hiç bir şekilde vize istemeyen ülkeler. Arabayla çıkarsanız eğer sadece bulgar vizesi alırsınız bulgaristandan çıkar gezerek dönersiniz. Otobüste aynı şekilde bulgaristan-dan vize alacaksınız. Uçakla direk giderseniz vize derdiniz olmaz istediğiniz yere gidebilirsiniz.

 9. Merhaba, Tiran’a uçakla gidip ordan Kotor’a gitmeyi düşünüyoruz.Toplu taşıma var mı? Nasıl geçebiliriz.Bilgiler için teşekkürler

  1. Merhaba, Tiran’a gittikten sonra isterseniz otobüs isterseniz taksi bile kullanabilirsiniz. Ama taksi için iyi bir anlaşma yapmanızı tavsiye ederim. 🙂

 10. İstanbuldan karadag giderken 3 ülkeden geçiyoruz Bulgaristan sirbistan peki bu ülkelerden vize almak gerekiyormu?

 11. Tiran’dan araç kiralayarak Karadağ’a geçme konusunda öneri veya tavsiyeleriniz olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

Kotor Gezi Rehberi

Kotor Karadağ‘da bir sahil kasabasıdır. Küçük fakat barındırdığı tarihi ve mimari eserler açısından oldukça önemli olan bu şehir 1979…

Podgorica Gezi Rehberi

Podgorica Karadağ‘ın başkenti ve en büyük şehridir. Tek başına çok geniş bir nüfusa sahip olmayan Podgorica, Sırbistan‘dan ayrıldıktan…