Mart Ayında Gidilecek Yerler zlanda

Mart ayı insanları her anlamda ilkbahar için harekete geçiren bir aydır. Yağan kar yerini artık yağmura bırakmaya hazırdır ve soğuk hava yavaşça ülkeyi terk eder. Mart ayında bir çok ülkenin kendine göre geleneklerinin başladığı durumlar ve ülkelere veya şehirlere göre çeşitli festivaller olabiliyor. Her ayın kendine göre bir özelliği ve güzelliği mutlaka oluyor. Avrupa için de bir seyahat düşünüyorsanız eğer festivallere ve tavsiyelerimize kulak verin diyebilirim. Her ay için gidilecek yerler başlığı ile sizler için hazırladığımız ve tercihleriniz arasında bulundurmanızı tavsiye edecek bazı öneriler sunacağız. Plan yapmak için henüz geç değil. 🙂

Sizin için de belki özel olan Mart ayında gidilecek yeler listemize şimdi bir göz atın,

1- Dubai

Mart Ayında Gidilecek Yerler Dubai 678x452

Dubai, Palmiye Adaları

Sıcak havası ile zengin şehri ile bir çok turistin gözde mekanlarından biri olan Dubai. Mart ayında gitmek için de uygun bir yer. Her zaman şaşaalı olması ile dikkat çeken Dubai aslında sadece denizi için bile gidilebilir bir yer. Sıcak hava özlemine dayanamayan herkesi Dubai’ye gitmesi konusunda her zaman destekleyebilirim. 🙂 Genellikle pahalı bir yer olan Dubai seyahat rotanız için zengin bir seçenek olacaktır.

2- Küba

Küba Balayı Mart Ayında Gidilecek Yerler K ba 678x381

Küba

Renkli sokaklara sahip Küba Mart ayında gidilecek yerler arasına girmek için oldukça ideal bir ülke. Tam ilkbaharın heyecanını yaşamaya başlamışken rengarenk bir ülkede Mart ayının bir kaç gününü geçirmek hiçte fena bir fikir sayılmaz. Havana da kalacağınız uygun bir otel ayarladıktan sonra sadece seyahat tarihinizi beklemek kalacaktır. 🙂 Uygun otel seçenekleri için tıklayın.

3- Filipinler

Mart Ayında Gidilecek Yerler Filipinler 678x452

Filipinler

Filipinler’e Mart ayında gitmek havaların ısınması ile doğru bir tercih olacaktır diye düşünüyorum fakat Paskalya’ya denk gelirseniz kutsal hafta sonu diye bir gelenekleri var o zaman fiyatlar olduğundan biraz daha fazla olabiliyor. O yüzden paskalya gelmeden gitmek daha mantıklı olacaktır.

4- İzlanda

Mart Ayında Gidilecek Yerler zlanda 678x452

İzlanda, Kuzey Işıkları

Mart ayında gidebileceğiniz en enteresan yerlerden biri İzlanda aslında. Kuzey ışıklarını merak edenleri buraya gitmeleri konusunda oldukça destekliyorum. Bizimde merak edip ve en kısa zamanda görmek istediğimiz bu kuzey ışıkları akşam 8: 00’den gece 2: 00’ye kadar berrak ve açık bir havada görebileceğiniz en uygun zaman olarak belirtiliyor. Değerlendirmek isterseniz diye buraya bırakıyorum. 🙂

5- Yunanistan

Mart Ayında Gidilecek Yerler Yunanistan 678x452

Yunanistan, Roket savaşı

Mart ayına ait bir geleneğe sahip olan Yunanistan gerçekten ilginç bir şekilde izleyenlere hem görsel şölen hemde harika bir gece yaşatıyor. Olay tamamen eskiye dayanan bazı geleneksel olaylardan başlıyor. Paskalya’dan (31 Mart) bir önceki gece iki rakip kilise rouketopolemos olarak bilinen alışılmadık bir geleneğe katılıyorlar. “Roket savaşı” olarak nitelendirilen olay tam da şu şekilde gelişiyor; akşam saat 8’de başlayarak komşu kiliseler , birbirlerine binlerce havai fişek atmaya başlar ve kasaba patlayan roket sesleriyle tepki verir. Olay o kadar popüler ki, yerli halk gürültülü olan bu gösteri başlamadan önce yerlerini en güzel ve yüksek tepelerde alır. Bu çılgınca ve tehlikeli gösteri için bile Mart ayında Yunanistan’a gidilir. 🙂

Yunanistan’a normal bir zamanda gitmek isterseniz de Yunanistan Gezilecek Yerler yazımıza tıklayarak okuyabilirsiniz. 🙂

6- Bulgaristan

Mart Ayında Gidilecek Yerler Bulgaristan 678x452

Bulgaristan, Baba Marta

Turist dostu Bulgaristan. 🙂 Her milletten insanı sokakta görebileceğiniz bir Balkan ve Avrupa Birliği ülkesi. Bulgaristan’a geleceğiniz en güzel dönem aslında Mart ayı dönemidir. Çünkü Bulgar geleneklerine göre 1 Mart ile başlayan  Martenitsa’nın en güzel örneklerini bulacaksınız. Kışın bittiğini ve baharın geldiğini müjdelemek için insanlar birbirlerine kırmızı beyaz yün iplikten küçük ve hediyelik eşyalar veya bileklikler verirler. Baba Marta olarakta bilinen bu geleneği biz de Bulgaristan’da yaşayan kişiler olarak sürdürüyoruz.

Ayrıca Bulgaristan hakkındaki diğer yazılarımıza sitemizden ulaşabilirsiniz. Bulgaristan Gezi Rehberi tıklayarak okuyabilirsiniz.