Jet Lag Nedir ve Jet Lag Nasıl Geçer

Jet Lag Nedir & Nasıl Geçer?

0 Paylaşım
0
0
0

İster tatil ister iş gezisi olsun yaptığımız her uzun uçuşlar sonrasında Jet Lag oluruz. Zaman farkının yola açtığı bu sorun tatilimizi mahvedebilir. Bizimde bir çok kez yaşayarak tecrübe ettiğimiz bu jet lag olayını sizler için yazıya döktük. Peki Jet Lag nedir nasıl geçer? işte bu soruların cevabını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Jet Lag Nedir?

Öncelikle tanımından başlayalım ki içinde bulunduğumuz durumu daha iyi anlayabilelim. Herkesin bildiği çoğu kişinin yaşadığı ama elinden bir şey gelmediği bir durum olan Jet Lag tam olarak, uzun süreli uçak seyahatlerinde görülen, insan vücudunun zaman dilimleri arasındaki bu hızlı değişime ayak uyduramamasından kaynaklanan bir durum.  Kısacası gittiğimiz yerin yerel saati ile vücudumuzun biyolojik saati arasındaki farktan kaynaklanan vücut ritmi bozukluğudur.

Jet Lag Nasıl Geçer?

Jet Lag süresi ve belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu durum çocuklarda ve gençlerde daha az görülmektedir. Sebebi ise uykularını gün içinde tamamlayabiliyor olmalarıdır. Jet Lag’a sebep olan durumlar, kabin basıncı, uykusuzluk, vücut saatinin uyum sağlayamaması, stres vb. Belirtilerinin başında ise mide bulantısı, baş dönmesi, kusma, baş ağrısı gelir. Nasıl kurtulacağınız konusuna gelince öncelikle gittiğiniz yere çabuk uyum sağlamaya çalışmalısınız. Gün ışığına çıkmak iyi bir çözüm olabilir.

Jet Lag’tan Nasıl Daha Az Etkilenirim?

Eğer gideceğiniz yer önceden planlanmış ise de bir kaç gün öncesinden hareket edip kendinizi oranın saatine göre yaşamaya alıştırıp Jet Lag’ı biraz daha hafif atlatma şansınız olabilir.

Gideceğiniz yerde 2 günden az kalacaksanız eğer vücut dengenizi bozmanıza hiç gerek yok. Bu durumda 2 gün sonra geri geldiğinizde tekrar vücudunuzu eski düzenine sokmak için uğraşacaksınız ve bu durum sizi her iki türlü de daha fazla yorup hasta edecektir.

Uçuşunuz sırasında uyumaya özen göstermeniz yine bu durumdan daha az etkilenmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca daha az kafein, alkol ve sigara tüketimi de vücudunuzun dengesini toplamanıza yardımcı olacaktır. Yolculuk sırasında kafein, alkol ve sigara tüketiminin fazla olmasından sebep insanların daha çok Jet Lag olmasına yol açmaktadır.

Jet Lag nedir nasıl geçer yazımız için sorularınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. Bize Facebook‘tan takip etmeyi ihmal etmeyin.

Cesur ve Mutlu Kalın.

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like