Tax Free Nasıl ve Nereden Alınır?

0 Paylaşım
0
0
0

Bu sorunun cevabını bizzat yaşayarak öğrendiğimiz için Tax Free yazımızı gönül rahatlığı ile güvenip okuyabilirsiniz. 🙂

Tax Free Nedir?

Tax Free, turist olarak gittiğiniz Yurt Dışı’nda ki alışverişlerinizde aldığınız ürünün ülke tarafından belirlenmiş olan vergisinin belirli bir kısmını aldığınız uygulamaya verilen isimdir. Bir çok kişinin kafasını karıştıran bu olay, aslında sanıldığı kadar zor bir şey değil. Öğrendiğinizde Tax Free koşturmak isteyeceğinizden emin olabilirsiniz. 🙂 İşte sizler için hazırladığımız Tax Free nasıl ve nereden alınır yazımız.

Tax Free Nasıl Alınır?

Tax Free Nereden Alınır?
Tax Free Nereden Alınır?

Yapacağınız şeyler aslında çok basit. Ürünü aldığınız yerden aşağıdaki adımları takip ederek fatura istemek.

a) Ürününüzü satın alırken faturanızı Tax Free faturası olarak isteyiniz.

b) Aldığınız Tax Free faturasını ürünü aldığınız ülkede ki Gümrük Ofisine onaylatınız.(ürün yanınızda olmalı)

Tax Free Nereden Alınır?

Biriktirdiğiniz aynı zamanda onaylattığınız Faturalarınız da ki vergi miktarlarını Dünya’da bulunan 200 ü aşkın Tax Free Ofis’lerinden birinden Nakit, Kredi Kartınıza aktararak ya da Çek olarak alabilirsiniz. Bunları nereden bulacağım derseniz de size aşağıdaki madde de bir link veriyorum. Buradan ofislerin nerede olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca kara yolu ile ülke sınırlarından geçerken bazı kapılarda gümrük tax free işlemi yapmakta ve verginizi size ödemekte. Örnek olarak Bulgaristan sınır kapısında ülkeden çıkarken işleminizi yapabileceğiniz bir ofis var.

Tax Free Ofislerinin yerleri nerededir?

Tax Free Ofislerinin yerleri nerededir?
Tax Free Ofislerinin yerleri nerededir?

Ofislerin nerede olduğunu bulmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hangi Ülkelerde Tax Free Geçerlidir?

Geçerli olan Avrupa Birliği Ülkeleri: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İngiltere.

Geçerli olan Dünya Ülkeleri: Arjantin, Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Kore, Letonya, Lübnan, Lihtenştayn, Litvanya, Fas, Meksika, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Singapur, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye ve İngiltere.

Bu Uygulamadan Kimler Faydalanabilir?

Sadece turist olarak yurt dışında bulunan kişiler faydalanabilir.

Tax free nasıl ve nereden alınır yazısı için sormak istedikleriniz olursa bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

# Ucuza Seyahat Etmenin 10 Basit Yolu.

0 Paylaşım
14 yorum
 1. merhabalar italyadan alışveriş yaptım ve mağazadan tax free formunu hallettim. Türkiyeye döneceğim fakat ilk başta budapeşteye gideceğim ve orda 2 gün kalacağım. Bu şekilde aktarmalı türkiyeye uçuyorsak , tax free’ yi italyadaki havaalanından alabilir miyim?

  1. Merhaba! İtalya’dan yaptığınız alışverişlerde Tax Free iadesi alabilmek için, AB bölgesinden çıkış yaptığınız son noktada (yani Türkiye’ye gitmeden önceki son AB ülkesinde) işlemleri tamamlamanız gerekmektedir. Bu durumda, Budapeşte’den Türkiye’ye geçeceğiniz için, Tax Free işlemlerinizi Budapeşte Havalimanı’nda yapmanız gerekecektir.

   Adımlar şu şekilde olacaktır:

   1. *Budapeşte Havalimanı’nda Tax Free Noktası*: Budapeşte Havalimanı’nda bulunan Tax Free ofisinde veya kiosklarda gerekli belgeleri ve alışverişlerinizi göstererek formu onaylatmanız gerekmektedir.

   2. *Gümrük Onayı*: Tax Free formunuzu ve alışverişlerinizi göstererek gümrük onayını almanız gerekiyor. Bu onay genellikle pasaport kontrolünden önce yapılır, bu yüzden bu işlemi yapacağınız noktayı ve prosedürü önceden kontrol etmek faydalı olacaktır.

   3. *İade Süreci*: Onaylanan formu ve gerekli belgeleri Tax Free ofisine teslim ederek, ödemenizi alabilirsiniz. Bu ödeme nakit, kredi kartına iade veya posta yoluyla çek olarak yapılabilir.

   Bu süreçte dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

   – Alışverişlerinizi ve faturaları yanınızda bulundurmalısınız.
   – Budapeşte Havalimanı’nda bu işlemleri gerçekleştirmek için yeterli zaman ayırmalısınız.
   – Hangi terminalden uçacağınızı ve Tax Free ofisinin yerini önceden öğrenmek işlemlerinizi hızlandıracaktır.

   Umarım bu bilgiler yardımcı olur. İyi yolculuklar ve keyifli alışverişler! 🙂

 2. Merhabalar,

  Yurt dışı uçuşlarım almanya’ya olacak ama kalacağım yer belçika. Bu sebepten dolayı telefonu belçikadan alacağım. Soru olarak belçikadan aldığım telefonun Vergisini almanya havaalanından alabilir miyim ? Almanyadan alınamıyorsa, belçika içinde global blue ofisleri mevcut mu ? Bilgilendirme yapabilirseniz sevinirim.

  Sağlıklı günler dilerim.

  TEŞEKKÜRLER.

  1. Belçika’dan aldığınız telefonun vergisini Almanya havaalanından geri alıp alamayacağınızı merak ediyorsanız, maalesef, Almanya havaalanından vergi iadesi almanız mümkün olmayacaktır. Vergi iadesi, alışverişin yapıldığı ülkede yapılmalıdır. Bu durumda, Belçika’dan aldığınız telefon için vergi iadesi işlemlerini Belçika’da gerçekleştirmelisiniz.

   Belçika içinde Global Blue ofisleri mevcut ve yaygın bir şekilde bulunabilir. Brüksel Havaalanı gibi büyük havaalanlarında ve bazı büyük şehir merkezlerinde Global Blue ofisleri bulunmaktadır. Bu ofislerden vergi iadesi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

   Belçika’dan aldığınız telefonun vergi iadesini almak için şu adımları izleyebilirsiniz:

   Alışveriş yaptığınız mağazadan Tax Free formu talep edin.
   Formu doldurun ve gerekli belgeleri (pasaport gibi) mağazaya ibraz edin.
   Belçika’dan ayrılırken havaalanında veya şehir merkezindeki Global Blue ofislerinden vergi iadesi işlemlerinizi tamamlayın.
   Bu şekilde, Belçika’da yaptığınız alışverişlerin vergisini geri alabilirsiniz.

 3. Merhalar bulgaristandan gelindiğinde otobüs bekliyor mu aynı zamanda her saate bu işlem yapılabiliyor mu

  1. Merhabalar acaba bu soruya bir yanıt bulabildiniz mi bulgaristan’a otobüsle gidilecek olsa bu işlem nasıl yapılıyor

  2. Merhaba, otobüs mola dakikası kadar bekler. Ama rica ederseniz sorun çıkaracaklarını sanmıyorum bu yolcular ve şoförün insiyatifinde olan bir konu.

 4. Merhaba romanyada çalışma iznim var ancak daha yeni çıktı ve 3 ay sonra Türkiyeye izne gideceğim bu çalışma izni tax free ye engel midir çünkü telefon ve playstation almayı düşünüyorum cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Merhabalar Romanya’da otobüsle dönüşlerde tax free var mı acaba? Bunu nereden öğrenebiliriz.

   1. Romanya’da, otobüsle dönüşlerde Tax Free (Vergisiz Alışveriş) hakkı genellikle uygulanmaz. Tax Free avantajları, çoğunlukla havaalanlarından yapılan alışverişlerde ve belirli mağazalarda geçerlidir. Tax Free alışverişi yapabilmek için, Romanya’dan ayrılırken havaalanında gerekli işlemleri yapmanız gerekmektedir. Otobüs yolculuklarında bu hizmet genellikle sunulmamaktadır.

    Yani, otobüsle dönüşlerde Tax Free hakkından faydalanamazsınız, ancak havaalanından veya belirli mağazalardan alışveriş yaparken bu imkandan yararlanabilirsiniz.

   1. Merhaba romanyada çalışma iznim var ancak daha yeni çıktı ve 3 ay sonra Türkiyeye izne gideceğim bu çalışma izni tax free ye engel midir çünkü telefon ve playstation almayı düşünüyorum cevaplarsanız çok sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Cruise (Gemi Turları) Nedir?

Yüzen bir otel hayal edin, her sabah otelinizin penceresinden dışarı baktığınızda farklı bir ülkede farklı bir şehirdesiniz. İşte…

Vizesiz Ülkeler

Umuma mahsus (bordo) pasaporta sahip Türk vatandaşlarına vizesiz ülkeler listesi tek tek sizler için aşağıda hazırladım. Bu ülkelere…