Transit vize isteyen ülkelerin 2020 listesini sizler için hazırladım. Uçak bileti almadan önce mutlaka bu listeye göz atın.

Varış ülkenize birden çok transit seçeneği olacağından, transit vize istemeyen ülke seçmek size hem zamandan hemde paradan tasarruf sağlayacaktır.

Transit Vize Nedir?

Transit vize bir ülkeden başka bir ülkeye giderken arada kullanmanız gereken ülkenin size geçiş izni vermesi için gereken bir vizedir. A tipi vize olarak da bilinir. Günümüzde uçuşların çoğu aktarmalı yapılmaktadır. Bu yüzden uçak bileti alırken mutlaka aktarma yapacağınız ülkenin Türk vatandaşlarından transit vize istemediğinden emin olun. Eğer transit vize istiyor ve başka alternatifiniz yoksa transit vize başvurunuzu en az 3 hafta önceden yapın.

Transit Vize İsteyen Ülkeler Listesi

Transit Vize İsteyen Ülkeler Haritası 2018

Transit Vize İsteyen Ülkeler Haritası 2020

ÜlkeNot
AlmanyaGeçerli bir ABD, Japonya veya Kanada vizeniz varsa yada Schengen vizeniz ile bir Avrupa ülkesini ziyaret ediyorsanız transit vize almanız gerekmiyor. Yeşil pasaporta sahipseniz de transit vize almanız gerekli değildir. Cologne/Bonn, Düsseldorf, Frankfurt/Main, Hamburg veya Munich Havalimanından Schengen bölgesi dışında bir ülkeye gidecekseniz de transit vizesi almanız gerekli değil. Detaylı bilgi için Almanya Transit Vizesi yazımızı okuyabilirsiniz.
İngiltereGeçerli bir ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda veya Schengen vizeniz varsa havaalanı transit vize almanız gerekli değildir.
Çek CumhuriyetiYeşil pasaporta sahipseniz havaalanı transit vizesi almanız gerekmez yada Norveç, İzlanda, Schengen vizelerinden birine sahip olmanız gerekli.
İsviçreSchengen, Kanada, Japonya veya ABD vizesi sahipleri havaalanı transit vizesi almaları gerekmiyor. Diplomatik pasaport sahiplerinin de havaalanı transit vizesi alması gerekli değildir.
YunanistanGeçerli bir Schengen vizeniz yoksa havalanı transit vizesi almanız gereklidir. Yeşil pasaporta sahip Türk vatandaşları hariç.
ABDABD’de havaalanlarında transit vizeniz olmadan geçiş yapamazsınız.
KanadaKanada her türlü pasaporta havaalanı transit vizesi istemektedir. Bu ülkeden aktarma yapacaksınız mutlaka 3 hafta öncesinden havaalanı transit vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.
BAKIN  İlkbaharda Gezilecek Yerler

Transit vize isteyen ülkeler 2020 listesi hakkında sorularınızı bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

# Vizesiz Ülkeler 2020 listemize buradan göz atabilirsiniz.

Sorunsuz bir yolculuk geçirmeniz dileğiyle…