Eski Yugoslavya’nın dağılmasından sonra 2006 yılında Sırbistan’dan da ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Balkanların en küçük ülkelerinden biri Karadağ. Yaşam standartlarının oldukça yüksek olduğu bu küçük ülkede hayat çok ucuz. Etin kilosu sadece 4 euro. Orta düzeyde bir araba satın almak isterseniz, 15 bin euroya çok güzel arabalar bulabilirsiniz hatta ülke o kadar rahat ki elektriği bile fazla geliyor diye dışarıya satıyor.

Hal böyle olunca ülke büyümeye devam etmek için yabancılara her fırsatı tanıyor ve Karadağ’da son 5 yılda 48 binin üzerinde şirket kurulmuş durumda. Bu avantajları yabancı ülke vatandaşlarına tanıyarak Avrupa’nın en kolay ve en uygun oturma ve çalışma iznini geleceğin Avrupa ülkesi olacak olan Karadağ’dan almanızı mümkün hale getiriyorlar.

Karadağ Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İster yatırım yapın, ister yapmayın yeter ki sigortanız ödensin çünkü onlar bunu istiyor. Sadece siz, eşiniz ve 18 yaş altınızdaki çocuğunuz değil aynı zamanda anneniz ve babanız Karadağ vatandaşı olabiliyor. Tabi işinizi garantiye almak isterseniz ve maddi anlamda kendinize güveniyorsanız orası başka. 🙂 Bunun için yapmanız gereken ilk 3 şey aşağıdaki gibi olmalıdır.

Karadağ Nasıl Bir Yer?

1. Yatırım Yapmak

Karadağ Vatandaşlığı İçin Yatırım Yapmak

Karadağ, turizm ve gemicilik başta olmak üzere 60 tane sektör için yatırım teşviki veren bir ülke. Herkesin bildiği gibi turizm bölgesi olarak ilk akla gelen yer Budva olsa da artık yerini Kotor‘a devretmeye başladı gibi. Kotor, Harika bir iç denize sahip ve büyük Cruise gemilerinden iki tanesini aynı anda limana alacak kadar geniş bir kıyıya sahiptir. Fakat ne yazık ki Kotor eski bir yerleşim yeri olmasından sebep etraftaki çoğu ev eski taş evlerdendir. Bu bölge de butik oteller kurarak yatırım yapılabilir ve Karadağ vatandaşlığı için bir adım atabilirsiniz.

2. İş Kurmak

Karadağ Vatandaşlığı İçin İş Kurmak

Kurumlar vergisi oranının %9 olan Karadağ’da iş kurmak için çok bir şey yapmanıza gerek yok. Yanınızda pasaportunuz, adli sicil kaydınız ve diplomanızı bulundurmanız yeterli. Bu belgeleri İngilizce ve noter onaylı şekilde hazırlamanız durumunda 4 iş gününde şirket kurmak, 21 günde de çalışma ve oturma izni almak mümkün. Ama derseniz ki ben uğraşamam biri bana yol göstersin koşturmasın her şeyimi halletsin ilgilensin bana sadece çantamı alıp gitmek kalsın işte size bir fırsat, anlaşmalı olduğumuz şirket ile bunları kolayca halledebilirsiniz. Cesur Gezgin referansıyla firmadan uygun fiyatlı olarak hizmet alabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bize yazmak.

Çalışma ve oturma izni işlemlerini kısa sürede tamamladıktan sonra Türk vatandaşları 5 yıl içinde kalıcı çalışma ve oturma iznine sahip olacaklar ayrıca AB üyesi ülke vatandaşlarının sahip olacağı tüm haklardan da yararlanabilecek.

BAKIN  Ülkelere Göre Vize Ücretleri

3. Gayrimenkul Satın Almak

Karadağ Vatandaşlığı İçin Gayrimenkul Satın Almak

Alacağınız gayrimenkulün konut olması koşuluyla, Karadağ’da gayrimenkul aldıktan sonra oturma izni için başvurabilirsiniz. Oturma izninizden sizinle beraber eşiniz ve 18 yaşından küçük çocuklarınız da yararlanabilirler. Oturum izinleri bir yıllık verilir, yılda bir kez yenilenmesi gerekir.

Schengen ülkelerinde, oturum izni alabilmek için gayrimenkulde minimum tutarlar bulunmaktadır. AB’ye yakın zamanda üye olacak Karadağ’da minimum tutarlar olmaksızın gayrimenkul ve oturum izni alabilir, şimdiden avantajlı duruma geçebilirsiniz. Gayrimenkul alımı sırasında harcayacağınız masrafları da minimum düzeyde tutabileceğiniz bir alım yapmanızı mümkün kılıyorlar. Karadağ’da gayrimenkul alım vergisi %3’tür. Alım sırasındaki diğer masraflarda emlak komisyonu, noter ve tercüman ücretidir.

Tüm bu işlemler için Türkiye’de ki gibi Tapu Dairesi uygulamasının aksine tüm işlemlerinizi noter aracılığıyla yapıyor olacaksınız. Evinizi seçtikten sonra satın alacağınız evin satışa uygunluğu noter tarafından kontrol edilir. Uygunluk alınmasından sonra, noter hazırlıklarını yapar ve evin satıcısı ile gayrimenkul devir sözleşmesi noter huzurunda imzalanır. Tüm işlem sırasında Türkçe yeminli tercüman alıcıya tüm konuşmaları aktarır. (Bu kesinlikle olması gerekli bir durumdur. Yeminli tercüman için ayrıca bir ücret ödemeniz gerekecektir.) Böylece imzalanan tüm evraklar ve yapılan işlem detaylarıyla alıcıya aktarılır. İşlem sonrasında, Türkiye’ye dönebilirsiniz; çünkü resmi sahiplik belgesinin ulaştırılması 20-40 gün sürmektedir.

Evin alımı tamamlandıktan sonra, ana başvuru sahibi kimse Karadağ’a giderek oturum izni başvurusunu yapabilir. Başvuru işlemi genellikle aynı gün içinde tamamlanıyor, oturum izninin çıkması ise yaklaşık 40 gün sürmektedir. Ana başvuru sahibinin oturum izni çıktıktan sonra ise, aile üyeleri içinde başvuru yapabilirsiniz. Vatadaşlığını almak istediğiniz Karadağ hakkında bilmek istersiniz diye düşündüğümüz yazılarımızı aşağıdaki linklere tıklayarak bulabilirsiniz.

Karadağ’da şirket kurarak elde ettiğiniz çalışma ve oturum izniniz beş yıl süreyle aralıksız yenilendiğinde, daimi oturum izni statüsü için başvurabilirsiniz. Bu durumda beş yıl süreli “Yabancı kartı” verilmektedir ve Karadağ Vatandaşlığı için de, Montenegro Vatandaşlık Yasasına göre on yıl süreyle aralıksız oturumu olan yabancıların vatandaşlık başvurusu yapma hakkı doğmaktadır.

Karadağ Hakkında Bilgiler:

Karadağ vatandaşlığı hakkında merak ettiklerinizi bize yorumlarla iletebilirsiniz.

Bizi Facebook ve Instagram sayfamızdan takip etmeyi unutmayın.

Mutlu ve Cesur kalın…