Girne Gezi Rehberi

Girne Gezi Rehberi

0 Paylaşım
0
0
0

Girne bir liman kentidir ve Kuzey Kıbrıs’ın turizm başkentidir. Şehrin merkezinde antik liman ve Girne Kalesi bulunur. Liman boyunca hem yerli halk, hem de turistlerin rağbet ettiği lokantalar, barlar ve açık hava kafeteryaları vardır.

Girne’ye Nasıl Gidilir?

Ercan Havalimanı > Girne

Havalimanın’daki KIBHAS otobüslerini kullanarak Girne’ye ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi yaklaşık 1 saat 10 dakika sürmektedir ve bilet fiyatı 17,5₺’dir. Sefer Saatleri >>

Gazimağusa > Girne

Gazimağusa’dan Girne’ye her 15 – 30 dakikada bir minibüs kalkmaktadır. Minibüsler son model Mersedes’lerdir ve yolculuk oldukça rahat geçmektedir. Minibüsler Zafer Çemberi yanında bulunan Komtur Rent A Car şirketinin hemen önünden kalkmaktadır. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Lefkoşa > Girne

Her gün Lefkoşa’dan Girne’ye otobüs kalkmaktadır. Yaz dönemi sabah 6:30’dan akşam 19:00’a kadar her 10 dakikada bir, kış dönemi sabah 6:30’dan akşam 18:30’a kadar her 20 dakikada bir otobüs kalkmaktadır. Otobüsler Lefkoşa Otobüs Terminali’nden kalkmaktadır. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Girne’de Nerede Kalınır?

Lüks Otel Tavsiyesi

Cratos Premium Hotel Casino Port Spa – İki kişilik odada her şey dahil kişi başı fiyatı 380₺

Ekonomik Otel Tavsiyesi

Park Palace Hotel Kyrenia – İki kişilik odada kahvaltı dahil kişi başı fiyatı 100₺.

Apart Otel Tavsiyesi

Cemaliye Apartment – 7 kişilik daire günlük 250₺.

Girne’de Gezilecek Yerler

Girne’de gezilecek yerler ve daha fazlası Girne gezi rehberi yazımızın devamında…

Girne Limanı

Girne Limanı
Girne Limanı

Şehrin merkezinde yer alan antik Girne Limanı, Girne Kalesi‘nin hemen yanındadır. Girne Limanı Girne’deki başlıca eğlence merkezlerinden biridir. Liman boyunca hem yerli halk, hem de turistlerin rağbet ettiği lokantalar, barlar ve açık hava kafeteryaları vardır.

Girne Kalesi

Girne Kalesi
Girne Kalesi

Girne Kalesi, Kıbrıs’taki en görkemli yapılardan biridir. Kale Bizanslılar tarafından, Arap-İslam akınlarına karşı kenti savunmak için yapılmış kaledir. Kenti çeviren surların depremler nedeniyle çok az bir kısım günümüze ulaşmıştır. En iyi korunmuş olanı The Round Tower olarak bilinen kuledir. Ada Osmanlı tarafından fethedildikten sonra surlar önemini yitirmiş ve kent surların dışına doğru genişlemiştir.

Batık Gemi Müzesi

Batık Gemi Müzesi
Batık Gemi Müzesi

Batık Gemi Müzesi Girne Kalesi’nin içinde yer alamaktadır. Bir sünger avcısı tarafından suyun üç metre derinliğinde tespit edilen batık gemi bu müzede sergilenmektedir. Geminin gövdesinde yaklaşık 400 kadar çömlek ve badem bulunmuş.

Aziz Hilarion Kalesi

Aziz Hilarion Kalesi
Aziz Hilarion Kalesi

Aziz Hilarion Kalesi, Arap saldırılarına karşı Beşparmak dağları üzerinde kurulan 3 kalenin en batısındakidir. Kale deniz seviyesinden 700 metre yüksekliktedir. Buradan çıkarak güzel bir Girne Manzarasına şahitlik edebilirsiniz.

Bellapais Manastırı

Bellapais Manastırı
Bellapais Manastırı

Bellapais Manastırı, Girne’nin doğusunda yer alan Beşparmak dağlarının eteklerindedir. Derin bir uçurumun hemen üzerinde yer aldığı için güzel bir manzaraya sahiptir. Manastırın ilk yapımı 1198 – 1205 yılları arasında başlanmıştır. Bugün görünen yapının büyük bir kısmı ise 1267 – 1284 yılları arasında Fransa Kralı III. Hugh tarafından inşa ettirilmiştir.

Karaoğlanoğlu Şehitliği

Karaoğlanoğlu Şehitliği
Karaoğlanoğlu Şehitliği

Kıbrıs Harekatı sırasında ölen Türk askerlerinin anısına Türkiye tarafından yapılan şehitlik. Şehitliğie, harekat sırasında Kıbrıs’a ilk çıkan alayının komutanı olan Halil İbrahim Karaoğlanoğlu’nun ismi verilmiştir.

Aziz Andrew Kilisesi

Aziz Andrew Kilisesi
Aziz Andrew Kilisesi

Aziz Andrew Kilisesi Girne’de yer alan bir İngiliz kilisesidir. Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan İngilizlere dini hizmet vermektedir.

Girne Sahilleri

Alagadi Kaplumbağ Sahili (Alagadi Turtle Beach)

Alagadi Kaplumbağ Sahili (Alagadi Turtle Beach)
Alagadi Kaplumbağ Sahili (Alagadi Turtle Beach)

Alagadi Kaplumbağ Sahili, Girne’nin 20 km doğusunda yer almaktadır. Deniz kaplumbağları ile ünlü bir plajdır. Her yıl Eylül ayında binlerce deniz kaplumbağası bu sahilde yumurtalarından çıkarak denize doğru yönelirler.

Yazın yüzerken rastlayabileceğiniz deniz kaplumbağaları size zarar vermezler. Harika altın sarısı kumuyla ve berrak deniziyle Girne’nin en favori plajlarından birisidir. Plajda şezlong bulunmadığı için buna göre önleminizi almanız Girne gezi rehberi okurlarına tavsiye ederim.

Diana Sahili (Diana Beach)

Diana Sahili (Diana Beach)
Diana Sahili (Diana Beach)

Diana Sahili Girne’nin 7 km doğusundadır. Sakin ve huzurlu bir yerdir. Plajda şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz. Kişi başı giriş 15-20 TL civarında olmakla beraber yiyecek içecek fiyatları da uygundur.

Girne gezi rehberi yazımız bu kadar Gazimağusa Gezi Rehberi ve Lefkoşa Gezi Rehberi yazımızı da okuyabilirsiniz.

Mutlu ve Cesur Kalın…

0 Paylaşım
1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir