Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

0 Paylaşım
0
0
0

Kıbrıs Akdeniz’de bulunan en büyük üçüncü ada ülkesidir. Kuzeyinde Türkler güneyinde ise Rumlar yaşamaktadır. Ortada birleşmiş milletler tarafından sağlanan tampon bölge bulunmaktadır. Sadece ada halkı özgürce karşılıklı giriş çıkış yapabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rum kısmına geçmesi yasaktır. Kıbrıs hakkında daha detaylı bilgiye wikipedia‘dan ulaşabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Kıbrıs’a deniz yoluyla yada hava yoluyla gidebilirsiniz. En hızlı ve en çok tercih edilen yöntem hava yoludur. Hem bilet fiyatları ucuzdur hemde hızlıdır. Bilet fiyatlarını buradan kontrol edebilirsiniz.

Uçağınız Ercan Uluslararası Havalimanı’na iniş yapacak. Buradan KIBHAS otobüslerini kullanarak gitmek istediğiniz şehre ulaşabilirsiniz. Lefkoşa 30 dakika, Girne 1 saat 10 dakika, Gazimağusa 50 dakika uzaklıktadır.

Kuzey Kıbrıs’ta Ulaşım

Kuzey Kıbrıs’ta şehirler arası ulaşımınızı minibüslerle sağlayabilirsiniz. Fakat şehir içi ulaşımlarınızı taksi ile yapmanız gerekli. Taksi fiyatları Türkiye’ye göre bir tık daha düşük diyebilirim.

Kıbrıs’ta araç kiralayabilirsiniz fakat trafik soldan akmaktadır. Sadece kendinize güveniniz tamsa araba kiralayın çünkü düz yolda zorlanmasanızda şehir içinde kavşaklarda zorluk çekebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta Nerede Kalınır?

Kıbrıs’ta gezilecek başlıca 3 yer vardır. Girne, Gazimağusa ve Lefkoşa. Bu 3 yerden kalmak istediğiniz şehre göre kalınacak yerler rehberimizi okuyabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs’ta gezilecek yerleri aşağıda listeledik. Gitmek istediğiniz şehre göre gezi rehberlerimizi okuyabilirsiniz.

Lefkoşa

Lefkoşa Gezi Rehberi
Lefkoşa Gezi Rehberi

Kıbrıs adasının ortasında yer alan Lefkoşa Kuzey Kıbrıs’ın başkentidir. Kıbrıs’ın en kalabalık şehridir. En ünlü yerleri Girne Kapısı, Selimiye Camii, Büyük Han ve Barbarlık Müzesi’dir.

Lefkoşa Gezi Rehberi

Girne

Girne Gezi Rehberi

Liman kenti Girne, Kıbrıs’ın en önemli turistik yerlerinden biridir. En ünlü yerleri Girne Limanı, Girne Kalesi, Aziz Hilarion Kalesi, Bellapais Manastırı ve Karaoğlanoğlu Şehitliği’dir.

Girne Gezi Rehberi

Gazimağusa

Gazimağusa Gezi Rehberi

Bir diğer liman kenti olan Gazimağusa Yakındoğu ile Avrupa arasında bir geçiş noktasıdır. Doğu Akdeniz Üniversitesi ve dünyanın en iyi bilinen plajlarından biri olan Altınkum plajı burada yer almaktadır. En ünlü yerleri Othello Kalesi, Namık Kemal Zindanı ve Müzesi, Lala Mustafa Paşa Camii, Sinan Paşa Camii ve Salamis Antik Kenti’dir.

Gazimağusa Gezi Rehberi

Kuzey Kıbrıs Gece Hayatı

Kıbrıs’ta eğlence deyince akla ilk gelen yer Girne’dir. Ice, Roxanne, Tango to Buddha, Almahara, Locca, W, Onyx gibi bir çok gece kulübü Girne’de yer almaktadır. Yaz ayları bu kulüpler sabaha kadar tıklım tıklımdır.

Kuzey Kıbrıs Yeme İçme

Kıbrıs’a gelip de şeftali kebabı yemeden dönülmez. Kıbrıs’a özgü olan bu kebap türünü mutlaka denemenizi Kuzey Kıbrıs gezi rehberi okurlarına tavsiye ederim. Kıbrıs restoranları hakkında daha fazla detay öğrenmek için Gurme Kıbrıs sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Gezisi Maaliyeti

Kuzey Kıbrıs seyahati kaça mal olur?

Kıbrıs genel olarak pahalı bir yerdir. Bir öğün yemek için ortalama 30-40₺ para ayırmanız gerekli. Otel fiyatları mevsimine göre değişmektedir. En pahalı olduğu dönem Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Kıbrıs uçak fiyatları oldukça düşüktür. En yoğun sezonda bile uçak biletleri gidiş dönüş 150 – 300₺’dir. Kıbrıs uçak bileti için Uçak Bileti Siteleri incelemelerimize göz atabilirsiniz.

Toparlayacak olursak 1 haftalık lüks bir Kıbrıs Seyahati size 2500-3500₺‘ye mal olur. 1 haftalık ekonomik bir Kıbrıs Seyahati ise 1500-2000₺‘ye mal olur.

Kuzey Kıbrıs seyahati için kaç gün yeterli?

Sıkışık bir tatil planınız varsa 5 gün yeterli olur ama tatil günleriniz esnekse 7 – 10 gün Kuzey Kıbrıs’ı baştan sona gezmek için yeterlidir.

Kuzey Kıbrıs gezi rehberi yazımız hakkında sorularınızı bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

Mutlu ve Cesur Kalın…

0 Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.