Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

0 Paylaşım
0
0
0

Kıbrıs Akdeniz’de bulunan en büyük üçüncü ada ülkesidir. Kuzeyinde Türkler güneyinde ise Rumlar yaşamaktadır. Ortada birleşmiş milletler tarafından sağlanan tampon bölge bulunmaktadır. Sadece ada halkı özgürce karşılıklı giriş çıkış yapabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rum kısmına geçmesi yasaktır. Kıbrıs hakkında daha detaylı bilgiye wikipedia‘dan ulaşabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Kıbrıs’a deniz yoluyla yada hava yoluyla gidebilirsiniz. En hızlı ve en çok tercih edilen yöntem hava yoludur. Hem bilet fiyatları ucuzdur hemde hızlıdır. Bilet fiyatlarını buradan kontrol edebilirsiniz.

Uçağınız Ercan Uluslararası Havalimanı’na iniş yapacak. Buradan KIBHAS otobüslerini kullanarak gitmek istediğiniz şehre ulaşabilirsiniz. Lefkoşa 30 dakika, Girne 1 saat 10 dakika, Gazimağusa 50 dakika uzaklıktadır.

Kuzey Kıbrıs’ta Ulaşım

Kuzey Kıbrıs’ta şehirler arası ulaşımınızı minibüslerle sağlayabilirsiniz. Fakat şehir içi ulaşımlarınızı taksi ile yapmanız gerekli. Taksi fiyatları Türkiye’ye göre bir tık daha düşük diyebilirim.

Kıbrıs’ta araç kiralayabilirsiniz fakat trafik soldan akmaktadır. Sadece kendinize güveniniz tamsa araba kiralayın çünkü düz yolda zorlanmasanızda şehir içinde kavşaklarda zorluk çekebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta Nerede Kalınır?

Kıbrıs’ta gezilecek başlıca 3 yer vardır. Girne, Gazimağusa ve Lefkoşa. Bu 3 yerden kalmak istediğiniz şehre göre kalınacak yerler rehberimizi okuyabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs’ta gezilecek yerleri aşağıda listeledik. Gitmek istediğiniz şehre göre gezi rehberlerimizi okuyabilirsiniz.

Lefkoşa

Lefkoşa Gezi Rehberi
Lefkoşa Gezi Rehberi

Kıbrıs adasının ortasında yer alan Lefkoşa Kuzey Kıbrıs’ın başkentidir. Kıbrıs’ın en kalabalık şehridir. En ünlü yerleri Girne Kapısı, Selimiye Camii, Büyük Han ve Barbarlık Müzesi’dir.

Lefkoşa Gezi Rehberi

Girne

Girne Gezi Rehberi

Liman kenti Girne, Kıbrıs’ın en önemli turistik yerlerinden biridir. En ünlü yerleri Girne Limanı, Girne Kalesi, Aziz Hilarion Kalesi, Bellapais Manastırı ve Karaoğlanoğlu Şehitliği’dir.

Girne Gezi Rehberi

Gazimağusa

Gazimağusa Gezi Rehberi

Bir diğer liman kenti olan Gazimağusa Yakındoğu ile Avrupa arasında bir geçiş noktasıdır. Doğu Akdeniz Üniversitesi ve dünyanın en iyi bilinen plajlarından biri olan Altınkum plajı burada yer almaktadır. En ünlü yerleri Othello Kalesi, Namık Kemal Zindanı ve Müzesi, Lala Mustafa Paşa Camii, Sinan Paşa Camii ve Salamis Antik Kenti’dir.

Gazimağusa Gezi Rehberi

Kuzey Kıbrıs Gece Hayatı

Kıbrıs’ta eğlence deyince akla ilk gelen yer Girne’dir. Ice, Roxanne, Tango to Buddha, Almahara, Locca, W, Onyx gibi bir çok gece kulübü Girne’de yer almaktadır. Yaz ayları bu kulüpler sabaha kadar tıklım tıklımdır.

Kuzey Kıbrıs Yeme İçme

Kıbrıs’a gelip de şeftali kebabı yemeden dönülmez. Kıbrıs’a özgü olan bu kebap türünü mutlaka denemenizi Kuzey Kıbrıs gezi rehberi okurlarına tavsiye ederim. Kıbrıs restoranları hakkında daha fazla detay öğrenmek için Gurme Kıbrıs sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Gezisi Maliyeti 2024

2024 Yılı için Kuzey Kıbrıs Gezisi Maliyeti

Kuzey Kıbrıs’a yapacağınız bir gezi için maliyetler çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Konaklama, ulaşım, yeme-içme, gezilecek yerler ve diğer harcamalarınızı dikkate alarak, yaklaşık maliyet hesaplaması yapabiliriz. İşte ortalama bir Kuzey Kıbrıs gezisi için tahmini maliyetler:

Ulaşım

 • Uçak Bileti: Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a gidiş-dönüş uçak biletleri, ortalama 4.000 – 8.000 TL arasında değişmektedir.
 • Havalimanı Transferleri: Ercan Havalimanı’ndan konaklayacağınız yere transfer ücreti yaklaşık 300 – 600 TL arasında olabilir.

Konaklama

 • Otel: 3-4 yıldızlı otellerde gecelik konaklama ücreti kişi başı 1.000 – 2.000 TL arasında değişmektedir. 5 yıldızlı otellerde bu ücret gecelik 2.500 TL ve üzeri olabilir.
 • Toplam Konaklama (7 gece): Ortalama 7.000 – 14.000 TL (3-4 yıldızlı otellerde).

Yeme-İçme

 • Günlük Yeme-İçme: Kişi başı günlük ortalama yemek maliyeti 300 – 500 TL arasında değişebilir.
 • Toplam Yeme-İçme (7 gün): Ortalama 2.100 – 3.500 TL.

Gezilecek Yerler ve Aktiviteler

 • Müzeler ve Tarihi Yerler: Giriş ücretleri ortalama 50 – 100 TL arasında olabilir.
 • Rehberli Turlar ve Diğer Aktiviteler: Kişi başı ortalama 300 – 600 TL arasında değişebilir.
 • Toplam Gezi ve Aktiviteler: Ortalama 2.000 – 3.000 TL.

Diğer Harcamalar

 • Hediyelik Eşyalar ve Diğer Alışverişler: Ortalama 1.000 – 2.000 TL.
 • Ulaşım ve Diğer Harcamalar: Ortalama 1.000 TL.

Toplam Maliyet

 • Ekonomik Bir Gezi İçin: Yaklaşık 16.000 – 25.000 TL.
 • Daha Lüks Bir Gezi İçin: Yaklaşık 30.000 TL ve üzeri.

Bu maliyetler, kişisel tercihlere ve harcamalara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Seyahatinizi planlarken, bütçenize uygun seçenekleri değerlendirerek ve erken rezervasyon avantajlarını kullanarak daha uygun maliyetlerle tatilinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs seyahati için kaç gün yeterli?

Sıkışık bir tatil planınız varsa 5 gün yeterli olur ama tatil günleriniz esnekse 7 – 10 gün Kuzey Kıbrıs’ı baştan sona gezmek için yeterlidir.

Kuzey Kıbrıs gezi rehberi yazımız hakkında sorularınızı bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

Mutlu ve Cesur Kalın…

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Pamukkale Gezi Rehberi

Alanya‘dan İstanbul‘a dönüşümde son yolculuğum Denizli’de ki Pamukkale Travertenleri olmuştu. Tamamen doğa harikası olan bu Travertenleri kaynaktan çıkan 35 derece…

Sofya Gezi Rehberi

Bilindiği gibi Bulgaristan Avrupa Birliği ülkesi olduğundan ya Schengen Vizeniz varsa onunla yada Bulgaristan Vizesi alarak ülkeye giriş yapabilirsiniz. Otobüsle gidecekseniz eğer...

Burgaz Gezi Rehberi

Bulgaristan‘ın Karadeniz kıyı şeridinin güneyinde yer alan ve Türkiye sınırında Kırklareli ile komşu olan Burgaz ilinin idari merkezi olan şehirdir. Burgaz gezi rehberi başlayarak ilk olarak Burgaz’a…

Atina Gezi Rehberi

Yunanistan Balkanlar’ın güneyinde yer alan bir ülke. Avrupa Birliği üyesi Yunanistan, Türkiye, Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya ile sınır paylaşmaktadır.…

Saraybosna Gezi Rehberi

Saraybosna Bosna-Hersek’in başkenti ve en büyük kentidir. Saraybosna, ayrıca Bosna-Hersek Federasyonu’nun ve fiili başkenti Banyaluka olan Sırp Cumhuriyeti’nin…

Üsküp Gezi Rehberi

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Üsküp ile ilgili bilgiler paylaşacağız. 🙂 Benim de memleketim olan Üsküp, Makedonya‘nın en büyük…