Sevdiğim En İyi Gezi ve Seyahat Filmleri

0 Paylaşım
0
0
0

Filmler bazen size gerçek hayatın ne kadar da acımasız olduğunu hatırlatmak için yapılıyor sanki. Gerçek yaşamlar üzerine kurgulanmış onca filmi izledikten sonra dünyanın başka bir köşesinde aynı sizin gibi bir insanın ne kadar değişik hayat tecrübeleri edindiğini veya ne kadar zorluklarla uğraştığını görmek ve bunlardan kendinize ders çıkarmak gerektiğine inanıyorum. Genellikle izlediğim filmleri gerçek hikayelere dayandıran yönetmenlerden seçiyorum. Bana şimdiye kadar izleyip de hep bir şeyler katan en iyi gezi ve seyahat filmleri listesini sizler için yazıyorum. Sizinde listeye eklemek istediğiniz filmler varsa bunları yorum kısmından iletirseniz en kısa sürede izleyip beğendiklerimi listeye ekleyebilirim. Böylelikle hem bana hemde yazıma bir şeyler katmış olabilirsiniz.:) Benim sevdiğim en iyi gezi ve seyahat filmleri listesi şu şekilde, seninkiler nasıl?

blank
Yaban – 2014

4. Yaban (Wild) – 2014

Yönetmen : Jean-Marc Vallee

Oyuncular : Reese Witherspoon, Laura Dern, Michiel Huisman

Film Hakkında: Bir kadının, hayatındaki üst üste gelen felaketlerden sonra, yaralarını onarmak ve acılarını unutmak için yola çıktığı 1100 mil uzunluğundaki doğa yürüyüşü üzerine odaklanılıyor. Daha önce bu sporda hiçbir tecrübesi olmayan bu kadın, çıktığı bu yolculuk sayesinde iyileşmeye başlar…

Film doğa yürüyüşü sırasında başınıza gelebilecek gerçek konulara değiniyor. Özellikle bu spora yeni başlayanların izlemesi gerektiğini düşünüyorum.

Yavaş yürüyorum ama asla geri yürümüyorum.

blank
Şimdi Ya Da Asla 2007

3. Şimdi Ya Da Asla (The Bucket List) – 2007

Yönetmen : Rob Reiner

Oyuncular : Morgan Freeman, Jack Nicholson, Sean Hayes

Film Hakkında: Milyoner şirket sahibi Edward ile işçi sınıfına mensup araba tamircisi Carter dünyaları apayrıdır. Yolları, bir hastane odasını paylaşmalarıyla kesişir ve iki ortak noktaları olduğunu keşfederler: “Tahtalı köyü boylamadan önce” hayatlarının kalan kısmını hep yapmak istedikleri her şeyi yaparak geçirme arzusu. Her macera, listelerine yeni bir madde ekler.

İçinde Morgan Freeman’nın olduğu bir filmi kim sevmez? Özellikle konusu macera ve seyahat ise. Bu film tamda öyle bir film. İzlerken kahkahalar atacaksınız. Aynı zamanda da seyahat etme coşkusu yaşayacaksınız.

Bir gün hayatınız gözlerinizin önünden bir film şeridi gibi akıp geçecek. İzlemeye değer olduğundan emin olun.

En İyi Gezi ve Seyahat Filmleri Walter Mitty'nin Gizli Yaşamı
Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı – 2013

2. Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (The Secret Life of Walter Mitty) – 2013

Yönetmen : Ben Stiller

Oyuncular : Ben Stiller, Kristen Wiig, Sean Penn, Adam Scott

Film Hakkında: Life dergisinin negatif bölümünde çalışan Walter sessiz sakin hayatına devam etmektedir. Günün birinde dergi el değiştirir ve basılı bölümün kapanacağı duyurulur. Dergi son bir veda sayısı çıkaracaktır, bu nedenle dergiye uzun yıllardır fotoğraflarıyla destek veren Sean O’Connell (Sean Penn) çok özel bir son çalışma gönderir. Ancak çalışmasının en önemli parçası olan 25. kare kayıptır ve Walter bu kareyi bulabilmek için çok kısıtlı bir zamana sahiptir. Walter Mitty, yalnızca hayallerinde gördüğü bu maceraya gerçek hayatta da atılmak zorundadır.

Bu filmi izleyen yada izleyecek olan herkesin filmden kendine bir pay çıkaracağını düşünüyorum. Filmin başları biraz sıkıcı gelebilir, sabredin ve bekleyin film ilerledikçe sizi içine çekecek. 🙂 Bu film kesinlikle en sevdiğim filmler arasında. Özellikle filmin içinde yer alan müzikler. Her şeyi ile tam bir seyahat filmi. Filmden en sevdiğim hatta üzerimde dövmesini taşıdığım o sözler:

Dünya’yı görmek, tehlikeli şeylerle karşılaşmak, duvarların arkasına bakmak, yaklaşmak,birbirini bulmak ve hissetmek. İşte hayatın amacı bu.

En İyi Gezi ve Seyahat Filmleri Yabana Doğru
Yabana Doğru – 2007

1. Yabana Doğru (Into the Wild) – 2007

Yönetmen : Sean Penn

Oyuncular : Emile Hirsch, Kristen Stewart, Vince Vaughn, Jena Malone

Film Hakkında: Amerika‘nın doğu kıyısında varlıklı bir aileden gelen genç bir adam, banka hesabındaki 25,000 doları bir hayır kuruma bağışladı. Arabası çölün ortasında bırakıp, cüzdanını ateşe verip, Alaska’ya doğru yola koyuldu. Bu filmde bu genç adamın Alaska yolu üzerinde yaşadığı maceralarını anlatıyor. Bu gerçek bir hikayenin filmi.

Yabana Doğru, izlediğim ilk seyahat filmi. Film beni o kadar etkilemişti ki, seyahat arzumu bu filmde kazanmıştım diyebilirim. Bir çok yerde filmin adı Türkçeleştirirken Özgürlük Yolu olarak değiştirmişler. Ben filmin gerçek adı olan Yabana Doğru adını daha çok seviyorum. Filmin en güzel sözü:

Yaşadığım bu hayat benim seçimim.

Filmi izledikten sonra bu sözler size çok anlam ifade edecek.

Sizinde sevdiğiniz en iyi gezi ve seyahat filmleri yorumlarla bize iletebilirsiniz. İleteceğiniz tüm filmleri izlemek istiyorum. 🙂

0 Paylaşım
2 yorum
  1. Merhabalar in the wild filmini öneriniz üzerine şimdi izleyeceğim. Up in the Air filmini izlemediyseniz tavsiye ederim. Eğlence gezilerinden ziyade iş seyahatlerine dayanıyor. Ben baya beğenmiştim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like