Sırbistan Sırbistan Gezilecek Yerler Aziz Sava Katedrali
Aziz Sava Katedrali

Sırbistan Gezilecek Yerler

0 Paylaşım
0
0
0

Sırbistan hakkında bir çok bilgi edinmişsinizdir. Türkiye‘ye yakın konumundan dolayı çokça ziyaret edilen Sırbistan başkenti Belgrad oldukça eğlenceli ve gezilecek bir çok tarihi mekana sahiptir. Sırbistan gezilecek yerler listesi hazırlıyorsanız hızlandırılmış Sırbistan turu yapalım sizinle.

Sırbistan Gezilecek Yerler Listesi

Belgrad Kalesi

Sırbistan Belgrad Kalesi
Belgrad Kalesi

Sırbistan’da gezilecek yerler arasında Belgrad’ta bulunan Belgrad Kalesi en başta geliyordur herhalde. Tüm şehri tepeden görmek her zaman en güzelidir. Sizde gittiğinizde merkezden yürüyerek bile gidebilir ve bu harika manzaradan gece veya gündüz Belgrad’ı seyredebilirsiniz. Bu kaleye girmek için bir ücret ödemenize gerek yok istediğiniz gibi gidip gezebilirsiniz.

Kısaca Belgrad Kalesinin tarihinden bahsetmem gerekirse de şu şekilde özetle anlatayım; kale Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği yerde bulunuyor. MÖ 279 yılında Doğu Roma İmparatoru I. Justinianus tarafından inşa edilmiş. Belgrad Kalesi, 1979 yılında İstisnai Öneme Sahip Kültür Anıtı ilan edilmiş. Kale, yılda iki milyondan fazla ziyaretçi ile Belgrad’ın en çok ziyaret edilen turistik noktası olmuş.

Kale Meydanı

Sırbistan Kale Meydanı
Kale Meydanı

Belgrad Kalesi çevresi oldukça büyük bir parka sahip. Yeşilliğin burada da bir çok ülkede olduğu gibi sahiplenildiği ve bakıldığı, değer verildiği yer olarak koruyan başkenti kendi adıma yine kutluyorum. Kale meydan denilen yerde tam olarak bu park oluyor. İnsanlar kitap okumak için, evcil hayvanlarıyla eğlenmek için, rahatlamak, dinlenmek ve daha bir çok aktivite için buraya geliyorlar. Çevrede küçük kafeleri bile bulmanız mümkün. Hediyelik eşyalar alabileceğiniz de yine bir çok butik bulabilirsiniz. 

Aziz Sava Katedrali

Sırbistan Gezilecek Yerler Aziz Sava Katedrali
Aziz Sava Katedrali

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunan bir Ortodoks kilisesi olan Aziz Sava Katedrali turistik amaçlı çokça ziyaret edilmektedir. Kilise, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu ve Orta Çağ Sırbistan’ında önemli bir kişilik olan Aziz Sava’ya ithaf edilmiştir. Teknik anlamda katedral olmasa da yabancı dillerde büyüklüğü ve önemi sebebiyle sıklıkla katedral olarak anılıyor. Görsel anlamda da ihtişamlı olan katedral yeri yabancı bir çok kişi tarafından yılın her günü ziyaretçi kabul ediyor. 

Merkezde bir yerde kalıyorsanız yine yürüyerek gidebileceğiniz bir konumda olan Aziz Sava Katedrali görülmeden geziyi tamamlayamayacağınız bir yapı diyebilirim. O sebeple de Sırbistan gezilecek yerler listenize burayı mutlaka ekleyin.

Nikola Tesla Müzesi

Sırbistan Belgrad Nikola Tesla Müzesi
Nikola Tesla Müzesi

Sırp asıllı Nikola Tesla ismini ve resmini bir çok yerde görmeniz mümkündür. Sırbistan para birimi olan Sırp Dinarı banknotlarının üzerinden, Belgrad’ta bulunan havalimanı ismine kadar (Nikola Tesla Havalimanı) bir çok yerde adını yaşatmaya çalışan bir ülke aslında Sırbistan. Nikola Tesla Müzesi kurarakta Nikola Tesla‘nın kişisel eşyasını sergilemek üzere kurulmuş. Müzede 160.000 kadar orijinal belge ve 5700 kadar kişisel eşya sergileniyor. 

Sırbistan Ulusal Müzesi

Belgrad Sırbistan Ulusal Müzesi
Sırbistan Ulusal Müzesi

Sırbistan‘ın en eski ve en büyük müzesi olan Sırbistan Ulusal Müzesi oldukça büyük ve yine yabancı turistlerin ilgi odağı bir mekandır. Sırbistan Belgrad’ın küçük bir yer olmasının avantajlarını yaşadığınız bir ülkede olmanızın keyfini çıkarın. 🙂 Sırbistan Ulusal Müzesi Belgrad’ın Cumhuriyet Meydanı’nda bulunuyor. Bu meydanı çok kolay bulabilirsiniz hemen önünde kocaman atlı bir heykel bulunuyor ve Knez Mihailova Caddesi girişinde yer alıyor. 

Knez Mihailova Caddesi

Sırbistan Belgrad Knez Mihailova Caddesi
Knez Mihailova Caddesi

Bu caddede yapabileceğiniz bir çok şey mevcut tabi. Alışveriş, eğlence, yemek, hediyelik eşya vs. gibi bir çok şeyi bu caddede yapmanız mümkün. Zaten cadde Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın ana yaya bölgesi ve alışveriş alanı olarak kabul ediliyor. İstanbul’da ki İstiklal Caddesi gibi bir yer olduğunu söyleyebilirim bu şekilde belki bir resim çizebilirsiniz kafanızda.

Yapacağınız Sırbistan gezilecek yerler turunda yada şu an orada bulunanlar için kısaca belli başlı en ünlü mekan ve caddelerden bahsettim sizlere. Yorumlarınız veya eklemek istedikleriniz için lütfen bu yazı altında bulunan yorum kısmından bize yazın. 

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like