Sırbistan Belgrad Knez Mihailova Caddesi

Belgrad Gezi Rehberi

5 Paylaşım
0
0
5

Sırbistan, Balkanlar‘da yer alan bir devlettir. Kuzeyinde Macaristan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Karadağ, güneyinde Makedonya ve Arnavutluk, doğusunda Romanya ve Bulgaristan bulunur. Belgrad Sırbistan’nın başkenti ve en büyük şehridir. Ayrıca Güneydoğu Avrupa‘nın en büyük şehirlerinden biri olan kentin adı Beyaz Şehir anlamına gelmektedir. Şimdi Belgrad gezi rehberi yazımıza geçebiliriz.

Belgrad’a Nasıl Gidilir?

Sırbistan Belgrad Sırada ki Maceram
Sırbistan Belgrad Sırada ki Maceram

Türkiye‘den vize istemeyen Belgrad’a kara yada hava yolunu kullanarak iki şekilde de gidebilirsiniz. Fakat Türkiye’den uçak seferleri çok sık olmamakla birlikte bazen aktarmalı da olduğundan hem uzun hemde bütçenize belki fazla gelecek şekilde pahalı oluyor. Eğer kara yoluyla gitmek isterseniz Bulgaristan yada Bosna Hersek üzerinden otobüsle daha ucuza gidebilirsiniz. Belgrad’ta ki hava limanı ismini ünlü Sırp kökenli, fizikçi ve elektrofizik uzmanı Nikola Tesla’dan almıştır. Fazla büyük olmayan bir hava limanıdır ve merkeze uzaklığı şehir içi otobüsleriyle yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Belgrad’a uçakla girmek isterseniz ucuz uçak bileti sitelerine buradan göz atabilirsiniz. Yurdışına çıkmadan önce havalimanında yurtdışı çıkış harcını yatırmayı unutmayın.

SofyaNişPodgoricaSaraybosnaÜsküp, Budapeşte yada Zagreb’ten Belgrad’a nasıl gidilir? öğrenmek için bağlantıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Belgrad’ta Nerede Kalınır?

Bizim gidişimiz bir balkan turu gezisinin sonu olmuştu ve kaldığımız otel Hotel Portobello‘ydu. Son derece temiz bembeyaz odalara sahip otelimiz herşeyiyle bizi memnun etmeyi başarmıştı. Oldukça fazla otel seçenekleri bulunan şehirde farklı bir yerde konaklamak isteyen Belgrad gezi rehberi okurlarına tavsiye edebileceğimiz uygun fiyatlı tüm otellere buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. Mutlaka erken rezervasyon fırsatlarından yararlanın.

Belgrad’ta Gezilecek Yerler (Belgrad Gezi Rehberi)

Belgrad’ın gezilip görülecek oldukça tarihi yapıları ve parkları bulunuyor. Eğer planınız bu güzel şehirde en az 5 gün kalmaksa gezip görmeniz için yeterli zamanınız var demektir. Öncelikle görmeniz gerekenler listesinin başını çeken yapı bir katedral.

Aziz Sava Katedrali

Belgrad Gezi Rehberi Aziz Sava Katedrali
Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava Katedrali. Bu katedral bir Ortodoks kilisesidir ve Osmanlı Paşası Sinan Paşa tarafından 1595’te inşa edilmiştir. Oldukça görkemli bir yapı olan kilise konumu itibariyle de göz önünde bulunduğundan buraya en kolay şekilde ulaşabilirsiniz.

Sava Centar Kongre Merkezi

Listenin ikinci sırasında ise 1978’de inşa edilen Sava Centar Kongre Merkezi var. Burası uluslararası kongre merkezi ve birçok farklı kategoride hizmet veren kültür ve iş merkezidir. Bina eski Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti ülkeleri içindeki en büyük kapalı salon olmakla birlikte Avrupa’nın en büyüklerindendir. Göremli bir bina olan bu iş merkezini görmenizi tüm Belgrad gezi rehberi okurlarına tavsiye ederim. Devam ederek 1922’de inşa edilen Sırp Bilim ve Sanatlar Akademisi Binası‘nı görmeye gitmelisiniz.

Knez Mihailova Caddesi

Sırbistan Belgrad Gezi Rehberi Knez Mihailova Caddesi
Sırbistan Belgrad Knez Mihailova Caddesi
Sırbistan Belgrad Prens Mihailo Heykeli
Sırbistan Belgrad Prens Mihailo Heykeli

Merkezde bulunan Knez Mihailova Caddesi Belgrad’ın en işlek, trafiğe kapalı ünlü markaların mağazalarının bulunduğu ve yemek yiyebileceğiniz bir çok Cafe&Restorantların olduğu hareketli bir caddedir. Türkiye’de ki İstiklal Caddesi’ni andırıyor diyebiliriz. Bu caddenin başındaki meydanda bir Prens Mihailo Heykeli bulunmaktadır. Müze gezmek isteyenler için cennet şehirlerden biri olan Belgrad’ta bir çok müzeyi gezebilirsiniz. Bunlardan en ünlüleri olan Sırbistan Ulusal Müzesi, Demiryolu Müzesi, Çağdaş Sanatlar Müzesi  ki bu müze Avrupa’nın ilk çağdaş sanatlar müzesidir. Nikola Tesla Müzesi de Nikola Tesla’nın kişisel eşyalarını sergilemek üzere kurulmuştur.

Vuk ve Dositej Müzesi

Sırbistan Belgrad Nikola Pašić Meydanı
Sırbistan Belgrad Nikola Pašić Meydanı

Belgrad’ın önemli müzelerinin sonuncusu Vuk ve Dositej Müzesi‘dir ayrıca Belgrad 1977’de Batı Afrika’ya ait büyük bir koleksiyona sahip Afrika Sanatı Müzesi’ne sahip olmuştur. Nikola Pašić Meydanı, Terazije, Öğrencilerin Meydanı, Kalemegdan Parkı görülmeye değer diğer yerlerden bazılarıdır.

 

Belgrad Kalesi

Sırbistan Belgrad Victor Heykeli
Sırbistan Belgrad Victor Heykeli

Belgrad şehrinin koruyucusu olarak adlandırılan Victor Heykeli‘de Belgrad Kalesi‘nin de içinde bulunduğu Kalemegdan Parkı tepesindedir. Şehrin panoramik görüntüsü için de İsimsiz Kahraman Anıtı şehrin görülebileceği bir mekânıdır. Çiçeklerin Evi olarak da adlandırılan Josip Broz Tito’nun mozalesi ve yakınındaki Topčider ve Košutnjak parkları özellikle Eski Yugoslavya’dan gelen turistler arasında oldukça popülerdir. Sizde yaz ayında bu şehirde olanlardansanız parkları ziyaret etmeniz sizi keyiflendirecektir. 🙂

Sırbistan Belgrad Kalemegdan Parkı
Sırbistan Belgrad Kalemegdan Parkı

Yaz aylarında giden Belgrad gezi rehberi okurları için Sava Nehri üzerinde bulunan Ada Ciganlija’ya gitmelerini tavsiye edebilirim. Bu ada da  bungee jumping, su kayağı ve paintball gibi extreme sporları yapmak mümkün Ada ayrıca bisiklet sürmek, yürüyüşe çıkmak ya da koşu için uygun bir alana sahip.

Sırbistan Belgrad Kalemegdan Parkı 4
Sırbistan Belgrad Kalemegdan Parkı 4

Belgrad gezi rehberi yazımızın sonuna geldik. Yorumlarınızı bırakmayı unutmayın.

Sırbistan’dan ulaşabilieceğiniz diğer yerler:

Gezip gördüğünüz tüm yerler için kendinize değerli anılar biriktirmeniz dileğiyle;

Mutlu ve Cesur kalın. 🙂

Belgrad Fotoğraf Galerisi

5 Paylaşım
2 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Burgaz Gezi Rehberi

Bulgaristan‘ın Karadeniz kıyı şeridinin güneyinde yer alan ve Türkiye sınırında Kırklareli ile komşu olan Burgaz ilinin idari merkezi olan şehirdir. Burgaz gezi rehberi başlayarak ilk olarak Burgaz’a…