Sırt Çantası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 6 Şey

0 Paylaşım
0
0
0

Eskilerden hatırlarsanız okul zamanlarınızda bir çok rahat yada sizi çok zorlayan sırt çantanız olmuştur. Ya renkleri dikkatinizi çekmiştir yada sadece şeklini beğendiğiniz için almışsınızdır. Bunların hepsini bir kenara bırakıp artık büyüdüğümüze göre gezgin bir sırt çantası seçiminin sizin sağlığınız ve kullanışımız için ne kadar önemli olduğunu öğrenmenin vakti geldi.


  1. Hafiflik
  2. Sağlamlık ve Fiyat
  3. Su Geçirmezlik
  4. Kapasite
  5. Konfor
  6. Renk

İşte sırt çantası seçiminde dikkat edilmesi gereken 6 madde;

1- Hafiflik

Sırt Çantası - Hafiflik
Sırt Çantası – Hafiflik

Her şeyden önce evinizi sırtınızda taşıyacağınızı düşünürsek taşıyacağınız eşyalar dışında çantanın size ekstra bir yük daha olmamasına dikkat etmeniz gerekecek. Bayanların ve erkeklerin taşıma kapasiteleri birbirlerinden biraz daha farklı olduğu için Bay-Bayan olarak kilogramlarına bakılarak seçim yapılması sizin yararınıza olacaktır.

2- Sağlamlık ve Fiyat

Sırt Çantası – Sağlamlık ve Fiyat

Genel olarak insanların aklındaki en önemli şey bir sırt çantasına ne kadar para verilmeli? Bu sorunun cevabı aslında kullanım alanınıza bağlı olarak değişiyor. Siz fiyatı ne kadar yüksekse o kadar iyidir mantığı güderseniz büyük bir yanılgı içine girer ve farkında olmadan vücudunuza boyun ve sırt ağrıları ekleyebilirsiniz.

Sırt çantanızın öncelikle yapacağınız yolculuk boyunca sizi yarı yolda bırakmaması için dikişlerinin sağlam olması önemlidir. Çantanın yapısı kolay yırtılmayacak bir kumaştan olması Sağlamlık faktörünü üst seviyeye çıkartacaktır.

Bunun dışında fiyat konusuna geldiğinizde, kapasite oranına göre haliyle fiyat artacak yada düşecektir. Ortalama bir fiyat verdiğimizde ise yaklaşık olarak 120 TL- 300 TL arası fiyatlar uygun sayılmaktadır.

3- Su Geçirmezlik

Sırt Çantası - Su Geçirmezlik
Sırt Çantası – Su Geçirmezlik

Genellikle kamp yapacaklar, dağcılık sporu ile ilgilenenler için önemli derecede dikkat edilmesi gereken bir madde olduğunu söylemeliyim. Su geçirmezlik özelliğinin sadece yağmurda kalınca ıslanmaması için değil, çantanın içinde sıvı bir madde koyduğunuzda akıp sizi de ıslatmaması için önemli bir özelliktir. İster seyahat çantası olsun isterseniz de kamp-hiking sırt çantası olsun ikisi içinde önemli olan şey su geçirmemezlik maddesidir.

4- Kapasite

Sırt Çantası - Kapasite
Sırt Çantası – Kapasite

Kültür gezileri için kullanacağınız çantalar kolay ulaşmak istediğiniz eşyalarınız için ekstra yan cepler ve geniş bir bölmeli iç hacime sahip olmalıdır. İçerisine koymak istediğiniz eşyalar genellikle bir kaç parça kıyafet ve belki bir fotoğraf makinesi olacağı için kapasite olarak 10LT’lik bir çanta almış olmanız sizin için yeterli sayılabilir.

Bunun yanı sıra Kamp-Hiking sırt çantası seçecekseniz eğer kapasite olarak en az 30LT’lik bir sırt çantası işinize yarayacaktır. Bu çanta size bir kaç günlük eşyanızı taşımanız için yeterli olur. Fakat sizin seyahatiniz eğer bir  haftalık bir süreyi bulacaksa bir haftalık kullanacağınız ve yiyeceğiniz yemekte dahil taşımanız için gereken metaryeller daha fazla alan kaplayacağından en az 50LT’lik bir sırt çantası seçmelisiniz.

5- Konfor

Sırt Çantası - Konfor
Sırt Çantası – Konfor

İnsanların sağlığı çıkacakları seyahatlerden daha önemli olamaz kesinlikle. Bu seyahat boyunca da sırt çantanızın size sağladığı konfor 10 üzerinden 10 olmalıdır. Öncelikle sırt çantanızın kumaşı su geçirmez ve aynı zaman da Air Cooling teknolojisine sahip olması yani hava alıyor olması çok önemli bir özelliktir. Önemi şuradan kaynaklanıyor; sırt çantası kullanırken giydiğiniz kumaşın üzerine bir de taşıdığınız çantanın kalın materyali eklenince vücudunuzun aslında büyük bir kısmını nefes almaya tamamen kapatmış olursunuz. Bu da aşırı ısınmaya ve dolayısıyla da aşırı terlemeye neden olur. Bu durumu ortadan kaldırmak için hava alan sırt çantalarını tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Ayrıca, vücut proporsiyonunuza uygun ve ağırlığı daha çok kuvvetli olan belinize doğru omuzlarınızla birlikte eşit olarak dağıtması konforlu bir taşıma açısından bir başka önemli ayrıntıdır. Bu durum bayanlarda ve erkeklerde omuz genişliklerinin farklı olmasından kaynaklı değişiklik gösterir. Seçiminizi yaparken daha büyük olup daha çok eşya almasına değil vücudunuza ve cinsiyetinize göre sağlık sorunu yaşatmamak için seçim yapmanız daha mantıklı olacaktır.

6- Renk

Sırt Çantası - Renk
Sırt Çantası – Renk

Renk, özellikle bayanların dikkatini çeken bir konu oluyor sanırım. 🙂 Fakat erkeklerin de bununla ilgilenmesi gerektiğine dikkat çekerim. Dağda taşta gezen biri iseniz eğer daha çok fosforlu renk tonlarını seçmeniz akıllıca olacaktır. Nedeni ise dışarıda olduğunuz gece saatlerinde fark edilmeniz kolay olacaktır.

Bir kültürel gezi yapıyorsanız ve sadece bir kaç eşyalık bir sırt çantası seçiyor iseniz daha çok koyu renkleri tercih edebilirsiniz. Nedeni ise sürekli yanınızda olacağı için kirlenme ihtimalini düşündüğünüzde işinizi kolaylaştıracaktır.

Sırt Çantası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 6 Şey sizlere açıkladık aklınıza takılan soruları yada önerilerinizi bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz.

Kamp Alanları

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Cruise (Gemi Turları) Nedir?

Yüzen bir otel hayal edin, her sabah otelinizin penceresinden dışarı baktığınızda farklı bir ülkede farklı bir şehirdesiniz. İşte…