Yurtdışı Çıkış Harcı

0 Paylaşım
0
0
0

Yurtdışı çıkış harcı ülkeyi terk etmeden ödemeniz gereken bir vergidir. Yurt dışına her çıkışınızda pul alıp pasaportunuzun arkasına mühür vurulması için yapıştırmanız gereklidir. Yurt dışı çıkış harcı 2020 yılında ki ücreti ve nasıl alınır onu inceleyelim.

Yurtdışı Çıkış Harcı Hangi Durumlarda Gerekli Değildir?

 • Yurt dışında oturma iznine sahip olanlar.
 • 7 yaşından küçük çocuklar.
 • Yurt dışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demir yolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının görevlileri.
 • Çifte vatandaşlar.
 • Pasavan ve benzeri belgelerle çıkış yapanlar.
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine kimlik belgesiyle çıkış yapanlar.

Yurtdışı Çıkış Harcı Nereden Alınır?

Yurtdışı Çıkış Harcı Gişesi
Yurtdışı Çıkış Harcı Gişesi

Harç pulu ödemesinin pasaport kontrolünden önce mutlaka yapılmış olması gerekmektedir.

Havaalanlarında harç pulu gişeleri pasaport kontrolüne geçilmeden önceki alandadır. Yönlendirme tabelalarını takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz.

Karayolu içinde aynı şekil geçerlidir. Yönlendirme tabelalarını takip ederek yada görevlilere sorarak gişeye ulaşabilirsiniz.

Pulu aldıktan sonra pasaportunuzun arasına yerleştirerek mühür vurulması için memura verebilirsiniz.

Yurtdışı Çıkış Harcı Ücreti

Yurtdışı çıkış harcı pulunun ücreti 50₺‘dir ve sadece bir kere kullanılabilir.

(Harç pulu gişelerinde sadece Türk Lirası geçmektedir. Kredi kartı kabul edilmemektedir.)

Yurt dışı çıkış harcını hava alanına yada sınır kapısına gitmeden önce bankalara yatırabilirsiniz. Her ne kadar harç pulu gişeleri kalabalık olmasa da bavullarınız ile bu uğraşa girmenizin önüne geçebilir. Yurt dışı çıkış harcınızı ödeyebileceğiniz bankaların listesi aşağıda belirtilmiştir.

Bankaların Listesi

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Akbank
 • VakıfBank
 • Garanti Bankası
 • Şekerbank
 • QNB Finansbank
 • Denizbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
 • Türkiye Finans Katılım Bankası

Yurtdışı çıkış harcı bu bankaların şubelerinden birine pasapotunuz ile giderek yada internet bankacılığınızdan yatırabilirsiniz.

# Alacağınız dekontu pasaportunuzun arasına yerleştirerek pasaport kontrolündeki memura mühür vurulması için vermeniz gereklidir.

# Pasaport kontrolünden geri dönmemek için pasaport harcı işlemlerinizi önceden tamamladığınızdan emin olun.

Aklınıza takılan herhangi bir sorunuz olursa yorum kısmını kullanarak bize sorabilirsiniz. Buradan vizesiz ülkeler listesi yazımıza ulaşabilirsiniz.

Mutlu ve Cesur Kalın…

Resmi Gazate

0 Paylaşım
18 yorum
  1. Biz pul kullanmadığımız için aslında net bir bilgi sahibi değilim bu konuda ama araştırması sağlayacağım.Teşekkürler yorum için. 🙂

 1. Merhabalar bankalara ödeme yaptığımızda pul veriyorlar mi ? Bugun ziraat bankasına gittim odeme yapabileceğimi ama sadece dekont vereceklerini pul vermediklerini söyledi bende yatirmadim kafam aktisti açıkçası nu pul elimizde olmak zorunda mi dekont tek basina yeterli mi pasaport kontrolu için teşekkür ederim simdiden

  1. Merhaba Selin hanım, bankalar pul vermiyor maalesef sınırda gittiğinizde bunu gişelerden kolaylıkla alabilirsiniz. Havalimanları da aynı şekilde ancak bankalardan dekont almanızda sizi yurtdışına çıkarabilir. Pasaportunuzla birlikte pul için ödediğiniz dekontu memura teslim ederseniz hiç bir sorun yaşamazsınız.

   1. Buket hanım dekontun yeterli oldığuna eminmisiniz?
    Aktarmalı uçuşlarda pul almak sıkıntı oluyor.Her hava limanından pul alma şansımız var mı teşekkür ederim

    1. Öncelikle her havalimanından pul alamazsınız. Bu sadece Türkiye’de uygulanan bir uygulama. Dekontu yanınızda taşıyıp pul yerine polise verebilirsiniz. Polis dekontu onaylayıp size geri verecek ve o saatten sonra o dekontun hiç bir yükümlülüğü kalmayacak. İllede pul alacağım diyorsanızda sadece Türkiye’de havaalanında pulu 15 TL karşılığında alabilirsiniz. Yine aynı şekilde pasaport kontrolünde polise pasaportunuzla birlikte pulu verirseniz polis kaşe vurup size yine geri verecek ve yine o pulun da bir geçerliliği kalmayacak.

 2. 2018 de aldığınız yurt dışı çıkış harcını 2019 da kullanabiliyormuyum?

 3. İyi günler bilgileriniz için çok çok tşk size sorum şu; yeşil pasaport sahibiyim ilk defa yurtdışına çıkacağım ve Almanya’ya gideceğim gidiş ve dönüş biletlerini sağlık sigortasını ve yurtdışı çıkış harcını yatırdım acaba başka yapmam gereken bişey veya hazırlamam gereken bi evrak var mıdır şimdiden çok tşk

 4. Merhaba
  İnternet bankacılığında böyle bi seçenek göremedim ve başka birisi benim adıma ödeme yapabilir mi yanında pasaportum olmadan?

  1. Merhaba, sizin adınıza ve sizin pasaportunuz olmadan ödeme yapılamaz evet. Bizzat işlemler sizin tarafınızdan yapılmış olması gereklidir.

 5. Tesekkur ederim serdar bey.bulgaristan disinda farkli bir ulkeye gitmem icin yatirmam gerekir degil mi.mesela amsterdama gidecegim gitmeden harc yatirmali miyim..

  1. Eğer Bulgar pasaportunuz ile çıkış yapacaksanız yurtdışı çıkış harcı yatırmanız gerekmiyor. Hollanda’ya büyük ihtimalle Avrupa ülkesi olduğu için Bulgar pasaportunuz ile gideceksiniz. Bu nedenle yurtdışı çıkış harcı yatırmanız gerekmeyecek.

 6. Paylaşmış olduğunuz açıklayıcı bilgiler bizlere çok yardımcı oluyor teşekkürler cesur gezginler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like