İstanbul 3. Havalimanı (IGA)

3. Havalimanı Nerede ve Nasıl Gidilir?

0 Paylaşım
0
0
0

Herkesin oldukça iyi bildiği gibi İstanbul‘da bulunan havaalanları biri Anadolu Yakasında Sabiha Gökçen Havalimanı olarak diğeri ise Avrupa Yakasında Atatürk Havalimanı olarak hizmet vermekte. Şimdiler de açılacak olan 3. Havalimanı nerede ve nasıl gidilir sorusu için haberlerde bulunan uzun makalelerin yanı sıra daha kısa bilgi ile sizler için anlatacağım.

3. Havalimanı Nerede?

3. Havalimanı Konumu

Dünya’nın en büyüğü olmak için yapılan havalimanın nerede olacağı oldukça merak konusu olmuştu. 2013 yılında projesine başlanan 3. havalimanı İstanbul’un Avrupa Yakası’nda, Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasındaki 76,5 milyon metrekare alan üzerinde inşa ediliyor. İnşaa aşaması hemen hemen bitmek üzere olan 3. Havalimanı açılmış olsada henüz uçak seferleri yapılmıyor. 3. Havalimanı nerede ve nasıl gidilir sorularının ilkini cevapladığımıza göre gelelim ikincisine…

3. Havalimanına Nasıl Gidilir?

3. Havalimanı Ulaşım Haritası

Atatürk Havalimanının yerini alacak olan 3. Havalimanı konumu ile en ideal alan olma özelliğini gösteriyor. 3. Köprünün bağlantı noktasında olacak olan ve İstanbul içinden en rahat şekilde ulaşımın sağlanacağı 3. Havaalanı ile Atatürk Havalimanı arasında kuş uçuşu mesafe 35 KM.

Peki İstanbul’da kullandığımız ve oldukça merkezi olan Atatürk Havalimanı yerine geçecek olan 3. Havalimanına nasıl gidilir? Tam olarak resmi bir güzergah oluşturulmasa da bu konuda devlet gerekli düzenleme ve toplantıları hala yapmakta. Bir çok merkezi bölgeden diğer havalimanlarından da alışkın olduğumuz gibi şehiriçi otobüsler gidecek. Ayrıca taksi kullanmanızda bir seçenek olcak.

Başlangıçta 600 araçla hizmet verecek olan taksiciler talep görmesi durumunda 1000 araca kadar taksi seferi de düzenleyecekler. Taksi pahalı ben toplu taşıma kullanırım ama trafiğe gelemem diyorsanız da, elbette metro var. Metro da hızlı ve basit bir tercih olarak tüm herkes için hizmet verecek durumda. Metro Gayrettepe – Yeni Havalimanı ve Halkalı – Yeni Havalımanı hatları 2018 yılı sonu itibariyle tamamlanmış olacak. 

3. Havalimanı nerede ve nasıl gidilir sorularına son ek olarak ring seferlerinin de düzenleneceğini ve bunları da kullanarak yeni havalimanına ulaşabileceğinizi söyleyebilirim. 

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like