Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu Hakkında Bilgiler

0 Paylaşım
0
0
0

Atatürk’ün 100. doğum yılına özel olarak isimlendirilmiş olan Atatürk Arboretumu herkes için doğayla insanın buluştuğu dinlence yeri oldu bence. Bir çok doğal bitki ve ağacın ekilip bir çok çeşit içinde güzel görüntüler oluşturan bu kocaman bahçe bahçe hakkında yani Atatürk Arboretumu hakkında bilgiler vererek sizlere kısaca bahsetmiş olacağım. 

Atatürk Arboretumu Hakkında Kısa Bilgiler

Arboretum Ne Demek?

Kelime anlamı olarak herkesin belki de bilmediği kelime olan Arboretum sözlük anlamıyla çok çeşitli ağaç ve ağaççıkların bulunduğu, bu amaçla özel olarak hazırlanmış botanik bahçesi demektir. Atatürk Arboretumu’da bu amaçlı yapılmış bir bitki bahçesidir.

Atatürk Arboretumu Ne Zaman Açıldı?

Atatürk Arboretumu

1949’da Büyükdere-Bahçeköy-Kemerburgaz asfaltı kenarındaki 38 hektarlık bir alanda arboretum kurma çalışmaları başladı. 1959-1961 arasında devam eden proje maddi olarak sıkıntıya girince yarım kaldı ama alt yapısı ve bitki dikme çalışmaları 1982 yılına kadar devam etti. 12 Temmuz 1992 yılında da resmi bir açılışla birlikte halka açıldı. 

Atatürk Arboretumu Nerede?

Atatürk Arboretumu hakkında bilgiler ile buranın nerede olduğu da dahil bir çok bilgi ediniyoruz. Büyükdere-Bahçeköy-Kemerburgaz asfaltı kenarındaki 38 hektarlık bir alanda yakınında bulunan harika manzaraya karşı konumlanan Atatürk Arboretumu Sarıyer’den kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yerdedir. Buraya şehiriçi otobüsleri de gitmektedir. 

Atatürk Arboretumu’na Nasıl Gidilir?

İstanbul’da bir çok otobüsün güzergahı Büyükdere-Bahçeköy-Kemerburgaz arasındadır. Bu güzergahtaki herhangi bir şehiriçi otobüsü ile de buraya gelebilirsiniz. Ayrıca özel aracınızla da gelip etraftaki çok yakın olan Rumeli Fenerini ziyaret edebilirsiniz.  Atatürk Arboretumu’na giden İstanbul şehiriçi otobüslerinin hangilerinin olduğunu öğrenmek için buraya tıklayın.

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu hakkında bilgiler de buraya giriş için para ödemeniz gerektiği konusunu da ayrıca yazmak istedim. Çünkü giriş ücretli. Ücretli olmasının sebebi içerideki bir çok bitkinin bakımını karşılamak amaçlı olduğunu düşünüyorum ki umarım öyledir. 🙂 Neyse… İçeri girmeden önce sizi bir gişe karşılıyor ve bu gişede hafta içi ve hafta sonu olarak ücretlerde değişiklik gösteriyor. 

Hafta içi; Öğrenci girişleri 2,5 TL, yetişkin 7,5 TL.*
Hafta sonu; Öğrenci 7,5 TL, yetişkin 20 TL.*

*Fiyatlar 2018 fiyatıdır.

Not: İçeri evcil hayvanınızla girmenize izin verilmiyor. Bizzat gidip kapıdan döndüğüm için belirtmek istedim. Açık alan parkta sokak köpekleri ve kediler gözünüzün önünde dolaşırken evcil hayvan alınmaması da oldukça saçma gelmişti bana.

Atatürk Arboretumu Fotoğraf Çekim Ücreti

  • Film, Reklam ve benzeri ve her türlü video içerikli çekimler için 8.850 TL ücret talep edilmekte.
  • Fotoğraf, Katalog veya bu tarzda profesyonel fotoğraf çekimleri için ise 5.310 TL.
  • Düğün, nişan fotoğraf çekimi 472 TL .Sünnet çocuğu, hamile, mezuniyet çekimlerine ise maalesef izin verilmiyor. 

*Fiyatlar 2018 fiyatlarıdır. 

Bakınız;

İstanbul Gezilecek Yerler

0 Paylaşım
1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like