Airbnb Nedir

Airbnb Nedir?

0 Paylaşım
0
0
0

İki tasarımcının 2008 yılında kalacak bir yer arayan üç gezgine evlerini kiralamasıyla Airbnb fikri oluştu. Günümüzde bu sistem o kadar çok rağbet gördü ki, artık Airbnb üzerinde milyonlarca ev sahibi ve gezginlere evlerini kiralıyor. Airbnb nedir, nasıl kullanılır açıklayalım.

Airbnb Nedir?

Airbnb insanların evlerini günlük kiralamalarına olanak sağlayan bir websitesidir. Ev sahipleri evlerini dilediği fiyattan gezginlere kiralayabiliyor. Bunun bize ne avantajı var diyorsanız; Airbnb’de kişi başı fiyat değilde evin geceliği için para ödersiniz. Bu sayede toplu şekilde seyahat ediyorsanız konaklama için oldukça tasarruf edebilirsiniz. Özellikle yaşamın pahalı olduğu ülkelerde otellere altarnatif olarak bu sistem kullanılabilir.

Airbnb güvenli mi?

Airbnb Örnek Ev Nedir
Airbnb Örnek Ev

Airbnb’ye üye olan ev sahipleri kişisel profillerini ve kayıtlarını doğrulamak zorundalar. Siz rezervasyon yaptığınızda paranız Airbnb havuzunda tutulur. Konaklamanızı tamamladıktan sonra onay vermezinle paranız ev sahibine aktarılır. Böylece, ev sahipleri ve misafirler arasında güvenilir bir platform oluşmuş oluyor.

İptal ve değişiklik yapabilir miyim?

Airbnb Nedir İptal ve Değişiklik
Airbnb İptal ve Değişiklik

Evet yapabilirsiniz. Burda dikkat etmeniz gereken bir konu var. Airbnb’nin belirlediği standart bir iptal ve değişiklik kuralı bulunmuyor. Her ev sahibi kendi iptal ve değişiklik kuralını kendi belirliyor. Bu nedenle rezervasyon yapmadan önce buna dikkat etmekte yarar var.

Airbnb’ye nasıl kayıt olunur?

Airbnb’ye kaydolmak ücretsizdir. Buraya tıklayarak açılan sayfada Facebook, Google ya da Email ile üyelik oluşturabilirsiniz. E-posta adresinizi doğru girdiğinizden emin olun çünkü aktivasyon maili alacaksınız. Telefon numaranızı da doğrulamanız gerekli olacak. Airbnb programı ülkemizde de oldukça yaygındır. Airbnb Türkiye‘de kullanabilirsiniz.

Airbnb’de nasıl ev sahibi olunur?

1. Kaydınızı oluşturun

Bu bağlantıya tıklayarak ücretsiz bir Airbnb hesabı oluşturun. Aynı bağlantı üzerinden aylık potansiyel kazancınızı da hesaplayabilirsiniz. Bu rakamlar ortalama bir ücrettir. Bunun üzerine yada altında kazan sağlamanız tamamen sizin elinizde.

Profilinize, yerinizi ve ağırlayabileceğiniz misafir sayınızı kaydedin. Bu yerle ilgili bolca fotoğraf eklemeyi de ihmal etmeyin. Airbnb fiyatlandırma aracı sizin için fiyatlar önerebilir ancak nasıl bir fiyat belirleyeceğiniz her zaman sizin kontrolünüzde.

2. Misafirleri ağırlayın

Misafir istekleri Airbnb sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. Dilerseniz misafirlerinize mesaj gönderebilirsiniz. Misafirler gelmeden önce misafirlerin kullanabileceği alanları temizleyip ve temiz çarşaflar, havlular ve tuvalet kağıdı gibi temel malzemeleri temin etmek, iyi  yorumlar almanıza olanak sağlar. Profiliniz de ne kadar çok olumlu yorum alırsanız, o kadar çok misafir bulma şansınız artar.

3. Ödemenizi alın

Airbnb’nin güvenli ödeme sistemi sayesinde para işleriyle doğrudan ilgilenmeniz gerekmez. Airbnb, misafirler gelmeden önce ödemeyi alır ve sizin ödemeniz ise %3 oranındaki hizmet bedeli düşüldükten sonra giriş işleminin ardından otomatik olarak yapılır. Paranız Airbnb hesabına geçtikten sonra, havale sistemi ile paranızı kolayca banka hesabınıza transfer edebilirsiniz.


Airbnb nedir? ne değildir? konusunda anlamadığınız bir nokta olursa; yorum bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz. Ayrıca CouchSurfing Nedir? yazımı da okumak isteyebilirsiniz.

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like