Helpx Nedir

HelpX Nedir?

0 Paylaşım
0
0
0

Biz Cesur Gezginler olarak her zaman savunduğumuz bir durum var o da çalışıyorken de gezebilmek. Seyahat etmek için illa ki işinizden istifa etmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine işinizi mobil olarak sürdürmenin yollarını bulabilir gezerken de aynı zamanda mobil olarak çalışabilirsiniz. Tamamen çalışmadan bir hayatı sürdürmeniz zaten mantık olarak da mümkün olmuyor. Mutlaka bir şekilde bir yerde gidip kalmanız için, yemek yemek için genel olarak insani ihtiyaçlarınız için sürekli paraya ihtiyacınız olacak. En basiti para ulaşım için bile gerekli değil mi ? İşte bu sebeplerden dolayı HelpX nedir diye araştırdık. İşinizi de yanınızda taşıyıp seyahat edeceksiniz, hem çalışıp tatillerinizi seyahat yaparak değerlendireceksiniz yada HelpX yani açılımı olan Help Exchange kullanacaksınız. Peki Help Exchange veya HelpX nedir? HelpX’i nasıl kullanırım? HelpX ile ne işi bulabilirim? gibi soruları hemen yanıtlayalım.

HelpX Nedir?

Help Exchange kısaca HelpX 2001 yılının Nisan ayında Rob Prince tarafından İngiltere’den başlatıldı. Rob Prince bir kaç yıl boyunca Avustralya ve Yeni Zellanda’da gerek konaklama ihtiyacını gerekse yiyecek ihtiyacını karşılamak için gittiği ülkelerdeki insanlar için çalıştı. Çalıştığı yerler genellikle çiftlikler ve ya sırtçantalı pansiyonlardı. Rob bazen hostellerin yardım panolarına gündelik işler için ihtiyaç var mı diye ilanlar koydu. Sonra bunları online olarak yaparak daha fazla kişiye ulaşabileceğini düşündü ve HelpX’i kurdu.

HelpX şu an da online olarak temelinde konaklama sağlayan ve bunun karşılığında ev veya iş sahiplerinin işlerine yardım etmelerine yönelik bir sistem oldu. HelpX sitesine isteyen herkesin üye olma şansı var. Kendinize bir üyelik açtıktan sonra çalışabilir tek kişi, çift olarak veya iki arkadaş şeklinde bir profil oluşturabiliyorsunuz. Yada ev sahibi olarak işveren şeklinde de bir üyelik açabilirsiniz. Böylelikle iki kişi iseniz bile ikinizin de hangi işte daha iyi olduğunu gösterebileceğiniz bir alanınız oluyor. İşveren iseniz de hangi tür iş için yardımcı aradığınızı açıklamış oluyorsunuz.

HelpX’i nasıl kullanırım?

Öncelikle bir çalışan mı yoksa işveren mi olduğunuza karar vermelisiniz. Sonra http://www.helpx.net sitesinden kendinize uygun bir profil oluşturmalısınız. Çalışmak istediğiniz alanı seçebilir hatta bölge veya gideceğiniz ülke olarak ayrıntılı bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Bu işlemlerin ardında isterseniz üyeliklerinizi site üzerinden onaylayabilirsiniz. 2 yıllık bir onaylama için 20Euro – 29 Dolar – yada 18 Sterlin gibi bir ücret ödemeniz gerekecektir. Bunu yaptığınız zaman dünya genelinde oluşturduğunuz profil görüntülenebilecektir. Bunu yaptığınızda tüm işverenlerin de profilinizi görüntüleme şansı olacak ve size uygun görürlerse mesaj yada mail atacaklardır. Böylelikle de gideceğiniz bir ülkede bir kaç gecelik bir yatakhaneye vereceğiniz parayı yeni bir deneyim yaşayarak yeni insanlarla tanışıp kullamış olacaksınız.

HelpX ile ne işi bulabilirim?

İş Seçenekleri HelpX Nedir
HelpX İş Seçenekleri

HelpX için üyelik açtıktan sonra ve bunu aktif ettiğinizi varsayarsak hostların açtıkları ilanları görüntüleyebilirsiniz ve en çok hangi alanda iş fırsatı var görebilirsiniz. Örneğin; çiftlik işlerinden köpek gezdirme işine veya bir bakıcılık işine bile rastlayabilirsiniz. Sizin için ve deneyimlerinize en uygun olan seçeneği bulup bunun hakkında hosta yani işverene bir mesaj atabilirsiniz. Genellikle bu işi konaklama ve yemek için yapsalarda bazı işverenler yardımlarınız için size para bile verebiliyorlar. Denemekte fayda var diye düşünüyoruz. 🙂

Yardımcı olmanız için yaş sınırı var mı?

Evet yaş sınırı var! 18-30 yaşları arasında olmak zorundasınız. 18 yaşın altında olacaksanızda mutlaka ailenizden bir izin belgesi ile ve size uygun bir işte çalışmanız uygun olacaktır.

HelpX’in sigorta politikası nedir?

HelpX siz anlaşmış olduğunuz bir işveren (host) ile çalışırken başınıza gelebilecek herhangi bir durum için sigorta sağlamaz. Özellikle bunu işveren kişi size çalışmaya başlamadan önce mutlaka soracak ve isteyecektir. Bu sebeple anlaştığınız kişi için çalışmaya giderken yanınızda mutlaka kimlik, pasaport ve bir sigorta bulundurun ki istemeleri durumunda bir zorluk çıkmasın.

Yardımcı olmak için çalışma vizesine ihtiyacım var mı?

Evet! Bir çok ülke başka bir ülkede çalışmak için bir yardımcı çalışma vizesi talep etmektedir. Work and Holiday vizesine ihtiyacınız olacak ve bu vizeyi aldıktan sonra da gideceğiniz ülkede bu vize ile birlikte hem çalışıp hemde bedava konaklama şansı yaratabilirsiniz. Çalışma vizesi şartları da genel olarak aşağıdaki gibidir.

  • Asıl amacınız tatil yapmak veya çalışmak olmalıdır.
  • 18-30 yaş aralığında olmalısınız.
  • Bekar veya evli ama çocuksuz olmalısınız.
  • Konaklamanız sırasında işinizden ayrılırsanız geçiminizi sağlayacak para birikimi göstermek zorundasınız.
  • Tatilinizin veya çalışmanızın sonunda ülkenize geri döneceğinizi belgeleyen biletlere sahip olmalısınız.

Cesur Gezgin HelpX’i deneyimledi mi ?

Hayır biz daha önce HelpX sitesinden bir kişi ile görüşüp iş imkanını kullanmadık. Ama bu kullanmayacağımız anlamına gelmiyor. 🙂 Henüz yaşımız daha genç zamanımız varken yapabiliriz. Böyle bir deneyimi yaşamak bize yeni şeyler öğretebilir diye düşünüyoruz.

HelpX nedir, nasıl kullanır gibi soruların cevaplarını yanıtlamaya çalıştık. Aklınızda takılan bir soru kaldıysa bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

0 Paylaşım
1 yorum
  1. Yaş kriteri konusunda yaniliyorsunuz. 18-30 yas arasi evs için gecerlidir helpx icin oyle bir kriter yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like